آخرین خبرها

آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها سال ۹۵+پرسش و پاسخ

آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها سال ۹۵+پرسش و پاسخ

۳۱ خرداد ۹۵ – پاسخ به سوالات و ابهامات جریمه سربازی

اقتصاد آنلاین: جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به برخی از سوالات و ابهامات درباره جریمه ریالی سربازی پاسخ داد.
سردار موسی کمالی با بیان اینکه طرح جریمه ریالی سربازی در سال ۹۵ از ابتدای خردادماه آغاز شده و تا پانزدهم تیرماه ادامه دارد، گفت:‌ متقاضیان و آن دسته از مشمولان غایبی که تا پایان سال ۹۵، هشت سال یا بیشتر غیبت داشته باشند می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ درخواست خود را ثبت کنند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی  ادامه داد: دانشجویان انصرافی که تا ۳۱ شهریورماه ۹۳ انصراف داده باشند در صورتیکه تا پایان سال ۹۵، هشت سال از اخذ آخرین مدرک تحصیلی‌شان گذشته باشد، می‌توانند برای بهره‌مندی از جریمه ریالی سربازی ثبت نام کنند.
کمالی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا مدرک پیش دانشگاهی به عنوان آخرین مدرک تحصیلی حساب می‌شود یا خیر ؟ گفت: در قانون، مشمولان با مدارک زیر دیپلم، دیپلم، فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و … دسته بندی شده‌اند و در متن آن مدرک پیش دانشگاهی به عنوان مدرک تحصیلی مطرح نشده. بنابراین افرادی که دارای مدرک پیش دانشگاهی هستند و پس از آن مدرک بالاتری دریافت نکرده‌اند مدرک دیپلم به عنوان آخرین مدرک تحصیلی‌شان لحاظ خواهد شد.
جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح درباره اینکه پیامک‌های تعیین تکلیف چه مدت پس از ثبت نام، برای متقاضیان ارسال می‌شود، گفت: فرآیند ثبت نام ۴۵ روزه است و در مرحله نخست تا الان تصمیمی برای تمدید آن وجود ندارد. ارسال پیامک نیز پس از بررسی سوابق و اطلاعات فرد انجام می‌شود. بنابراین ممکن است برای برخی از افراد چند روز پس از ثبت نام پیامک تعیین تکلیف ارسال شده و برای برخی از افراد کمی این پروسه طولانی‌تر شود؛ اما جای نگرانی از این بابت وجود ندارد.
شرایط جریمه ریالی برای سربازان فراری
کمالی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا سربازان فراری امکان بهره‌مندی از جریمه ریالی سربازی را دارند یا خیر ؟ اظهار کرد: سال گذشته سربازان فراری مورد عفو قرار گرفته. بنابراین اگر فردی تا پایان سال ۹۵، هشت سال یا بیشتر از زمان ترک یگان خدمتی‌اش گذشته باشد می‌تواند به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و درخواستش را ثبت کند.
کمالی ادامه داد: با توجه به بخشودگی سربازان فراری پرونده این افراد به دستگاه قضایی نخواهد رفت و آنان با پرداخت جریمه از انجام خدمت سربازی معاف خواهند شد.
وی درباره آن دسته از سربازانی که ممکن است چند بار اقدام به ترک یگان خدمتی خود و فرار از سربازی کرده باشند نیز گفت: درباره این افراد معیار تاریخ آخرین اقدام به فرار است و دفعات پیشین لحاظ نخواهد شد.

آیا بخشودگی مشمولان غایب در راه است؟
جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به سوال دیگر درباره اینکه آیا بخشودگی سنی مشمولان غایب سربازی اجرا می‌شود یا خیر؟ تصریح کرد: هیچ برنامه‌ای برای بخشش سربازی مشمولان غایب و فراری وجود ندارد و در حال حاضر تنها متولدین تا پایان سال ۵۴ از انجام خدمت سربازی معاف و مشمول بخشودگی شدند و تصمیم دیگری برای متولدین سال‌های بعد وجود ندارد.
کمالی درباره اینکه اگر کسی دارای مدرک تحصیلی سیکل باشد نحوه محاسبه سنوات غیبتش بر چه اساسی خواهد بود ،گفت: در مورد این افراد معیار تاریخ رسیدن به سن مشمولیت یعنی ۱۹ سال تمام است و تاریخ اخذ آخرین مدرک تحصیلی در مورد آنان صدق نمی‌کند.

تصمیمی برای تمدید مهلت ثبت نام جریمه ریالی سربازی وجود ندارد
وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا امکان تمدید مهلت ثبت نام در طرح جریمه ریالی سربازی پس از ۱۵ تیرماه وجود دارد یا خیر؟ گفت: برنامه ای در این خصوص نداریم و فعلا تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است. پس از پایان مهلت ثبت نام و بررسی ثبت نام کنندگان درباره تمدید مهلت ثبت نام در سال جاری تصمیم گیری خواهد شد.
جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح درباره مبلغ جریمه ریالی و شرایطی که باعث افزایش یا کاهش این رقم می‌شود نیز گفت: به ازای هر سال غیبت ۱۰ درصد به مبلغ کل جریمه اضافه می‌شود. به ازای همسر نیز ۵ درصد و به ازای هر فرزند نیز ۵ درصد از این رقم کاسته می‌شود، ضمن اینکه مبلغ جریمه ریالی برای متقاضیان بر حسب مدرک تحصیلی متفاوت است.
کمالی با بیان اینکه مبلغ جریمه بر اساس ماه نیز تغییر می‌کند خاطرنشان کرد: مشمولانی که زودتر برای ثبت نام به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند مبلغ کمتری پرداخت خواهند کرد.
وی  درباره قسط بندی جریمه ریالی سربازی و شرایط آن نیز گفت: آئین نامه قسط بندی جریمه ریالی سربازی به زودی اعلام خواهد شد و اینکه اقساط چند ماهه باشد و یا چه مدرکی به متقاضیان پرداخت اقساطی داده خواهد شد، طی این هفته یا هفته آینده بررسی و اعلام خواهد شد.
جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اجرای طرح تشدید برخورد با مشمولان غایب و فراری گفت: این موضوع قانونی بوده و قانون این اختیار و وظیفه را به نیروهای مسلح داده تا نسبت به دستگیری و اعظام به خدمت مشمولان غایب و فراری اقدام کند. از همین رو ما تصمیم داریم تا با آن دسته از مشمولان غایب و سربازان فراری که قصد تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود را ندارند برخورد کرده و آنان هنگام دریافت گواهی نامه، تعویض گواهی نامه و … شناسایی و نسبت به دستگیری‌شان اقدام می‌شود. ضمن اینکه با مراکزی که اقدام به جذب و به کارگیری مشمولان غایب کرده باشد نیز برخورد شده و آنان برای بار اول به ازای هر سرباز غایب باید هزینه سالیانه یک سرباز یعنی پنج میلیون تومان به عنوان جریمه پرداخت کرده و برای دفعات بعد معادل هزینه سه سرباز یعنی ۱۵ میلیون تومان را می‌بایست پرداخت کند.
کمالی در پایان با تاکید بر اینکه اخبار مربوط به سربازی تنها از طریق ستاد کل نیروهای مسلح یا سازمان وظیفه عمومی ناجا و از طریق رسانه‌های رسمی اعلام می‌شود، گفت: بنابراین توصیه همیشگی ما به مشمولان و خانواده‌هایشان این است که به شایعات و خبرهای غیر رسمی توجه نکرده و هر چه سریعتر وضعیت سربازی خود را مشخص کنند.


 

 

 

۳۰ خرداد ۹۵ – معافیت سربازی در زمان خدمت هم انجام می شود

خبرآنلاین : کسانیکه در زمان خدمت سربازی مشمول هر یک از معافیت های قانونی شوند می توانند برای مراحل دریافت معافیت اقدام کنند.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کاربری در صفحه مشکلات مردم نوشته است: افرادی که در حین خدمت یکی از سرپرستان خانواده را از دست می‌دهند و یا آنها دچار از کار افتادگی می‌شوند و معیشت خانواده دچار تنگنا می‌شود این امکان وجود دارد تا فرد مذکور از خدمت معاف شود؟
در اینش زمینه زوابط عمومی سازمان نظام وظیفه پاسخ داد: کسانی که در حین خدمت واجب شرایط هر یک از معافیت‌های قانونی شوند سریعاً باید جهت طی سیر مراحل دریافت معافیت به وظیفه عمومی معرفی شوند و در صورت تایید از انجام خدمت معاف می‌شوند.


 

 

۲۹ خرداد ۹۵ – سربازان وظیفه در حین خدمت حق تحصیل در دانشگاه را ندارند

خبر آنلاین : سربازان وظیفه در حین خدمت حق تحصیل در دانشگاه را ندارند چون نمی توانند خوب درس بخوانند.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کاربری در صفحه مشکلات مردم نوشته است:” آیا سربازان در حین خدمت می‌توانند در دانشگاه پیام نور همزمان تحصیل کنند؟ اگر امکان تحصیل و خدمت همزمان وجود دارد فرآیند آن چگونه است؟”
در این زمینه روابط عمومی سازمان نظام وظیفه پاسخ داده است:” سربازان وظیفه در حین تحصیل حق تحصیل در دانشگاه را ندارند، چون در این صورت نه سربازی را می‌توانند خوب انجام دهند نه اینکه خوب درس بخوانند، کارکنان رسمی نیروهای مسلح نیز در این خصوص محدودیت دارند.”


 

۲۵ خرداد ۹۵ – ثبت نام طرح پرداخت جریمه غیبت تا ۱۵ تیر ادامه دارد

خبرگزاری تسنیم: جانشین سازمان وظیفه عمومی با اشاره به ادامه داشتن ثبت نام از متقاضیان پرداخت جریمه غیبت سربازی، خاطرنشان کرد: تمامی مشمولانی که تا پایان اسفند ۹۵، حداقل ۸ سال غیبت داشته باشند می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰، درخواست خود را ثبت کنند.
به گزارش تسنیم، سردار ابراهیم کریمی با اشاره به ادامه داشتن ثبت نام متقاضیان پرداخت جریمه غیبت سربازی اظهار کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده مشمولانی که خواستار پرداخت جریمه غیبت سربازی خود هستند این فرصت را دارند که تا ۱۵ تیر ماه، درخواست خود را در دفاتر پلیس+۱۰ ثبت کنند.
جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا ادامه داد: در این طرح تمام مشمولانی که تا پایان اسفند ۹۵، حداقل ۸ سال غیبت داشته باشند می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰، درخواست پرداخت جریمه نقدی غیبت خود را ارائه دهند.
در این طرح مقرر شد که تسهیلاتی برای پرداخت این جرائم درنظر گرفته شود و بانک قوامین به عنوان بانک عامل، اقدام به ارائه تسهیلاتی معادل دو سوم مبلغ جریمه خواهد کرد. همچنین مشمولان غایب در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اطلاع رسانی سازمان وظیفه عمومی به نشانی www.vazifeh.police.ir مراجعه و همچنین از طریق تماس با سامانه تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰ در جریان اخبار مربوط به تعیین تکلیف مشمولان غایب قرار گیرند.

 


 

 

۲۴ خرداد ۹۵ – خبر خوش برای سربازهای قهرمان

خبرگزاری مشرق : رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، گفت: ورزشکارانی که طبق مقررات به خدمت سربازی اعزام شده اند و یا به سن مشمولیت رسیده اند در صورتی که به تیم ملی دعوت شوند، مدت حضورشان در تیم ملی جزء خدمت سربازی محاسبه می‌شود.
به گزارش مشرق، سردار «سید حمید صدرالسادات» دراین باره اظهارکرد: طبق قانون و تفاهمنامه‌ای که بین ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت ورزش منعقد شده است، ورزشکارانی که طبق مقررات و در چارچوب ضوابط به خدمت سربازی اعزام شده و یا به سن مشمولیت رسیده اند درصورتی که به تیم ملی دعوت شوند، مدت حضورشان درتیم ملی جزء خدمت سربازی محاسبه می‌شود.
براساس گزارش سایت پلیس، وی با بیان اینکه این قانون شامل بازیکنانی که تخلف کرده‌ و کارت پایان خدمت آنها باطل شده است نمی‌شود، افزود: این بازیکنان باید خدمت سربازی خود را در تیم‌های نیروهای مسلح بگذرانند و به هیچ وجه تا پایان دوره سربازی حق حضور و همراهی تیم ملی را نخواهند داشت.


 

۲۴ خرداد ۹۵ – روش هایی برای کسر خدمت سربازی!

خبرگزاری آنا: بنا به اعلام سازمان نظام وظیفه، چهار راه برای کاهش خدمت مشمولان غیر غایب متولد سال ۷۲ و ماقبل آن که در سال ۹۰ و سنوات قبل آن به سن مشمولیت رسیده‌اند، وجود دارد.
بنا به اعلام سازمان نظام وظیقه تمامی مشمولان غیر غایب متولد سال ۷۲ و ماقبل آن که در سال ۹۰ و سنوات قبل آن به سن مشمولیت رسیده‌اند ولی به دلایل قانونی مثل معافیت تحصیلی، اعزام آنها به تعویق افتاده است بعد از اعزام می توانند از کسر خدمت ایثارگران استفاده کنند.
یکی دیگر از مواردی که مشمولان می‌توانند از کسر خدمت استفاده کنند خدمت کارکنان وظیفه غیربومی در مناطق امنیتی غیردرگیر، مناطق عملیاتی مناطق محروم و بد‌آب‌وهوا است. مشمولان در این مناطق ۱۹ ماه خدمت می‌کنند.
همچنین خدمت کارکنان وظیفه در مناطق جنگی و امنیتی درگیر ۱۸ ماه خواهد بود.
از جمله مواردی که کسر خدمت شامل مشمولان می‌شود، کسر خدمت فرزند است یعنی سه ماه کسر خدمت به ازای هر فرزند شامل سربازان می‌شود.
کسر خدمت نخبگان آخرین راهی است که سربازان مشمول می‌توانند از آن برای کاهش مدت زمان خدمت سربازی خود استفاده کنند. در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا در خصوص تولید و توسعه علم و نظریه پردازی در کشور، عده‌ای از مشمولان از طریق بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح برای انجام پروژهای تحقیقاتی و استفاده بهینه از سرمایه انسانی در بخش‌های مختلف علمی و تحقیقاتی به کارگیری می‌شوند. این مشمولان در قبال انجام پروژه‌های تحقیقاتی و ارزیابی و تأیید پروژه توسط هیات داوران، مشمول امتیازاتی از قبیل کسر خدمت می‌شوند و یا پس از طی دوره آموزش کارت پایان خدمت دریافت می‌کنند.
لازم به ذکر است این مشمولان در حین تحصیل نیز می‌توانند پروژه تحقیقاتی خود را سپری کرده و از امتیازات آن استفاده کنند. کسر خدمت این مشمولان از طریق سیستم ارتباطی بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی ناجا ثبت می‌شود

 


 

خبر ۲۳ خرداد ۹۵ : آخرین خبر‌ها از معافیت جدید فرزندان ایثارگران و رزمندگان (منبع : باشگاه خبرنگاران جوان)

 

سردار موسی کمالی جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیرو‌های مسلح در گفتگو با خبرنگار حوزه حوادث گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره معافیت های جدید برای فرزندان ایثارگران اظهار داشت: ستاد کل نیرو‌های مسلح هنوز درباره این موضوع بررسی‌های لازم را انجام نداده است و قابل اجرا شدن نیست.

به گفته وی، هر گونه تغییری در روند خدمت مقدس سربازی باید با مشورت ستاد صورت بگیرد.

جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیرو‌های مسلح اذعان داشت: قطعا خدمت سربازی جهت تامین نیرو‌های مسلح برای برقراری امنیت کشور است و ستاد با هرگونه موضوعی که به این اصل لطمه وارد کند مخالف است.

بر اساس این گزارش، یکی از مهمترین تغییرات اعمال شده مربوط به ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی بود که با تغییراتی روبرو شد و یک تبصره هم به آن اضافه شد. در این تغییرات آمده بود که برای معاف شدن یک نفر از فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان دیگر نیازی به سابقه ۲۴ ماه آزادگی نیست و این عدد به ۱۲ ماه تقلیل پیدا کرد. همچنین شرط ۲۵ درصد جانبازی به ده درصد و ۳۰ ماه حضور در جبهه به ۱۲ ماه حضور تغییر کرد.

اما امروز روابط عمومی شورای نگهبان، اعلام کرد لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب جلسه مورخ بیست و هشتم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ ۱۳۹۵/۰۳/۱۷ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نظر این شورا به شرح زیر است:

علی‌رغم اشکالات و ابهامات متعددی که بر این مصوبه وارد است نظر به اینکه علاوه بر اصلاحات و الحاقاتی که در متن لایحه تقدیمی دولت توسط مجلس به عمل آمده کلاً در ۵۰ ماده به تصویب رسیده است با عنایت به اینکه قریب به ۷۰ ماده به عنوان مواد الحاقی به آن افزوده شده است از آنجا که لایحه دولت با مصوبه مجلس ماهیتاً اختلاف فاحش پیدا کرده و موارد اضافه شده به خصوص مواد الحاقی از مصادیق طرح موضوع اصل ۷۴ قانون اساسی محسوب نمی‌شوند و اصلاحات مذکور در اصل ۷۵ نیز در مورد آنها صدق نمی‌کند و این امور عرفاً اصلاح در لایحه نیز محسوب نمی‌گردد لذا مصوبه مرقوم مغایر اصول فوق‌الذکر شناخته شد.

 


 

۲۲ خرداد ۹۵ – برخورد با مشمولان غایب نظام وظیفه در استان کرمانشاه تشدید می‌شود

 

خبرگزاری تسنیم: معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه گفت: براساس ابلاغیه جدید سازمان نظام وظیفه با هرگونه به‌کارگیری مشمولان غایب نظام وظیفه در استان کرمانشاه برخورد می‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، سرهنگ هوشنگ زندی در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه برگزار شد اظهار داشت: براساس سومین ابلا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌غیه مشمولان غایب نظام وظیفه در جهت اجرای ماده ۶۳ قانون نظام وظیفه، نظارت بر اماکن و اصناف در مورد عدم به‌کارگیری مشمولان غایب تشدید می‌‌شود.
معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه با اشاره به ممنوعیت به‌کارگیری مشمولان غایب در بخشهای دولتی، خصوصی و اصناف، عنوان کرد: در صورت به‌کارگیری مشمولان طرح غیبت نظام وظیفه در این اماکن براساس قانون با کار‌‌‌‌‌فرمایان برخورد جدی می‌شود.
زندی با بیان اینکه افراد دارای بیشتر از هشت سال غیبت براساس قانون در از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای هر سال غیبت باید ۱۰ درصد مبلغ پایه را به عنوان جریمه پرداخت کنند، افزود: در صورت به‌کارگیری مشمولان در اماکن مختلف کارفرما به مرجع قضایی معرفی می‌شود و مبلغ ۴۲ میلیون ریال و در صورت تکرار مبلغ جریمه افزایش می‌‌یابد.
معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه از ابلاغ سومین مرحله طرح معافیت مشمولان غایب خبر داد و عنوان کرد: براساس دستورالعمل ابلا‌‌‌‌‌‌غی متولدین ۱۳۶۸ و پیش از آن که تا پایان امسال در مجموع دارای هشت سال غیبت هستند مشمول طرح جدید معافیت می‌‌شوند.
وی با اشاره به اینکه در این طرح جرایم براساس سطح تحصیلات در نظر گرفته می‌شود، افزود: مبلغ جریمه افراد زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان، دیپلم ۱۵ میلیون تومان، فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان، کارشناسی ۲۵ میلیون تومان، کارشناسی ارشد ۳۰ میلیون تومان، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون تومان، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون تومان و برای تخصص و بالاتر ۵۰ میلیون تومان است.
زندی گفت: در طرح جدید تسهیلاتی برای مشمولان غایب در نظر گرفته شده است، به طوریکه برای افراد متأهل پنج درصد و به ازای هر فرزند نیز پنج درصد دیگر تخفیف در مبلغ پایه داده می‌شود.

 


 

۲۲ خرداد ۹۵ – ثبت‌نام ۱۰ هزار نفر برای پرداخت جریمه سربازی

آفتاب : جانشین سازمان وظیفه عمومی با اعلام خبر ثبت نام حدود ۱۰ هزار نفر برای پرداخت جریمه سربازی گفت: ثبت نام‌های انجام شده نشان می‌دهد که بیشتر متقاضیان ترجیح داده‌اند علی‌رغم امکان پرداخت به صورت اقساط، این جرائم را به صورت نقدی پرداخت کنند.
سردار ابراهیم کریمی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به آخرین اخبار از ثبت نام متقاضیان پرداخت جریمه غیبت سربازی، اظهار کرد: به دنبال اطلاع‌رسانی‌های انجام شده در خصوص ثبت‌نام متقاضیان پرداخت جریمه غیبت خدمت وظیفه عمومی، استقبال خوبی از این طرح انجام شده و طبق آخرین آمار به دست آمده تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر برای پرداخت این جریمه ثبت نام کرده‌اند.
جانشین سازمان وظیفه عمومی با تاکید بر اینکه تا ۱۵ تیر ماه ثبت نام از متقاضیان این طرح ادامه دارد، گفت: در این میان، ثبت نام‌های انجام شده نشان می‌دهد که بیشتر متقاضیان پرداخت جریمه غیبت سربازی، ترجیح داده‌اند تا علی‌رغم ارائه تسهیلات بانکی و پرداخت به صورت اقساط، این جرائم را به صورت نقدی پرداخت کنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده برای پرداخت جرائم غیبت سربازی، همچنان ادامه دارد و با توجه به محدودیت این تسهیلات، کسانی که زودتر اقدام به ثبت‌نام در این طرح کرده باشند در اولویت برخورداری از این تسهیلات قرار خواهند گرفت.
به گزارش تسنیم، مقرر شده است تا بانک قوامین به عنوان بانک عامل، حداکثر تا دو سوم جریمه غیبت خدمت سربازی را به متقاضیان بهره‌مندی از پرداخت اقساطی در این طرح ارائه دهد.

 


 

 

۱۹ خرداد ۹۵ – برگزیدگان سطح ۲ نخبگان از خدمت سربازی معاف خواهند شد

خبرآنلاین: به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از همدان ؛ غلامحسین مجذوبی، رئیس بنیاد نخبگان همدان که در جمع خبرنگاران سخن می گفت با اعلام مطلب فوق افزود: برگزاری جشنواره ها در سطح بین المللی مانند جشنواره خوارزمی و فارابی نیز در کنار این جشنواره ها به صورت دوره ای برگزار می شود.
وی افزود: بنیاد نخبگان در کشور به هشت پهنه تقسیم می شود که استان های غربی از جمله ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان و همدان به مرکزیت همدان پهنه غربی کشور را تشکیل می دهند.
رئیس بنیاد نخبگان استان همدان خاطرنشان کرد: سالانه یک جشنواره برای هر یک از این پهنه ها برگزار می شود که در سالجاری استان همدان میزبان جشنواره پهنه غربی کشور با عنوان جشنواره رویش زاگرس خواهد بود.
وی تصریح کرد: در این جشنواره ۸۰ درصد اختراعات از غرب کشور و مابقی از سایر استان ها پذیرفته خواهند شد و مخترعان در زمینه های کامپیوتر، مکانیک، مهندسی، پزشکی ، ماشین آلات کشاورزی، شیمی و مواد، برق و الکترونیک، عمران و تاسیسات ساختمانی می توانند در این جشنواره شرکت کنند.
مجذوبی با بیان اینکه این جشنواره ۲۸ و ۲۹ مهر ماه در دانشگاه بوعلی سینا برگزار خواهد شد اضافه کرد: علاقمندان می توانند برای حضور در این جشنواره از ۲۰ تیر تا ۲۲ شهریور ماه به سامانه نام نویسی مراجعه کنند.
وی یادآور شد: مخترعانی می توانند در این سایت اختراع خود را شرکت دهند که در گذشته اختراع خود را ثبت حقوقی کرده باشند و اختراعاتی می توانند در این جشنواره حضور داشته باشند که تاریخ ثبت آنها از سال ۹۲ به بعد است، مگر با ایجاد تغییراتی روی اختراع بار دیگر آن را به ثبت برسانند.
رئیس بنیاد نخبگان افزود: اخذ تاییدیه از وزارت بهداشت برای اختراعات حوزه علوم پزشکی الزامی بوده و نباید نام شرکت کننده در این جشنواره باگواهی ثبت اختراع شده منافات داشته باشد.
وی تاکید کرد: هر مخترع تنها می تواند تنها با یک اختراع در این جشنواره حضور پیدا کند.
مجذوبی گفت: از منتخبان سطح سه با ارائه جایزه نقدی، ارائه تسهیلات مالی برای تکمیل اختراعات، ارائه مشاوره خدمات فناوری، پذیرش ایجاد شرکت برای این اختراع و قائل شدن امتیاز برای افراد و فراهم شدن شرایط برای تجاری سازی تقدیر می شود.
وی افزود: برگزیدگان سطح دو افرادی هستند که دارای طرح های تجاری سازی بوده و این افراد از بین مخترعات سطح سه انتخاب می شوند، این افراد کسانی هستند که طرح های آنها به مرحله تجاری سازی رسیده و توانسته اند برای این طرح سرمایه گذار جذب کنند.
وی اضافه کرد: طرح های ثبت شده در مجامع بین المللی اتوماتیک وار جزو طرح های تجاری سازی شده دسته بندی می شوند و در این جشنواره جایزه نقدی و تسهیلات مالی به این افراد تعلق می گیرد.
مجذوبی تاکید کرد: این مخترعان تحت حمایت های بنیاد نخبگان می توانند در نمایشگاه های بین المللی حضور پیدا کنند و از خدمات سرباز نخبگی استفاده کنند.
وی با اشاره به برگزیدگان سطح یک این مسابقات گفت: سطح یک بالاترین سطح اختراعات است که از بین برگزیدگان سطح ۲ انتخاب می شوند،اینها طرح هایی هستند که تولید و فروش آنها انجام شده و با اخذ تمام تاییدیه ها سرمایه گذار برای این طرح ها جذب شده باشد.
این مسئول افزود: برگزیدگان این سطح نیز می توانند تسهیلات خوبی از صندوق نو آوری و شکوفایی دریافت کرده و این افراد اگر سربازی نرفته باشند می توانند با انجام یک پروژه از خدمت سربازی معاف شوند.
وی بیان کرد: ۸۰ درصد داوران این جشنواره از تهران هستند و ۱۰ تا ۱۵ درصد شرکت کنندگان این جشنواره نیز برگزیده خواهند شد.

 


 

۱۷ خرداد ۹۵ – چرا ارتش و نیروی انتظامی دوره تکمیلی بسیج را برای کسری خدمت سربازی قبول ندارد؟

خبرآنلاین: در این زمینه سردار موسی کمالی جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح  پاسخ داد: کسانی که آموزش دوره تکمیلی بسیج را طی کرده‌اند از دو ماه کسر خدمت برخوردار می‌شوند و ارتش و نیروی انتظامی نیز جزء دو ماه از خدمت آنان محاسبه می‌کنند، در عین حالی که تلاش می‌شود که اکثر افراد فوق به سپاه بروند.
او ادامه داد: اما آموزش این افراد به عنوان آموزش بسیج است و آموزش سربازی نیست. لذا ارتش و نیروی انتظامی نمی‌توانند آن را جزء آموزش سربازی محاسبه کنند.
سردار کمالی تاکید کرد: البته از سال ۱۳۹۵ کسانی که آموزش بسیج را طی کرده‌اند، در سپاه هم باید حداقل ۱۵ روز و حداکثر ۲ ماه آموزش سربازی را طی کنند

 


 

۱۶ خرداد ۹۵ – همه جزئیات خرید سربازی در سال ۹۵

باشگاه خبرنگاران جوان : طرح فروش ایام غیبت سربازی در سال جاری از مدتی پیش کلید خورد،طرحی که بر اساس شواهد و قرائن با استقبال چندان گرمی در سال گذشته مواجه نشد و پیش بینی می شود در سالجاری نیز وضعیت همانند سال گذشته رقم بخورد.
به گزارش جهان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سربازی و یا خدمت نظام وظیفه عمومی همواره از دغدغه های جدی نوجوانان و جوانان مشمول به شمار می رود که اخبار آن با جدیت و حساسیت بسیاری دنبال می شود.
موضوع فروش خدمت سربازی نیز بعد از گذشت سالها از مسکوت ماندن آن از مدتی پیش بصورت مجدد در دستور کار قرار گرفت.
سابقه فروش خدمت سربازی به سالهای ۷۰ و ۷۱ باز می گردد که در طی مقطع زمانی خاصی کلید خورد و البته بعد از مدتی با طرح انتقادات بسیاری ملغی شد تا اینکه چندی پیش مجددا این موضوع در دستور کار قرار گرفت و فروش آن با قیمت گذاری و جداول طراحی شده خاصی عرضه شد که بازهم با انتقادات و استقبال برخی از کارشناسان قرار گرفت.
فارغ از انتقادات وارده به این طرح، بخش قابل توجهی از جوانان و  نوجوانان از طرح مورد اشاره استقبال کردند،زیرا به هر حال آن را به عنوان راهکاری قلمداد می کنند که در چارچوب آن قادر خواهند بود با پرداخت مبالغی از حضور قریب به دو سال در پادگان های نظامی معاف شوند.

*معافیت ۳۳۰ هزار نفر در سال گذشته
در سال گذشته و در مقطع زمانی ۹ ماهه،قریب به ۳۳۰ هزار نفر با پرداخت مبالغی،جریمه غیبت خود را واریز و معاف شدند.
عدد و رقمی که از استقبال سرد مشمولان غایب از این طرح حکایت دارد،بر اساس آمار منتشر شده در رسانه ها قریب به ۱ میلیون ۵۰۰ هزار نفر غایب ۱۸ سال به بالا در کشور وجود دارد که ثبت نام ۳۳۰ هزار نفری متقاضیان برخورداری از این طرح نشان دهنده استقبال نه چندان گرم از این طرح است.
استقبال سردی که به نظر می رسد یکی از دلایل اصلی آن به مبالغ تعیین شده ای  است که به هر حال بخش قابل توجهی از جوانان قادر به پرداخت آن نیستند.
پیش از این،دولت پیشنهاد بخشش ۵  ساله غیبت را در لایحه بودجه پیشنهاد کرده بود که با مخالفت قاطع ستاد نیروهای مسلح مواجه شد ودر نهایت مجلس شورای اسلامی موافقت خود را با فروش غیبت ۸ ساله به بالا اعلام و آن را در بودجه سال ۱۳۹۵ لحاظ کرد.
در واقع امر،طرح فروش غیبت سربازی در سال جاری مشابه همان طرح سال گذشته است و حتی پیشنهاد افزایش ۱۰ درصدی آن نیز مورد موافقت قرار نگرفت و همان نرخ های سال گذشته مبنای فروش سال جاری نیز قرار گرفته است  و به واقع برای هیچکدام از گروه ها،افزایش نرخی اعما ل نشد،البته در خصوص غیبت مازاد،به ازای هر سال افزایش ۱۰ درصدی مد نظر قرار گرفته شده که به مبالغ جریمه پایه اضافه خواهد شد.

* طرح تخفیف برای سربازان متاهل
از نمونه تسهیلاتی که در طرح فروش غیبت سربازی لحاظ شده به تخفیف ۵ درصدی برای غایبان متاهل باز می گردد.
از سوی دیگر غایبان متاهل که دارای فرزند هستند نیز مشمول تخفیف می شوند که به ازای هر فرزند،۵ درصد تخفیف ویژه برای این طیف اعمال خواهد شد.
متقاضیان متاهلی که دارای دو فرزند می باشند نیز از تخفیف ۱۵ درصدی برخوردار خواهند بود که در واقع این بخش در زمره تسهیلات ویژه ای است که برای این گروه تعریف شده است.

* تقسیط ۱۲ ماهه خرید ایام غیبت
امکان تقسیط فروش ایام غیبت،از دیگر طرح هایی است که در سال جاری امکان حصول آن فراهم شده است.
آنچنان که در جزئیات طرح اقساطی فروش ایام غیبت اعمال شده،متقاضیان برای برخورداری از این تسهیلات،باید حداقل یک سوم از کل مبلغ جریمه را بصورت نقدی پرداخت کنند و در ادامه مابقی مبالغ پرداختی را حداکثر در بازه زمانی ۱۲ ماهه عودت دهند.
در این میان و با توجه به محدودیت های اعتباری،اولویت برخورداری از این تسهیلات مشمول افرادی خواهد شد که در خواست خرید خود را زودتر از دیگران به ثبت برسانند.

* جریمه غیبت از ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان
بر اساس جداول طراحی شده از طرح فروش غیبت سربازی،متقاضیان بر مبنای مدارک تحصیلی که از آن برخورد ار هستند نسبت به خرید خدمت سربازی اقدام خواهند کرد.
بر این اساس،دارندگان مدرک دیپلم(۱۵ میلیون تومان)فوق دیپلم(۲۰ میلیون تومان)لیسانس(۲۵ میلیون تومان)کارشناسی ارشد(۳۰ میلیون تومان)دکتری غیر پزشکی(۳۵ میلیون تومان)و دکترای پزشکی با پرداخت ۴۰ میلیون تومان قادر به خرید ایام غیبت ۸ سال به بالا خواهند بود.
در این جدول،کمترین و بیشترین میزان خرید،مشمول دارندگان مدارک زیر دیپلم و پزشکان متخصص و بالاتر می شود که به ترتیب با پرداخت ۱۰ میلیون و ۵۰ میلیون تومان از تسهیلات خرید ایام غیبت برخوردار خواهند شد.
بر اساس اعلام سازمان نظام وظیفه ناجا،مشمولان غایبی که در سال گذشته ثبت نام کرده اند و بنا به دلایلی قادر به واریز مبالغ تعیین شده نبوده اند نیز چنانچه مجددا خواستار بهره مندی از این طرح هستند باید در مدت زمان اعلام شده با مراجعه به دفاتر پلیس+ ۱۰ نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.
ضمنا متقاضیان تسهیلات خرید خدمت سربازی قریب به یکماه دیگر فرصت دارند تا با مراجعه به مراکز پلیس+۱۰ نسبت به ثبت نام برای برخورداری از طرح مذکور مبادرت ورزند.
گفتنی است طرح مورد اشاره از اول خرداد ماه سال جاری آغاز و به مدت ۴۵ روز ادامه خواهد داشت.

 


 

 

۱۳ خرداد ۹۵ – نباید دوران سربازی را دوران بطالت بنامیم

خبرگزاری میزان : رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان فارس گفت: خدمت سربازی از هر لحاظ، یک ارزش اجتماعی است و این تصور غلطی است که دوران سربازی را دوران بطالت بنامیم.
به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان قضایی نیروهای مسلح، ابوالحسن هاشمی در جمع سربازان مرکز آموزشی شهید دستغیب ناجا شهرستان جهرم افزود: خدمت سربازی یک ارزش الهی است و دشمنان به دنبال این هستند که ارزش‌های دینی و اخلاقی را از جوانان ما بگیرند.
وی تصریح کرد: دشمن با القائات خود می‌خواهد ارزش‌های ما را زیر سوال ببرد.
این مقام قضایی خطاب به سربازان حاضر با اشاره به حدیثی از امام محمد باقر(ع) که از تنبلی و بی‌حوصلگی بپرهیزید زیرا این دو کلید هر بدی است، گفت: همیشه به خاطر داشته باشید که بایستی در زندگی، بهای خواسته‌های خود را بپردازید.
هاشمی تاکید کرد: راه حل تمامی مشکلات پیوند با خدای متعال است، همین عبادت و دعا کردن‌ها راه حل اصلی برون رفت از گرفتاری‌ها است.


 

 

۱۲ خرداد ۹۵ – ۱۵ درصد مشمولان سربازی امکان خدمت در سازمان های خاص را دارند

خبرآنلاین : مشمولان فارغ التحصیل از دانشگاه تحت چه شرایطی در شهر خود می‌توانند خدمت کنند؟

در این زمینه سردار موسی کمالی جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: با توجه به این که اکثر مشمولین وظیفه اعزامی علاقه دارند تا در بعضی از سازمان‌های خاص خدمت کنند لذا امکان این که همه مشمولین وظیفه محل خدمت خود را انتخاب کنند وجود ندارند، لذا درحال حاضر حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد این امکان برایشان فراهم است.


 

۱۲ خرداد ۹۵ – افزایش مدت مرخصی سربازان وظیفه متاهل

خبرگزاری فارس: معاون وظیفه عمومی انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: مرخصی سربازان وظیفه متاهل از ۲۲ روز به ۳۰ روز افزایش یافته و این افراد می‎توانند از این پس هفته‎ای سه روز پس از ساعت کاری مرخص شوند.
به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، محمود سارانی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات در زاهدان با بیان اینکه افرادی که بیش از هشت سال غیبت سربازی دارند می‎توانند با پرداخت جریمه نقدی کارت پایان خدمت دریافت کنند، گفت: به ازای هر سال غیبت بیش از حد مجاز نیز ۱۰ درصد به مبالغ فوق افزوده خواهد شد.
معاون وظیفه عمومی انتظامی سیستان و بلوچستان افزود: در صورتی که کارکنان وظیفه مشغول به خدمت در یگان‌های ارتش یا وزارت دفاع باشند و در شهر محل سکونت آنان این یگان‌ها وجود نداشته باشد می‎توانند در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا نیروی انتظامی باقی مانده خدمت خود را طی کنند.
این مسؤول با اشاره به اینکه به ازای هر فرزند سه ماه از خدمت سربازان کاسته شده و محدودیتی نیز برای کسری از طریق تعداد فرزندان وجود ندارد، گفت: مرخصی کارکنان وظیفه متاهل از ۲۲ روز به ۳۰ روز در مناطق مختلف افزایش یافته و این افراد می‎توانند از این پس هفته‎ای سه روز پس از ساعت کاری مرخص شوند.
سارانی تاکید کرد: به افرادی که در دوره سربازی ازدواج کرده یا صاحب فرزند شوند معادل نصف کارکنان پایه هدیه پرداخت می‎شود.
وی گفت: جریمه افراد با مدرک تحصیلی زیر دیپلم معادل ۱۰۰ میلیون ریال، دیپلم ۱۵۰ میلیون ریال، فوق دیپلم ۲۰۰ میلیون ریال، لیسانس ۲۵۰ میلیون ریال، فوق لیسانس ۳۰۰ میلیون ریال، دکتری غیر پزشکی ۳۵۰ میلیون ریال، دکتری پزشکی ۴۰۰ میلیون ریال و پزشک متخصص و بالاتر ۵۰۰ میلیون ریال است.
معاون وظیفه عمومی انتظامی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این ابلاغیه در نیمه اول خرداد سال‎جاری اجرایی می‎شود، بیان کرد: کارکنان وظیفه غایبی که تا تاریخ ابلاغ این مصوبه پایان اردیبهشت ۹۵، مرتکب غیبت شده‎اند نیز شامل این ابلاغیه می‎شوند.
وی تاکید کرد: کارکنان وظیفه متاهل به شهرستان محل سکونت خود منتقل می‎شوند.


 

۱۲ خرداد ۹۵ – کارکنان وظیفه متاهل به شهرستانهای محل سکونت خود منتقل خواهند شد

خبرگزاری ایرنا: زاهدان- ایرنا- معاون وظیفه عمومی انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس آئین نامه ابلاغی جدید ستاد کل نیروهای مسلح در رابطه با تسهیل خدمت برای کارکنان وظیفه متاهل کلیه این افراد به شهرستان های محل سکونت خود منتقل می شوند.
به گزارش ایرنا سرهنگ محمود سارانی روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: درصورتی که کارکنان وظیفه مشغول به خدمت در یگانهای ارتش یا وزارت دفاع باشند و در شهر محل سکونت آنان این یگانها وجود نداشته باشد می توانند در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا نیروی انتظامی باقی مانده خدمت خود را طی کنند.
وی ادامه داد: به ازای هر فرزند سه ماه از خدمت سربازان کاسته شده و محدودیتی نیز برای کسری از طریق تعداد فرزندان وجود ندارد.
وی افزود: همچنین مرخصی کارکنان وظیفه متاهل از ۲۲ روز به ۳۰ روز در مناطق آرام افزایش یافته و این افراد می توانند از این پس هفته ای سه روز پس از ساعت کاری مرخص شوند.
معاون وظیفه عمومی انتظامی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بر اساس این دستورالعمل اولویت اعزام سربازان به مراکز فنی و حرفه ای به منظور کسب مهارت با افراد متاهل است.
سرهنگ سارانی خاطرنشان کرد: همچنین به افرادی که در دوره سربازی ازدواج کرده یا صاحب فرزند شوند معادل نصف کارکنان پایه هدیه پرداخت می شود.
وی با اشاره به جریمه افراد مشمول غایب افزود: افرادی که بیش از هشت سال غیبت سربازی دارند می توانند با پرداخت جریمه نقدی کارت پایان خدمت دریافت کنند.
وی بیان کرد: جریمه افراد با مدرک تحصیلی زیر دیپلم معادل ۱۰۰ میلیون ریال، دیپلم ۱۵۰ میلیون ریال، فوق دیپلم ۲۰۰ میلیون ریال، لیسانس ۲۵۰ میلیون ریال، فوق لیسانس ۳۰۰ میلیون ریال، دکتری غیر پزشکی ۳۵۰ میلیون ریال، دکتری پزشکی ۴۰۰ میلیون ریال و پزشک متخصص و بالاتر ۵۰۰ میلیون ریال است.
معاون وظیفه عمومی انتظامی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: به ازای هر سال غیبت بیش از حد مجاز نیز ۱۰ درصد به مبالغ فوق افزوده خواهد شد.
سرهنگ سارانی گفت: مشمولان وظیفه متاهل پنج درصد از کل جریمه معاف و به ازای هر فرزند نیز پنج درصد دیگر معاف می شوند.
وی افزود: افراد می توانند از ۲ طریق نقدی و اقساطی این جرایم را پرداخت کنند و برای راهنمایی در رابطه با پرداخت مبلغ مورد نظر حتما به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند.


 

 

۱۰ خرداد ۹۵ – معرفی نامه برای دریافت وام جریمه غیبت سربازی

خبرگزاری صدا و سیما: رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا: برای دریافت تسهیلات بانکی جریمه غیبت سربازی به بانک ها معرفی نامه می دهیم.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما ، سردار صدرالسادات در ارتباط تلفنی با خبر ۲۱ شبکه یک سیما با بیان اینکه کسانی که بیش از هشت سال غیبت سربازی دارند می توانند با پرداخت جریمه کارت معافیت دریافت کنند افزود: افراد واجد شرایط می توانند تا پایان امسال از این طرح استفاده کنند.
وی افزود : مشمولان این طرح با پرداخت یک سوم مبلغ جریمه غیبت سربازی برای پرداخت اقساطی بقیه جریمه می توانند به بانک های انصار و قوامین مراجعه و با بانک برای دریافت تسهیلات بیش از یک سال بازپرداخت به توافق برسند.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا اضافه کرد : این سازمان دخالتی در توافق متقاضیان و بانکها ندارد و بحث سود تسهیلات با خود بانک است.
سردار صدرالسادات گفت : مبلغ جریمه پس از دریافت به حساب خزانه واریز می شود.
وی گفت : بحث مراجعه مشمولان به بانکها در قانون پیش بینی نشده است اما ما با بانکها صحبت هایی برای کمک به متقاضیان داشته ایم.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود : براساس قانون غایبان از خدمت باید تا یکسال همه مبلغ جریمه را با این سازمان تسویه کنند اما موعد باز پرداخت تسهیلات بانک ها برای این موضوع به بانک ها مرتبط است.

 

 


 

۹ خرداد ۹۵ – فرزندان مددجوی کمیته امداد خراسان‌شمالی از خدمت سربازی معاف شدند

خبرگزاری فارس: مدیر کمیته امداد امام خمینی خراسان‌شمالی از معافیت فرزندان خانواده‌های مددجوی استان از خدمت سربازی خبر داد و گفت: در نخستین گام حدود ۳۰۰ از فرزندان مددجوی این استان از خدمت سربازی معاف شدند.
به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی خراسان‌شمالی، عباس اهرابی با اشاره به اهداف و برنامه‌های کمیته امداد در راستای خدمت‌رسانی به اقشار نیازمند جامعه در تمامی حوزه‌ها اظهار کرد: خوشبختانه امروز به برکت وجود این نهاد انقلابی خدمت‌رسانی خوبی به مردم صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به اجرا کردن طرح معافیت از خدمت سربازی فرزندان خانواده‌های زیرپوشش افزود: هدف از اجرای این طرح این است، که زمینه حضور فرزندان تحت تکفل زنان سرپرست خانوار در کنار خانواده‌های خود فراهم شود.
اهرابی با بیان اینکه در طول یک سال گذشته و به دنبال همکاری‌های مشترک کمیته امداد استان و حوزه نظام‌وظیفه حدود ۳۰۰ نفر از مددجویان از معافیت سربازی بهره‌مند شده‌اند گفت: این افراد شامل فرزندان زنان سرپرست خانوار و طلاق بودند.


 

 

 

۸ خرداد ۹۵ – امکان پرداخت جریمه سربازی با وام بانکی

خبرگزاری ایسنا: جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با تشریح شرایط قسط‌بندی پرداخت مبلغ جریمه ریالی سربازی از فراهم شدن امکان دریافت وام بانکی برای پرداخت مبلغ جریمه خبر داد.
به گزارش ایسنا، ابراهیم کریمی اظهار کرد: متقاضیان برای بهره‌مندی از جریمه ریالی سربازی با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ ‌باید درخواست خود را ثبت کرده و به عبارتی ثبت‌نام اولیه را انجام دهند.
وی با بیان این‌که از حدود یک هفته پیش ثبت‌نام این افراد آغاز شده، افزود: یکی از تسهیلاتی که در سال جدید برای این دسته از افراد پیش‌بینی شده امکان پرداخت جریمه ریالی به صورت اقساطی است و این افراد پس از ثبت‌نام در صورتی که واجد شرایط بهره‌مندی از معافیت با جریمه ریالی تشخیص داده شوند به آنان اطلاع داده شده و می‌توانند به دو شکل جریمه خود را پرداخت کنند که یکی به صورت نقدی است و در سال گذشته نیز اجرا شد و دیگری به صورت اقساطی.
کریمی در توضیح بیشتر درباره نحوه پرداخت اقساطی جریمه ریالی سربازی عنوان کرد: واجدین شرایط که قصد پرداخت جریمه به صورت قسطی را دارند ابتدا ‌باید یک سوم مبلغ جریمه را پرداخت کرده و بقیه آن را طی چندین قسط تا پایان سال پرداخت کنند و پس از آن کارت معافیت برایشان صادر خواهد شد.

وام بانکی برای جریمه ریالی سربازی
جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره آن دسته از مشمولانی که امکان پرداخت تمام مبلغ در طول یک سال را نیز ندارند، خاطرنشان کرد: برای این افراد یک تسهیلات دیگر نیز در نظر گرفته شده و آن دریافت وام از بانک‌هاست که آنها می‌توانند پس از اخذ تائیدیه واجد شرایط بودن برای بهره‌مندی از جریمه ریالی سربازی، نسبت به دریافت وام از بانک اقدام کنند.
کریمی ادامه داد: پس از راستی‌آزمایی و تائید شرایط فرد برای بهره‌مندی از جریمه ریالی سربازی فرمی به این افراد داده می‌شود و آنها برای دریافت وام به یکی از بانک‌ها معرفی می‌شوند که البته دریافت وام نیز شرایط بانکی را دارد و ‌باید آنان دارای این شرایط برای دریافت وام باشند.
به گفته وی، برای پرداخت جریمه ریالی با وام، ممکن است محدودیت‌هایی در تعداد وام‌های ارائه شده وجود داشته باشد. از این‌رو اولویت با کسانی خواهد بود که زودتر نسبت به ثبت‌نام اقدام کرده باشند

 


 

۳ خرداد ۹۵ – آغاز ارائه تسهیلات ویژه سربازان متاهل

خبرگزاری میزان: جانشین منابع انسانی ستاد کل از ارائه تسهیلات ویژه برای سربازان متاهل خبرداد.
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،سردارموسی کمالی در مورد تسهیلات ویزه سربازان متاهل اظهارداشت: مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا، سیاست های جمعیتی کشور را ابلاغ کردند، لذا ستاد کل نیروهای مسلح در راستای پیشبرد سیاست های فوق و خوشایند سازی خدمت سربازی برای سربازان متاهل، به مناسبت سالروز میلاد با سعادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان، پیشنهاداتی را به محضر ایشان تقدیم که مورد موافقت معظم له قرار گرفت.
سردار کمالی بیان داشت: براساس پیشنهادات این مصوبه، به ازای هر فرزند ۳ ماه از خدمت دوره ضرورت کارکنان وظیفه متاهل کاهش می یابد.
وی خاطر نشان کرد : مشمولانی که تا پایان اردیبهشت ماه سال ۹۵، مرتکب غیبت شده اند نیز در شمول این مصوبه قرار می گیرند و می توانند برای اعزام به خدمت سربازی و برخورداری از این تسهیلات اقدام کنند.
این مقام مسئول افزود: تمامی کارکنان وظیفه متاهل باید در شهر محل سکونت همسر به کار گیری شوند لذا در این راستا سازمان وظیفه عمومی ناجا مشمولان را به مراکز آموزشی ای اعزام کند که در شهر محل سکونت همسر، یگان مورد نظر استقرار داشته باشد، همچنین نیروهای مسلح نیز باید ترتیبی اتخاذ کنند تا درصورتی که در شهری یگان خدمتی وجود ندارد، افراد را به نیروی دیگری مانند نیروی انتظامی یا سپاه منتقل کنند.
کمالی افزود : براساس این مصوبه مرخصی کارکنان وظیفه متاهل از ۲۲ روز به ۳۰ روز در سال افزایش می یابد ونیز کارکنان وظیفه متاهل باید هفته ای ۳ روز بعد از ساعت کاری از پادگان ها مرخص تا ساعات بیشتری را با خانواده سپری نمایند.
جانشین منابع انسانی ستاد کل از دیگر تسهیلات این مصوبه را اولویت آموزش فنی و حرفه ای برای سربازان متاهل عنوان کرد و افزود: در حال حاضر آموزش های مهارت آموزی و حرفه آموزی سربازان نیروهای مسلح در رشته های فنی و مهندسی مانند : برق ، مکانیک ، الکترونیک ، نجاری و … توسط سازمان فنی و حرفه ای برگزار می شود.
وی افزود: در پی توافق ستاد کل نیروهای مسلح با سازمان فنی و حرفه ای، سالانه در حدود ۳۲ هزار سرباز وظیفه آموزش های مهارت افزایی را می بینند که درصدد افزایش این تعداد به ۱۰۰ هزار سرباز وظیفه هستیم .
سردار کمالی در خاتمه گفت : این مصوبه از زمان ابلاغ لازم الاجراست و نیروهای مسلح باید ترتیبی اتخاذ کنند که حداکثر در خرداد اجراء شود تا افراد واجد شرایط از این تسهیلات بهره مند شوند.

 


 

۳۰ اردیبهشت ۹۵ – معافیت پزشکی مانع استخدام نیست

خبرآنلاین: موسی کمالی جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح:  معافیت پزشکی از نظر قانونی مانعی برای استخدام نیست، ولی با توجه به کثرت داوطلبان استخدام، طبیعی است که سازمان‌ها تلاش می‌کنند افراد سالم را استخدام کنند و این حق طبیعی سازمان‌ها است.


 

 

۲۹ اردیبهشت ۹۵ – سرباز عنصر مهم قدرت کشور است

 

خبرگزاری ایرنا : معاون ستاد کل نیروهای مسلح گفت: سرباز یکی از عناصر مهم قدرت در جمهوری اسلامی ایران و انقلاب شکوهمند است.به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا سردار سرتیپ پاسدار سید مسعود جزایری روز چهارشنبه در آیین پایانی هشتمین جشنواره جوان سرباز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که در ستاد فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد، گفت: سرباز، جوانی برومند، دلسوز، متخصص و پایکار انقلاب و کشور است.
وی اضافه کرد: قدر و ارزش سرباز و سربازی در جامعه باید شناخته شود و جامعه باید به سربازش افتخار کند که متاسفانه امروز ما این گونه نیستیم و در این زمینه مشکل داریم و باید مشکل را برطرف کنیم.
معاون ستاد کل نیروهای مسلح، تاکید کرد: هر جا سرباز وارد می شود همگان به او احترام بگذارند و جایگاه او را مغتنم شمارند.اگر سرباز در جبهه افتخار آفرینی می کند همه باید در شهر و روستا و کشور به او و فداکاری هایش افتخار کنند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه امروز جشنواره جوان سرباز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مراحل تکامل و بلوغ خود را طی می کند و به این جشنواره نباید از منظر یک مناسبت معمولی نگاه کرد.
معاون ستاد کل نیروهای مسلح افزود: این جشنواره با توجه به مراحل بلوغی که طی می کند فرصتی را فراهم کرده است که به مساله سرباز و سربازی در جامعه از سوی دستگاه های مختلف، نگاه ویژه ای شود.
سردار جزایری گفت: بارها سردار سرلشکر بسیجی سید حسن فیروزآبادی به تمام ما یادآور شده اند که حفظ کرامت و عزت سرباز بر همه ما و بر همه دستگاه های کشوری و لشکری به ویژه در نیروهای مسلح واجب است و نباید در این خصوص فقط به شعار اکتفا کرد.
وی تصریح کرد: زمینه های بهره برداری و بهره گیری بهینه و ارزشمند از این نیروی جوان و با نشاط مربوط به دستگاه های تحویل گیرنده و تحویل دهنده در سطح نیروهای مسلح است.
آیین پایانی هشتمین جشنواره جوان سرباز با شعار «سرباز، مظهر بصیرت، مدافع ولایت و نماد مقاومت» صبح چهارشنبه با حضور جمعی از فرماندهان و مسئولان لشکری و کشوری و سربازان برگزیده سازمان های نیروهای مسلح به میزبانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مجموعه فرهنگی، ورزشی امام علی(ع) ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد.
در این جشنواره بیش از سه هزار سرباز نمونه سازمان های نیروهای مسلح اعم از ستاد کل، ارتش، سپاه، وزارت دفاع و نیروی انتظامی حضور داشتند.
تجلیل، تکریم و ارائه الگوهای موفق و برتر به جامعه سربازان نیروهای مسلح و فرهنگ سازی با تأکید بر ارزش ها و آموزه‌های اسلامی، انقلابی و ملی از اهداف برگزاری این جشنواره عنوان شده است.
در آیین پایانی هشتمین جشنواره جوان سرباز از ۴۸ برگزیده سازمان های نیروهای مسلح شامل ۳۶ سرباز و۱۲ کادر نمونه تجلیل شد که این منتخبین پس از برگزاری جشنواره‌های مقدماتی در سطح یگان و رده‌های استانی سازمان ها به مرحله نهایی راه یافته اند.
منتخبان این جشنواره در ۱۰ محور شامل «سرباز، دفاع، امنیت و اقتدار ملی»، «سرباز، ایثارگری و فداکاری، شهید، جانباز»، «سرباز، وظیفه شناسی و اقدام برجسته»، «سرباز، امور فرهنگی، هنری و تبلیغات»، «سرباز، خلاقیت، ابتکار و فناوری»، «سرباز، ورزش و تربیت بدنی»، «سرباز، نظم و انضباط اجتماعی»، «سرباز، دینداری و بصیرت»، «سرباز، مسئولیت پذیری و خانواده»، «سرباز، سازندگی و تفکر بسیجی» برگزیده شده‌ اند.
هشتمین جشنواره جوان سرباز به منظور ارتقای روحیه و انگیزه خدمتی، تقویت نگرش مثبت نسبت به جامعه سربازی، افزایش پویایی و نشاط و هویت بخشی، تقویت اعتماد به نفس و خود باوری سربازان و ارتقای سطح منزلت و قداست خدمت وظیفه عمومی در جامعه و کشور برگزار شد.
ارزش گذاشتن به اندیشه و کارکردهای سازنده جوانان سرباز در تمامی عرصه‌ها، شناسایی جوانان متعهد و توانمند و برنامه ریزی مناسب برای سازماندهی و حمایت از آنان، زمینه سازی برای بروز خلاقیت و افزایش نشاط اجتماعی و امید، آینده جوانان و نیز تقویت و تعمیق انسجام، وحدت و یکپارچگی در نیروهای مسلح از دیگر اهداف برگزاری هشتمین جشنواره جوان حضرت علی اکبر(ع) بود.


 

۲۸ اردیبهشت ۹۵ – تغییرات جدی در قانون خدمت وظیفه عمومی

خبرآنلاین: روز گذشته نمایندگان مجلس برای معافیت سربازی و برخی قوانین مرتبط با خانواده‌های شهدا و ایثارگران به جمع بندی جدیدی نسبت به قانون قبل رسیدند.
به گزارش خبرآنلاین، دیروز نمایندگان مجلس در جریان بررسی مجدد موادی از لایحه تنظیم برخی احکام برنامه های توسعه کشور، به بررسی ماده الحاقی ۵ این لایحه پرداختند و با این ماده با ۱۴۸ رای موافقت کردند. این تعداد رای موافق از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در جلسه اخذ شد و تنها ۱۲ نماینده به آن رای مخالف دادند و ۶ رای ممتنع ثبت شد.
یکی از مهمترین تغییرات اعمال شده مربوط به ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی بود که با تغییراتی روبرو شد و یک تبصره هم به آن اضافه شد. در این تغییرات آمده که برای معاف شدن یک نفر از فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان دیگر نیازی به سابقه ۲۴ ماه آزادگی نیست و این عدد به ۱۲ ماه تقلیل پیدا کرد. همچنین شرط ۲۵ درصد جانبازی به ده درصد و ۳۰ ماه حضور در جبهه به ۱۲ ماه حضور تغییر کرد. به این ترتیب شرایط معافیت برای فرزندان خانواده ایثارگران و جانبازان راحت تر از قبل شد.
همه تغییراتی که دیروز نمایندگان مجلس در قانون خدمت وظیفه عمومی و قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران اعمال کردند در جدول زیر قابل مشاهده
است؛

قانون
پیشین
مصوبه جدید
ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی، بند۳: به ازاء هر بیست و
چهار ماه آزادگی، ۲۵ درصد جانبازی و سی ماه سابقه حضور در جبهه یک نفر از فرزندان
آزادگان، جانبازان و رزمندگان معاف می شود.
بیست و چهارماه آزادگی به دوازده ماه آزادگی، بیست و پنج‌درصد،
جانبازی به ده‌درصد، جانبازی، سی‌ماه سابقه حضور در جبهه به دوازده‌ماه سابقه حضور
در جبهه کاهش یافت. همچنین فرزند شهید مشابه جانباز پنجاه درصد محسوب می‌شود.
ماده ۲۶ قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران: دولت موظف است
به منظور حمایت از سلامت جانبازان پنجاه درصد (۵۰%) و بالاتر و جانبازان اعصاب و
روان و شیمیایی به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد و براساس شدت و نوع ضایعات ناشی از
مجروحیت و میزان ساعت کاری که از جانبازان مراقبت می‌شود، نسبت به برقراری و پرداخت
حق پرستاری و حق همیاری بر مبنای حداقل دستمزد ماهانه کارگران اقدام و اعتبار مورد
نیاز را در لوایح بودجه سنواتی منظور نماید.
بعد از عبارت «جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی» عبارت
«جانبازان دارای محدویت جسمی، حرکتی» اضافه شد.
همچنین به این ماده تبصره ای به شرح زیر اضافه شد: والدین،
همسران و فرزندان شهدا که دارای بیماری‌های خاص، صعب العلاج یا محدودیت جسمی
حرکتی می‌باشند پس از تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران مشمول
این ماده می‌شوند.
ماده ۶۶ قانون جامع
خدمت رسانی به ایثارگران: بنیاد موظف است نسبت به تأمین و پرداخت صد درصد (۱۰۰%) هزینه شهریه کلیه
دانشجویان شاهد (همسر و فرزندان شهدا)، جانباران بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و همسر و
فرزندان آنها و آزادگان و همسر و فرزندان آنان را که در مؤسسات آموزش عالی
غیرانتفاعی غیردولتی، پیام نور، شبانه‌ دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی و هر مؤسسه و
دانشگاه آموزش عالی شهریه‌بگیر مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت
بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول تحصیل می‌باشند، اقدام نماید.
جانبازان زیر ۲۵ درصد نیز می توانند از این تسهیلات
استفاده کنند.
تبصره۱ ماده ۶۷ قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران: بنیاد موظف است نسبت به
پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانش‌آموزان و دانشجویان شامل همسر و فرزندان شاهد،
جانبازان بیست و پنج درصد و
بالاتر، آزادگان و خانواده‌های آنان اقدام نماید.
به این بند هم عبارت “جانبازان زیر ۲۵ درصد”
اضافه شد.
ماده ۷۰ قانون جامع
خدمات‌رسانی به ایثارگران: وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و
بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و
کلیه دانشگاههای دولتی و غیردولتی و دستگاههای اجرائی مشمول ماده
۲ این قانون موظفند در
اعطای سهمیه‌های ورود به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، بورسهای تحصیلی
داخل و
خارج از کشور، فرصتهای مطالعاتی و دوره‌های دکترای تخصصی بیست درصد از
سهمیه را به همسر و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان
آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای بیست و پنج درصد اختصاص دهند.
از این ماده عبارت “بالای ۲۵ درصد” حذف شد؛ به
این معنا که همسر و فرزندان کلیه جانبازان می توانند از سهمیه اختصاص یافته
استفاده کنند.

علاوه بر این تغییرات، در ماده الحاقی ۵ لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه های توسعه کشور آمده که روز گذشته موافقت نمایندگان را به دنبال داشت آمده است: دولت به منظور استمرار، توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، در جهت حفظ کرامت ایثارگران با اولویت عرضه منابع مالی، فرصتها، امکانات و تسهیلات و امتیازات به ایثارگران، پدر، مادر، همسر و فرزندان شهدا و همچنین جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکفل آنان، اقدامات زیر را انجام می‎دهد؛

۱- همسران و فرزندان شهدا از کلیه امتیازات و مزایای مقرر در قوانین و مقررات مختلف برای شخـص جانباز پنجاه‌درصد (۵۰ درصد) و بالاتر به استثنای تسـهیلات خودرو و حق پرستاری و کاهش ساعت کاری و حالت اشتغال برخوردارند. امتیازات ناشی از این بند شامل وابستگان فرزند شهید نمی‎شود.

۲- به منظور ایجاد وحدت رویه در ارائه خدمات درمانی به ایثارگران با حفظ کرامت و عزت ایشان و با رعایت ماده(۴۹) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲)، بیمه تکمیلی ایثارگران و هزینه‌های مازاد بر بیمه‌های پایه(بیمه سلامت)، تأمین کلیه داروها و تجهیزات و اقلام پزشکی موردنیاز و بیمه تکمیلی جانبازان و افراد تحت تکفل، آزادگان و افراد تحت تکفل، فرزندان شهدا و افراد تحت تکفل آنها و پدر و مادر و همسر شهید اعم از شاغل در دستگاههای اجرائی و بازنشسته و مشمولان قانون کار و تأمین اجتماعی و غیرشاغل به استثنای ایثارگران نیروهای مسلح برعهده بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌باشد.

۳- کلیه دستگاه‌های اجرائی موظفند بیست‌درصد(۲۰ درصد) از اعتبارات فرهنگی خود را در چهارچوب موافقتنامه مبادله‌شده با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، صرف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کنند.

۴- به‌منظور کاهش هزینه‎های مهندسی ساخت مسکن برای خانواده‎های شهدا و ایثارگران، بنیاد شهید و امور ایثارگران مجاز است با رعایت قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۲۲ /۱۲/ ۱۳۷۴ و مقررات ملی ساختمان، صددرصد(۱۰۰ درصد) هزینه‎های خدمات مربوطه را برای یک‌بار و حداکثر برای یکصدمتر مربع تأمین نموده و هزینه آن را در بودجه سنواتی پیش‎بینی کند.

۵‍- بورس تحصیلی داخل و خارج کشور به جانبازان پنجاه‌درصد(۵۰ درصد) و بالاتر، آزادگان با حداقل پنج سال اسارت و فرزندان شهدا و در خصوص اعزام به خارج مشروط به شرایط علمی موضوع قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور اعطاء می‎شود.

به این ترتیب طبق مصوبه جدید مجلس، نه تنها شرایط معافیت از خدمت سربازی که برخی موارد دیگر از جمله تحصیل و خدمات بهداشتی نیز برای ایثارگران و جانبازان و خانواده هایشان تسهیل شد.

 


۲۷ اردیبهشت ۹۵ – آخرین شرایط معافیت‌ تحصیلی برای مشمولان

خبرگزاری ایسنا: معاون وظیفه عمومی خراسان رضوی آخرین شرایط دانشجویان برای برخورداری از معافیت‌های تحصیلی را اعلام کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، سرهنگ تقوی با حضور در میز خبر پلیس، در خصوص معافیت‌های تحصیلی برای مشمولان، عنوان کرد: متاسفانه بیشترین مشکلات موجود در این حوزه بیشتر به علت کم توجهی دانشجویان به معافیت تحصیلی، مهلت تحصیل و معرفی به خدمت است.
وی با اشاره به مدت زمان معافیت‌های تحصیلی، اظهار کرد: مقاطع فوق دیپلم حداکثر تا دو سال و نیم، کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته سه سال و کارشناسی پیوسته پنج سال مشمولان می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
معاون وظیفه عمومی استان ادامه داد: کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال، دکتری پزشکی پیوسته ۸ و دکتری تخصصی ۶ سال است که در مواقع ضروری با تشخیص و اعلام کمیسیون موارد خاص حداکثر یک سال به مدت فوق به عنوان فرجه ارفاقی اضافه می‌شود.
تقوی خاطرنشان کرد: اگر مدت این سنوات به پایان برسد افراد جزو مشمولان غایب به حساب آمده و حداقل سه و حداکثر ۶ ماه اضافه خدمت برای آنان منظور می‌شود، همچنین افرادی که در زمان مقرر درخواست سنوات ارفاقی یا اعزام به خدمت سربازی درخواستی ارائه ندهند امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را نخواهند داشت.
وی یادآور شد: فارغ‌التحصیلان حداکثر یک سال پس از انصراف، ترک تحصیل، اخراج و فراغت از تحصیل مهلت دارند که درخواست اعزام به خدمت یا در صورت وجود شرایط درخواست معافیت را ارائه کنند.
معاون وظیفه عمومی خراسان رضوی در خصوص شرایط خروج از کشور کسانی که معافیت تحصیلی دارند، عنوان کرد: این افراد می‌توانند برای سفرهای علمی، زیارتی و سیاحتی با هماهنگی دانشگاه‌ها و گذاشتن وثیقه وظیفه عمومی به خارج از کشور سفر کنند.
تقوی ادامه داد: برای سفرهای زیارتی ۳میلیون تومان وجه نقد، سفرهای علمی ۸ میلیون و سفرهای سیاحتی ۱۵ میلیون تومان وثیقه در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به مدت زمان اقامت در خارج از کشور، گفت: برای سفرهای سیاحتی و زیارتی یک ماه و سفرهای علمی با هماهنگی دانشگاه ۴۵ روز و با تایید وزارتخانه سه ماه، افراد می‌توانند در کشور مورد نظر اقامت داشته باشند.
معاون وظیفه عمومی استان عنوان کرد: افرادی که خدمت سربازی را انجام نداده، غایب یا فراری هستند می‌توانند خود را معرفی کنند، در حال حاضر برای انجام خدمت سربازی سخت‌گیری نشده و به مشکلات سربازان بیشتر توجه می‌شود تا آنان دغدغه‌ کمتری داشته باشند.


 

۲۷ اردیبهشت ۹۵ – تسهیلات جدید به سربازان متأهل

خبرگزاری فارس : جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، از مصوبه فرمانده کل قوا در خصوص ارائه تسهیلات به سربازان متأهل و موارد مطرح شده در آن سخن گفت.
سرتیپ دو پاسدار موسی کمالی جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، با اعلام خبر فوق اظهار داشت: در اجرای سیاست‌های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا، و به منظور خوشایند‌سازی خدمت سربازی سربازان متأهل به مناسبت میلاد با سعادت حضرت علی‌اکبر (ع) و روز جوان، حسب پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم رهبری تسهیلاتی برای سربازان متأهل در نظر گرفته شده است.
جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح این تسهیلات را به شرح ذیل اعلام کرد:
۱- به ازای هر فرزند، سه ماه از خدمت دوره ضرورت سربازان متأهل کسر می‌‌شود؛ مشمولانی که تا تاریخ این مصوبه مرتکب غیبت شده‌اند، نیز در شمول این تسهیلات قرار می‌گیرند.
۲-  مرخصی کارکنان وظیفه متأهل از ۲۲ روز در سال به ۳۰ روز در سال افزایش می‌یابد.
۳- کلیه کارکنان وظیفه متأهل باید در شهر محل سکونت همسر خود به کارگیری شوند.
۴- کارکنان وظیفه متأهل حداقل هفته‌ای ۳ روز بعد از ساعت اداری باید از پادگان‌ها مرخص شوند.
۵- برای آموزش فنی ـ حرفه‌ای که در نیروهای مسلح برای کارکنان وظیفه برگزار می‌شود، سربازان متأهل در اولویت قرار دارند.
سردار کمالی تصریح کرد: این مقررات از زمان ابلاغ لازم‌الاجرا بوده و نیروهای مسلح باید در خرداد ماه آن را عملیاتی کنند.

 


۲۶ اردیبهشت ۹۵ – جزئیاتی از پرداخت اقساط جرایم غیبت سربازی

خبرگزاری تسنیم: سردار منتظر المهدی گفت: جریمه مشمولان این طرح از ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان بوده که به ازای هر سال بالاتر از ۸ سال غیبتشان، ۱۰ درصد به مبلغ جریمه اولیه افزوده می‌شود و متأهلین و دارندگان فرزند نیز به ازای هر فرزند ۵ درصد از این جریمه‌شان کاهش می‌یابد.
به گزارش تسنیم، سخنگوی ناجا با اشاره به تغییرات به وجود آمده در اجرای این طرح درسال جاری گفت: با توجه به تمهیدات اتخاذ شده امسال امکان پرداخت اقساطی این جرایم بوجود آمد و مشمولان این طرح می‌توانند یک سوم جریمه را به صورت نقدی و الباقی را به صورت اقساط پرداخت کنند.

منتظرالمهدی اضافه کرد: همچنین به دنبال اقدامات انجام شده در این حوزه، سال گذشته ۴ باند جعل، کارت معافیت و پایان خدمت در تهران و ۶ باند در سایر استان‌های کشور شناسایی و منهدم شده که در جریان این اقدامات ۹۱۶ نفر دستگیر شدند.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حال حاضر با تدابیر اتخاذ شده در طراحی کارت‌های معافیت و پایان خدمت سربازی، ضریب امنیتی این کارت‌ها به بیش از ۹۵ درصد رسیده است.


۱۲ اردیبهشت ۹۵ – امکان تقسیط حق بیمه دوران خدمت سربازی، حداکثر در ۱۲ ماه فراهم است

خبرگزاری ایرنا: تهران – ایرنا – مدیرکل امور فنی بیمه‌ شدگان تامین ‌اجتماعی گفت: امکان تقسیط حق بیمه دوران خدمت سربازی، حداکثر در ۱۲ ماه فراهم است.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا ، سیروس نصیری افزود: در صورتی که بیمه شده قادر به پرداخت یکجای حق بیمه دوران خدمت سربازی نباشد، می تواند نسبت به ارائه درخواست تقسیط بدهی اقدام کند که در این حالت واحد اجرایی باتوجه به میزان بدهی و سایر ملاحظات، حق‌بیمه متعلقه را حداکثر در ۱۲ قسط ماهانه تقسیط خواهد شد.
وی تصریح کرد: در صورت پرداخت تقسیط حق بیمه دوران خدمت سربازی، متقاضی ملزم به پرداخت در زمان های تعیین شده است.
به گزارش سازمان تامین اجتماعی ، نصیری اظهار کرد: به استناد قانون اصلاح تبصره ماده ۱۴ قانون کار و الحاق یک تبصره به آن مصوب ۳۰ فروردین سال ۱۳۸۳ و قانون استفساریه قانون یاد شده مصوب ۲۸ خرداد سال ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی مربوطه مصوب هشتم تیرماه ۱۳۸۴ هیات ‌وزیران، احتساب مدت خدمت نظام وظیفه و حضور داوطلبانه در جبهه تمام مشمولین قانون تامین ‌اجتماعی با دارا بودن شرایط مقرر قانونی امکان‌پذیر است.
نصیری افزود: احتساب سوابق موردنظر منوط به بیمه‌پردازی در زمان ارائه تقاضا و داشتن ۲ سال سابقه حق‌بیمه نزد سازمان و همچنین پرداخت حق‌بیمه متعلقه طبق ضوابط مقرر در ماده سه آیین‌ نامه اجرایی یاد شده به نسبت هفت ‌سی‌ ام سهم بیمه ‌شده و بیست‌ و سه سی ‌ام سهم دولت است.
مدیر کل امور فنی بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی گفت: مهلت پرداخت حق‌بیمه درصورت پرداخت یک‌جا، حداکثر تا پایان ماه بعد از تسلیم اعلامیه بدهی است.
وی خاطرنشان کرد: در هرحال پذیرش سوابق موردنظر و بهره‌مندی از مزایای قانونی آن نزد سازمان تامین ‌اجتماعی منوط به پرداخت کامل حق‌بیمه در مهلت‌های تعیین شده خواهد بود. در غیر این صورت احتساب سوابق یاد شده براساس تقاضای دوباره و تجدید محاسبه حق‌بیمه با رعایت ضوابط مربوطه میسر است.

 

 


 

۸ اردیبهشت ۹۵ – امکان ادامه تحصیل حین خدمت سربازی

 

خبرگزاری مهر: رئیس دانشگاه پیام نور از برنامه های راهبردی این دانشگاه خبر داد و گفت: یکی از این برنامه ها برگزاری دوره های دو و چهارساله ویژه سربازان به صورت الکترونیکی است.
علی اصغر رستمی اعلام کرد: این برنامه در دست بررسی بوده و نیاز به تایید و مصوبه هیات امنا دارد.
وی افزود: پیش از این صحبتهایی مطرح شده بود مبنی بر اینکه سربازان روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل باشند در این راستا طرحی برای ادامه تحصیل آنها در دانشگاه مورد بررسی قرار دادیم تا بر اساس این طرح حین خدمت بتوانند تحصیل کنند.
رئیس دانشگاه پیام نور افزود: در صورتی که این طرح به نتیجه برسد، آموزش ها مبتنی بر آی تی خواهد بود و سربازان می توانند حتی با استفاده از اینترنت تلفن همراه در این دوره ها شرکت کنند که البته این موضوع هنوز در دست بررسی است.
وی همچنین از طرح دیگری خبر داد و گفت: با دستور وزیر علوم تحقیقات و فناوری و هیات امنای دانشگاه پیام نور برای اولین بار مصوب شد که برای تمام رشته های حضوری و نیمه حضوری دانشگاه رشته های مبتنی بر IT، ایجاد شود.
وی ادامه داد: قرار است تمام این رشته ها به صورت مجازی برای علاقمندان در داخل و خارج کشور ارایه شود.

 


 

 

 

۷ اردیبهشت ۹۵ – اجرای طرح جریمه ریالی سربازی در سال ۹۵ چگونه است؟

خبرگزاری ایسنا: جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح از ماموریت صدور کارت پایان خدمت برای مشمولان و سربازان بی‌سواد خبر داد.
به گزارش ایسنا، سردار موسی کمالی درباره طرح سواد آموزی به سربازان بی‌سواد اظهار کرد: مطابق قانون صدور کارت پایان خدمت برای مشمولان و سربازان بی‌سواد ممنوع بوده و چنین افرادی حتما باید در طول مدت سربازی سواد آموخته و سپس کارت‌شان را دریافت کنند.
وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته به ویژه در دهه ۶۰، ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ تعداد افراد بی‌سوادی که برای خدمت سربازی مراجعه می‌کردند قابل توجه بود، گفت: در آن ایام سالانه حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار سرباز بی‌سواد وارد نیروهای مسلح می‌شدند و به همین دلیل الزام سربازان به سوادآموزی مطرح شد اما در حال حاضر و از اوایل دهه ۹۰ این آمار به شدت کاهش یافته و سالانه بین هزار تا ۱۲۰۰ فرد بی‌سواد به خدمت سربازی اعزام می‌شوند.
جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: اما این قانون همچنان اجرا شده و کارت پایان خدمت به هیچ وجه برای افراد بی‌سواد صادر نمی‌شود.
کمالی درباره طرح سرباز معلم نیز اظهار کرد: سرباز معلم همان‌طور که از نامش پیداست، استفاده از ظرفیت سربازان در امور آموزشی و برای آموزش و پرورش است. این طرح نیز طرح جدیدی نیست و سالانه تعدادی از مشمولان در قالب سرباز معلم، سرباز هیات علمی، سرباز صنعت، سرباز تعاون‌یار و … در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار می‌گیرند تا از ظرفیت و دانش آنان در بحث تولید علم، امور بهداشتی، محرومیت‌زدایی و … استفاده شود.
به گفته وی، این سربازان در قالب امریه فعالیت کرده و پس از طی کردن دوران آموزشی در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار می‌گیرند که تعداد و ظرفیت آن همواره با تایید ستادکل نیروهای مسلح تصویب می‌شود.
جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح درباره اجرای طرح جریمه ریالی سربازی در سال ۹۵ که مورد پرسش بسیاری از مخاطبان ایسنا نیز قرار داشت، گفت: بحث جریمه ریالی سربازی پس از ابلاغ قانون بودجه اجرایی خواهد شد و جزئیات و نحوه اجرا، چگونگی قسطی شدن و نحوه پرداخت آن نیز پس از ابلاغ قانون بودجه مشخص شده و به اطلاع شهروندان می‌رسد.
کمالی از مشمولان خواست که نسبت به تعیین تکلیف سربازی خود اقدام کرده و وارد غیبت نشوند چرا که غیبت از سربازی امکان بهره‌مندی آنان از بسیاری از تسهیلات و شرایط را از بین می‌برد ضمن اینکه ممکن است برخی از مشمولان به امید شایعاتی به سربازی نروند که به هیچ وجه واقعی نیست.
وی در پایان از مشمولان و خانواده آنان خواست که اخبار مربوط به حوزه سربازی را تنها از طریق رسانه‌های معتبر و منابع سازمان وظیفه عمومی و ستادکل نیروهای مسلح پیگیری کرده و به دیگر اخباری که ممکن است بعضا از سوی افراد سودجو و با نیت‌های خاص مطرح شود توجه نکنند.


 

۷ اردیبهشت ۹۵ – حمایت مجلس از تغییرات در دوره سربازی

 

 

خبرگزاری خانه معلم: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، احتمال تغییر و تحولات در سربازی را مورد حمایت اغلب نمایندگان مجلس دانست و تاکید کرد: دنیای کنونی طلب می کند روش سنتی سربازی موجود در کشور تغییر کند.
عباسعلی منصوری آرانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره احتمال تغییر و تحولات در سربازی، افزود: به طور کلی بحث جوانان در کشور و موضوع سربازی همواره همزاد بوده اند و باید این مهم به گونه ای مدیریت شود؛ در کشور ما یک روش سنتی سربازی وجود دارد و به نظر می رسد دنیای کنونی طلب می کند تا همگام با زمان تغییراتی در سربازی داده شود.
نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: امروزه جوانان تحصیلکرده زیادی در کشور هستند که مهارت های خوبی دارند و می توان برگرفته از منویات مقام معظم رهبری درمورد اقتصاد مقاومتی، نیاز نیروهای مسلح در مناطق مرزی و حساس را از آنان تامین کرد و حتی مازاد بر آن را در بخش تولید به کار گرفت.
این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی می توان دو گروه سربازی دفاعی و اقتصاد مقاومتی، تعریف کرد؛ گروه اول در زمینه دفاعی کشور خدمت می کند و گروه دوم پس از گذراندن آموزش های دفاعی در بخش تولید فعالیت کند.
وی یادآور شد: بدون شک گروهی از سربازانی که در جهت اقتصاد مقاومتی و در سیستم نیروهای مسلح فعال شوند می توانند در کارگاه های تولیدی نیز فعالیت و بخشی از حقوق و مزایای سربازان را نیز کارگاه های تولیدی پرداخت کنند.
منصوری آرانی تاکید کرد: از سوی دیگر می توان به بخشی از سربازان مهارت های حرفه ای آموزش داد و حتی سازمان فنی و حرفه ای نیز می تواند بخشی از کار خود را به آموزش های فنی و حرفه ای در پادگان ها اختصاص داده و آموزش های لازم را ارایه دهند؛ لذا در زمانی که جوانان به دوران سربازی می روند می توانند علاوه بر آموزش دفاعی، تولید را نیز فراگیرند.
نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس، ادامه داد: تغییر و تحولات در سربازی با راه اندازی قرارگاه اقتصاد مقاومتی می تواند گام موثری باشد و صدها هزار جوانی که هر سال آماده به خدمت هستند می توانند عمر معناداری را در خدمت نیروهای مسلح داشته باشند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره رویکرد مجلس نسبت به تغییر و تحولات در سربازی با راه اندازی قرارگاه اقتصاد مقاومتی، تاکید کرد: هرکجا که ستاد کل نیروهای مسلح احساس نیاز نسبت به ورود مجلس داشته باشند بدون شک مورد حمایت مجلس خواهد بود چراکه دغدغه دوران سربازی همواره مورد توجه نمایندگان بوده است.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، پیش از این معاون نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به راه‌اندازی قرارگاه اقتصاد مقاومتی و مطرح شدن دو دیدگاه سرباز حرفه‌ای و خدمت وظیفه عمومی، از انجام اقدامات متحول کننده خبر داد.

 


 

۶ اردیبهشت ۹۵ – تغییر و تحول در خدمت سربازی تکذیب شد

 

خبرگزاری ایسنا : به دنبال انتشار خبری درباره تغییر و تحول در خدمت سربازی، جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح این خبر را تکذیب کرد.
سردار موسی کمالی درباره انتشار خبری درباره تغییر و تحول در خدمت سربازی و ایجاد طرح‌های متحول‌کننده در آن که روز گذشته از قول معاون نیروی انسانی ستادکل نیروهای مسلح در برخی سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر شد، گفت: پس از انتشار این خبر با امیر سرتیپ باقری صحبت کرده و صحت آن را جویا شدم که متاسفانه مشخص شد چنین خبری صحت نداشته و ایشان نیز اعلام کردند که در چند ماه اخیر صحبت یا مصاحبه‌ای در این زمینه نداشتند.
وی با بیان اینکه ستادکل نیروهای مسلح پیگیر انتشار این خبر و منبع اولیه منتشرکننده آن است، اظهار کرد: بنابراین خبری که تحت عنوان تغییر و تحول در خدمت سربازی منتشر شده بود تکذیب می‌شود.
جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: همان‌طور که بارها اعلام شده خبرهای مربوط به سربازی تنها از سوی ستادکل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی اعلام شده و از رسانه‌ها درخواست می‌شود که به اخباری که از منابع و افراد ناشناس منتشر می‌شود توجه نکنند.


 

۵ اردیبهشت ۹۵ – احتمال تغییر و تحول در خدمت سربازی 

خبرگزاری تسنیم: معاون نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به راه‌اندازی قرارگاه اقتصاد مقاومتی و مطرح شدن دو دیدگاه سرباز حرفه‌ای و خدمت وظیفه عمومی، از انجام اقدامات متحول کننده خبر داد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری پلیس، امیر سرتیپ محمدحسن باقری در خصوص برنامه‌های ستاد کل در حوزه اقتصاد مقاومتی برای نظامیان به خصوص سربازان گفت: نیروهای مسلح در راستای اجرای منویات مقام معظم فرماندهی کل قوا، قرارگاه اقتصاد مقاومتی را به منظور انجام اقدامات متحول کننده و بنیادین راه اندازی کرد.
وی یکی از موضوعات مطرح شده در این قرارگاه را خدمت سربازی عنوان کرد و گفت: در این زمینه دو دیدگاه، سرباز حرفه‌ای و خدمت وظیفه عمومی مطرح است.
امیر باقری فلسفه بکارگیری سربازان را در دو سال خدمت، پایین آمدن هزینه دفاعی و امنیتی کشور عنوان کرد و افزود: از نگاه اقتصاد مقاومتی نیز خدمت سربازی توانسته هزینه‌های این حوزه را کاهش دهد.
معاون نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه هم اکنون برخی از سربازان در دوره‌های فنی حرفه‌ای، حرفه آموزی می‌کنند و به آنان مدرک اعطا  می‌شود، اظهار داشت: بنابراین سربازان پس از گذراندن دوره ضرورت  می‌توانند وارد بازار کار شوند.
وی اعطای مدرک فنی حرفه‌ای به سربازان  را از مصادیق اقتصاد مقاومتی به منظور تولید نیروی کار دانست و گفت: در نظر است تا با همکاری سازمان فنی و حرفه ای برای رشته‌های فرهنگی و هنری نیز گام‌هایی برداشته شود.
باقری با اشاره به طرح «مدرسه سرباز» گفت: طی قراردادی که با نهضت سوادآموزی داشتیم، معلمان این مدرسه نیز کارکنان وظیفه هستند. علاوه بر آن نیز آموزش و پرورش سالانه حدود ۳ هزار نفر سهمیه سرباز معلم دارد که این دسته از سربازان در مناطق محروم در کسوت معلمی انجام وظیفه می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه حدود ۶۰ هزار نفر در سنوات گذشته در نیروهای مسلح خواندن و نوشتن فرا گرفته‌اند، گفت:کارهای خوبی را در مجموعه نیروهای مسلح برای فرهنگ سازی و افزایش منزلت خدمت سربازی انجام داده‌ایم.
معاون نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح عرصه رسانه را بسیار گسترده و فراگیر دانست و گفت: از آنجا که نگاه برخی رسانه‌ها، مشتری مداری است بنابراین موضوعاتی را که جاذبه بیشتری داشته باشند، در دستور کار خود قرار می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه موضوع خدمت سربازی مورد علاقه جوانان است و با جستجوی واژه “سربازی” در رسانه‌ها با انبوه مطالب و اظهار نظرها مواجه می‌شویم، گفت: همین امر نشان از نگرانی  جوانان در این حوزه دارد.
این مقام ارشد انتظامی در پایان خاطر نشان کرد: جوانان باید آخرین اخبار و قوانین و مقررات در حوزه سربازی را  از مراجع مطمئن دریافت کنند.

 

 


 

 

۵ اردیبهشت ۹۵ – شرایط معافیت‌سربازی برای کفالت خواهر مجرد 

 

خبرآنلاین: روابط عمومی سازمان نظام وظیفه : مشمولی که خواهرش از سن ۱۸ سالگی تا ۲۴ سالگی به عقد کسی در نیامده و مجرد باقیمانده باشد و همچنین پدر مشمول در قید حیات نباشد می تواند درخواست معافیت بدهد. البته بعد از ۲۴ سال هم به استناد مصوبه ستاد کل در صورت بقاء شرایط می تواند از معافیت استفاده کند اما خواهری که جدا شده باشد مطلقه محسوب می شود نه مجرد.


 

۳۰ فروردین ۹۵ – فراخوان مشمولان اعزامی فارغ التحصیل دانشگاه و موسسات آموزش عالی

خبرگزاری فارس : معاون وظیفه عمومی استان قم از فراخوان مشمولان اعزامی فارغ‌التحصیل دانشگاه و موسسات آموزش عالی در اردیبهشت ماه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از پایگاه خبری پلیس، ولی ترابی در تشریح این خبر اظهار کرد: تمام مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ اول اردیبهشت هستند باید راس ساعت هفت صبح روز چهارشنبه در محل معاونت وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان حاضر شده تا به خدمت مقدس سربازی اعزام شوند.
وی افزود: درضمن آن دسته از مشمولانی که به هر دلیل تاکنون موفق به دریافت برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح نشده‌اند، می‌توانند به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه کنند.
معاون وظیفه عمومی استان ادامه داد: عدم حضور به موقع در زمان و محل‌های تعیین شده غیبت محسوب می‌شود.
ترابی اضافه کرد: تمام مشمولان باید اوراق مربوط به اعزام از قبیل برگ آماده به خدمت، برگ واکسیناسیون و برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح و سایر مدارک مورد نیاز از جمله شناسنامه را در هنگام مراجعه و اعزام به خدمت به همراه داشته باشند.


 

۲۹ فروردین ۹۵ – موافقت رهبری با خدمت سربازی طلاب در آموزش و پرورش

خبرگزاری فارس: دبیر ستاد همکاری‌های حوزه علمیه و آموزش و پرورش گفت:‌ با موافقت رهبر معظم انقلاب، طلاب علاقه‌مند و واجد شرایط می‌توانند دوره خدمت سربازی را در آموزش و پرورش بگذرانند.
حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی ملکی مشاور وزیر و دبیر ستاد همکاری‌های حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش در گفت‌‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، با اشاره به برنامه‌ها و اولویت‌های کاری سال جدید اظهار داشت: دو برنامه را در سال جاری در اولویت و دستور کار قرار داده‌ایم.
وی ادامه داد: اولین اقدام، استفاده از فرصت خدمت نظام وظیفه طلاب علاقه‌مند و واجد شرایط است که برای اولین بار در با موافقت رهبر معظم انقلاب ایجاد شده است تا طلاب علاقه‌مند که می‌خواهند دوره خدمت سربازی خود را در آموزش و پرورش طی کنند، به این وزارتخانه بیایند.
حجت‌الاسلام و المسلمین ملکی افزود: برنامه دوم، استفاده از ظرفیت درونی آموزش و پرورش است یعنی تعداد زیادی از روحانیون را داریم که شاغل رسمی در آموزش و پرورش هستند و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که رهبر معظم انقلاب در دیدار هفته معلم سال گذشته با فرهنگیان تأکید کردند، نیاز است به عنوان قانون اساسی و نقشه راه آموزش و پرورش تعیین شود.
وی خاطر نشان کرد: بررسی کردیم به دلیل اینکه رویکرد سند، رویکرد تربیت اسلامی است، می‌توانیم از ظرفیت روحانیون شاغل برای تبیین و تبلیغ بُعد تربیت اسلامی سند تحول استفاده کنیم؛‌ در نتیجه برنامه این است تا متناسب با ظرفیت و امکانات، برای روحانیون شاغل دوره‌های آموزشی برگزار کنیم و به عنوان مدرس برای تبیین سند، آنها را برای آموزش و پرورش استان‌ها در نظر بگیریم.

 


 

بخشنامه جذب و بکارگیری معلمان وظیفه در سال ۱۳۹۵

برای دانلود بخشنامه جذب و بکارگیری معلمان وظیفه اینجا کلیک کنید


خبرگزاری فارس : مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: در یک سال اخیر و در واگذاری فعالیت‌ها و برنامه‌های توانبخشی به بخش خصوصی گام‌های عملی برداشته شده تا زمینه خروج از تصدیگری دولتی فراهم آید.
به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، بهزاد ستاری صبح امروز در نشست با مسئولان حوزه توانبخشی بهزیستی اردبیل اظهار کرد: در راستای واگذاری پرونده‌های توانبخشی به بخش خصوصی در یک سال اخیر بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ پرونده واگذار شده است.
وی گفت: در این حوزه کمک هزینه کاشت حلزون به ۲۱ نفر و مناسب‌سازی منزل و خودرو به تعداد ۲۰۰ مورد به انجام رسیده است.
مدیرکل بهزیستی استان اردبیل از پرداخت هزینه‌های ایاب و ذهاب و همچنین کمک هزینه بهبود تغذیه کودکان در مراکز بهزیستی خبر داد و یادآور شد: ساماندهی و پرداخت هزینه‌های تغذیه افراد مبتلا به اختلال فنیل کتونوری به تعداد ۱۳ نفر در یک سال گذشته انجام شده است.
ستاری به ارائه خدمات توانبخشی در منزل به معلولان اشاره کرد و گفت: ۱۲۰ نفر معلول از این خدمات در قالب توانبخشی مبتنی بر خانواده استفاده کردند.
این مسئول اجرای طرح توانمندسازی معلولان ضایعه نخاعی را یادآور شد و افزود: ارائه خدمات به ۵۰ نفر معلول ضایعه نخاعی انجام شده است و در این راستا حق پرستاری نیز به معلولان ضایعه نخاعی به تعداد بیش از ۲۵۰ نفر و ارائه خدمات از طریق تیم سیار به بیش از ۲۵۰ نفر به انجام رسیده است.
مدیرکل بهزیستی استان اردبیل معافیت ۱۲۰ معلول را از خدمت سربازی با صدور  کارت معافیت در قالب ماده ۶ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان یادآور شد و افزود: در ۳۲ مرکز نگهداری معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن ساماندهی و ارائه خدمات به انجام رسیده است.
ستاری از اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در ۱۰ شهرستان استان خبر داد و گفت: شناسایی و ارائه خدمات توانبخشی به بیش از ۷ هزار معلول در قالب این طرح مدنظر و مورد توجه جدی است.


 

مشمولان خدمت وظیفه روز پنج شنبه به سربازی می روند

خبرگزاری میزان: سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه ای مشمولان دیپلم و زیر دیپلم دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم فروردین ماه ۹۵ را به خدمت سربازی فراخواند.
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،سازمان وظیفه عمومی ضمن فراخوان  مشمولان غایب و غیرغایب متولد ۱۳۵۵ تا پایان فروردین ۱۳۷۷ برای انجام خدمت دوره ضرورت، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مشمولان دیپلم و زیر دیپلم سال‌های مذکور که برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم فروردین ماه سال ۹۵ دریافت کرده‌اند، باید در ساعت و محلی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند.

مشمولان ساکن تهران بزرگ
مشمولان دیپلم و زیردیپلم غایب و غیر غایب که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ فروردین سال ۱۳۹۵ هستند باید راس ساعت ۶ صبح روز پنجشنبه۱۹ فروردین به محل و مراکزی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در قالب برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش ابلاغ شده است حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.

مشمولان ساکن استان‌های کشور
مشمولان دیپلم و زیردیپلم غایب و غیر غایب که دارای برگه آماده به خدمت به تاریخ فروردین سال هستند۹۵  راس ساعت ۷صبح پنجشنبه به معاونت وظیفه عمومی استان محل سکونت مراجعه تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
لازم به ذکر است، عدم حضور به موقع در زمان و محل‌های تعیین شده غیبت محسوب می‌شود.
گفتنی است، آن دسته از مشمولانی که به هر دلیل تاکنون موفق به دریافت برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش، نشده‌اند، می‌توانند به نزدیک‌ترین دفتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه و نسبت به دریافت برگ مذکور اقدام و بر اساس اطلاعات درج شده در آن اقدام کنند.


مشمولان سربازی آماده اعزام به خدمت شوند

خبرگزاری میزان : سازمان وظیفه عمومی ناجا با صدور اطلاعیه ای،مشمولان متولد سال های ۱۳۵۵ تا ۱۳۷۷که به سن مشمولیت رسیده اند را به خدمت سربازی فراخواند.
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،سازمان وظیفه عمومی ناجا با صدور اطلاعیه ای ضمن فراخوان مشمولان متولد سال های ۱۳۵۵ تا ۱۳۷۷اعلام کرد: مشمولانی که به سن مشمولیت رسیده اند می بایست جهت تعیین تکلیف وضعیت خدمت وظیفه عمومی یا انجام خدمت دوره ضرورت نسبت به معرفی خود در اسرع وقت اقدام کنند.
سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد: برابر ماده یک قانون خدمت وظیفه عمومی دفاع از استقلال و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران وجان و مال و ناموس مردم، وظیفه دینی و ملی هر فرد ایرانی است همچنین برابر ماده دو این قانون هر فرد ذکور ایرانی در ماهی که آن ماه به سن ۱۸ سال تمام می رسد مشمول خدمت وظیفه عمومی می شود و در شمول مقررات خدمت وظیفه عمومی قرار می گیرد.
در این اطلاعیه آمده است: این گروه از مشمولان موظفند ظرف مدت حداکثر ۶ماه پس از ورود به سن مشمولیت نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود اقدام نمایند و از طریق دفاترخدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰ ) درخواست خود را ثبت کنند.
همچنین مشمولان مقیم خارج از کشور می‌بایست از طریق نزدیک ترین نمایندگی کنسولی یا سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران به محل اقامت، نسبت به معرفی خود اقدام کنند.
براساس اعلام سازمان وظیفه عمومی ناجا، مشمولانی که برای رسیدگی و یا اعزام به خدمت احضار می شوند چنانچه در مهلت یا موعد مقرر خود را معرفی نکنند برابر ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی غایب شناخته می شوند.
براساس این گزارش، دانش آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی که حین تحصیل به سن مشمولیت (۱۸ سالگی تمام) می رسند، می بایست از طریق مراکز آموزشی مربوط، درخواست معافیت تحصیلی کنند.


 

بررسی پرونده متقاضیان عضویت در هیئت علمی طرح سربازی دانشگاه‌ها در فروردین

خبرگزاری صدا و سیما: پرونده متقاضیان عضویت در هیئت علمی طرح سربازی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در فروردین بررسی می شود.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی در اطلاعیه ای اعلام کرد: تمامی درخواست های رسیده از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در خصوص عضویت در هیئت علمی طرح سربازی،  فروردین ۹۵ بررسی و پاسخ داده می شود و ضرورتی برای پیگیری از طرف متقاضیان وجود ندارد.
در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع کلیه متقاضیان عضویت در هیات علمی دانشگاه‌‌ها و موسسات آموزش عالی با استفاده از قانون نحوه تامین هیئت علمی طرح سربازی می رساند با توجه به هماهنگی های صورت گرفته با سپاه  پاسداران انقلاب اسلامی و انجام تشریفات اخذ سهمیه سال آینده، تمامی درخواست های رسیده در فروردین سال ۹۵ بررسی و پاسخ داده خواهد شد.


رسانه‌ها اطلاعات لازم را پیرامون سربازی به خانواده‌ها منتقل کنند

خبرگزاری فارس: معاون نظام وظیفه عمومی فرمانده انتظامی آذربایجان غربی گفت: رسانه‌های جمعی باید اطلاعات لازم و کافی را پیرامون خدمت سربازی در اختیار خانواده‌ها قرار دهند.
حبیب جعفرزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، اظهار داشت: رسانه‌های جمعی برای اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی خانواده‌ها در زمینه‌های گوناگون رسالت خطیری برعهده دارند که باید در زمینه خدمت وظیفه عمومی جوانان نیز اطلاعات لازم و کافی را در اختیار اقشار مختلف جامعه قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه مسائل مختلفی در ارتباط با اعزام به خدمت سربازی وجود دارد، همچنین بین والدین و جوانان کشورمان سوالات و ابهام‌های زیادی دیده می‌شود، که باید درراستای پاسخگویی به این قبیل موارد گام برداشته شود، گفت: رسانه‌های جمعی در این زمینه می‌توانند اقدامات لازم را انجام دهند.
این مسئول در ادامه سخنان خود اطلاعات مربوط به معافیت از خدمت سربازی را یکی از مهم‌ترین مسائل و سوالات جوانان در حال حاضر دانست، یادآوری کرد: فرآیند رسیدگی به این موضوع در قوانین کشورمان به طور روشن و شفاف مورد بررسی قرار گرفته و موارد معافیت هم مشخص شده است.
معاون نظام وظیفه عمومی فرمانده انتظامی آذربایجان غربی یکی از معافیت‌های موجود در این زمینه را «معافیت تنها پسر خانواده‌های دارای سه فرزند دختر» عنوان کرد، افزود: برابر ماده ۴۴ مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی یکی از بندهای معافیت از اعزام به خدمت سربازی موضوع مورد اشاره است.
جعفرزاده ضمن اشاره به وجود قوانین مشخص در این زمینه، ادامه داد: تنها پسر خانواده‌هایی که دارای سه فرزند دختر یا بیشتر هستند از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند، در این صورت باید برای احراز شرایط مدارک مورد نیاز را از مراجع ذی‌صلاح تهیه کرده و به مسئولان مربوطه ارائه دهند.
این مسئول برگه درخواست معافیت از کمیته امداد امام خمینی یا بهزیستی استان محل سکونت، تصویر شناسنامه و کارت مشمول، پدر و مادر و خواهران مشمول، پاسخ ثبت احوال محل صدور شناسنامه پدر یا مادر، گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول را مدارک مورد نیاز برای احراز وجود شرایط جهت صدور معافیت عنوان کرد.
معاون نظام وظیفه عمومی فرمانده انتظامی آذربایجان غربی در اشاره به موارد دیگر موضوع معافیت، یکی از فرزندان مادران فاقد شوهر را یکی از راه‌های کسب معافیت برشمرد، خاطرنشان کرد: یکی از فرزندان ذکور مادران فاقد شوهر زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی یا سازمان بهزیستی از انجام خدمت دوره ضرورت معاف هستند.
جعفرزاده ارائه برگ درخواست معافیت صادره از کمیته امداد امام خمینی یا سازمان بهزیستی محل سکونت، تصویر شناسنامه کارت ملی و شناسنامه مشمول، مادر و برادران وی، تصویر گواهی فوت پدر یا طلاق‌نامه مادر، پاسخ ثبت احوال محل صدور شناسنامه مادر و گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول را مدارک موردنیاز در این زمینه عنوان کرد.
این مسئول در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه در آستانه برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی قرار گرفته‌ایم، ضمن اینکه از اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان برای حضور یافتن پای صندوق‌های رای دعوت به عمل آورد، گفت: به طور قطع ملت بزرگ ایران اسلامی در هفتم اسفند ماه امسال حماسه دیگری خلق خواهند کرد.


پیشنهاد طرح سرباز صنعت جوانان به جای خدمت سربازی

خبرگزاری فارس: یحیی آل اسحاق عضو لیست ۳۰ نفره ائتلاف اصولگرایان در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، به نقشه‌های دشمن و توطئه‌های اقتصادی آنان علیه ایران اشاره کرد و اظهار داشت: جنگ اصلی امروز با ما عمدتاً در حوزه اقتصادی است و اصولاً جنگ اقتصادی یکی از رایج‌ترین جنگ‌ها به شمار می‌رود.
وی افزود: جنگ‌های بری، بحری، هوایی و سایبری جنگ‌های رسمی در جهان هستند که از ابتدای انقلاب علیه ما اعمال شده است. اما ما با داشتن ۴ الی ۵ ملیون نفر تحصیل کرده بارور شده و آماده به کار و مشکلاتی که ما در بخش صنعت و تولید داریم و آورده نیروی انسانی حرفه‌ای و متبحر و توانا از ضرورت ها و نیازهای اصل توسعه و پیشرفت هست.
آل اسحاق خاطرنشان کرد: لذا پیشنهاد می‌کنم، از این نیروی عظیم تحصیل کرده در حوزه‌های تولید و صنعت استفاده شود.
این کاندیدای اصولگرای دهمین دوره انتخابات مجلس با تاکید براینکه فضا برای استفاده از نیروهای جوان در حوزه تولید آماده است، گفت: قسمت عظیمی از این نیروها را می توان در حوزه صنعت و تولید به عنوان سربازان صنعت و تولید مورد استفاده قرار داد، که هم به نفع تولید کشور است و هم به نفع جوانان.
وی ادامه داد: استفاده از جوانان در بخش تولید، می‌تواند سبب بالارفتن تجربیات عملی آنان در حوزه‌های تولید و صنعت شود و جوانان پس از مدتی مشکلات نیروی انسانی در حوزه تولید و صنعت را مرتفع می‌کنند.
آل‌اسحاق تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم به عنوان خدمت سربازی از ظرفیت وجود جوانان پر انرژی و بارور شده کشور در حوزه صنعت و تولید، استفاده سرباز صنعت بشود که طبیعتاً تحقق این امر مستلزم هماهنگی و تاییدات کامل با مسئولان و ارگان‌های محترم مربوطه و سازکارهای عملی مثل دوره آموزشی سرباز صنعت و غیره است که انشاالله در مجالی وسیع‌تر جزئیات برنامه عملیاتی این موضوع را طرح خواهم کرد.


برای اشتغال مردان متأهل و خدمت سربازی تسهیلات خاصی در نظر گرفته شود

خبرگزاری بسیج: نماینده کلیمیان در مجلس گفت: مسئولان باید برای اشتغال مردان متأهل و کمک به خدمت مقدس سربازی تسهیلات خاصی را در نظر گیرند که البته در زمینه اشتغال شاهد اتفاق مثبتی نبوده ایم.
سیامک مره صدق عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری بسیج گفت: مسئولان باید در جهت تغییر فرهنگ خانواده ها در افزایش جمعیت مخصوصاً از طریق رسانه ها تلاش کنند.
وی با انتقاد از اینکه هنوز در برخی از برنامه های تولید داخل، سطح زندگی ارائه شده متناسب با آغاز زندگی یک خانواده معمولی نیست گفت: یکی از شیوه های تبلیغات در تشویق خانواده ها به افزایش جمعیت شیوه غیر مستقیم است یعنی با تبلیغ شرایط ازدواج آسان و منطقی از یک طرف و پخش سریال هایی از تلویزیون که چیز دیگری را نشان می دهد عملاً حرف های خود را خنثی کرده ایم.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس خاطر نشان کرد: مسئولان باید برای اشتغال مردان متأهل و کمک به خدمت مقدس سربازی تسهیلات خاصی را در نظر گیرند که البته در زمینه اشتغال شاهد اتفاق مثبتی نبوده ایم.
مره صدق تصریح کرد: مسئولان با کاهش ساعت کار خانواده ها باید فرصت مناسبی برای رسیدگی مادران به کودکان فراهم کنند و با کمک های مالی از طریق پاداش به سطح خانواده مقداری از فشار های اقتصادی فرزند را کاهش دهند.
نماینده هموطنان کلیمی اظهار داشت: قدم اول در افزایش جمعیت تشویق زایمان طبیعی است متاسفانه مدتی است که بسیاری از بانوان به صورت غیرعلمی تمایلی به زایمان غیر طیعی پیدا کرده اند که باعث کاهش قدرت باروری شده و نیز مخاطراتی دارد که خانواده ها از افزایش تعداد فرزند خودداری کرده و هم یک هزینه غیر منطقی به اقتصاد خانواده و بیمه تحمیل می شود.
وی ادامه داد: البته در این راستا اقداماتی شده به ویژه در بیمارستان های خصوصی که در صورت عدم اقدام به زایمان طبیعی با آنها برخورد قاطعانه ای خواهد شد اما امیدوارم این فرآیند مخصوصاً در بعد نظارتی ادامه یابد.
مره صدق تصریح کرد: امکانات مراقبت های بهداشتی در قبل، حین ازدواج و در بارداری باید به بهترین شکل خود صورت گیرد البته در این مدت سطح مراقبت ها در حین حاملگی بالا رفته اما به طرفی حرکت نکرده ایم که زوج های جوان به زودتر فرزنددار شدن اقدام کنند.
این نماینده مجلس با اشاره به برخورد سیستم بیمه گر در مسئله ناباروری بیان داشت: به دلیل هزینه های گزاف درمان ناباروری نوعا سیستم های بیمه ای در سراسر دنیا تمایل چندانی به پوشش بیمه ای ناباروری ندارند اما بر اساس سیستم های تکمیلی ما و از آنجایی که طبق آمار حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد زوج ها مشکل نازایی دارند مسئولان باید اقدامات درمانی را تحت پوشش بیمه ای قرار داده که در این صورت می توان شاهد حل مشکل فرزند نداشتن عده ای باشیم که به افزایش و رشد مثبت جمعیت کمک خواهد کرد.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس تأکید کرد: در حال حاضر با نسلی روبرو هستیم که بسیاری از آنها از نعمت هایی مانند عمه، عمو، خاله و دایی محروم هستند مسئولان باید با ایجاد لذت تحکیم بنیان های خانواده از طریق کمک مالی به خانواده ها با بحران جمعیتی مقابله کنند.
وی در خاتمه اظهار داشت: سیستم ارزشی ما باید به طرفی حرکت کند که خانواده های الگویی ما با بیش از دو فرزند باشند تا باعث شکوفایی بیشتر خانواده در ابعاد مادی و معنوی شود.


جابجایی هوشمند برگ پرداخت‌های اقساط بیمه سربازی

خبرگزاری ایسنا : مشاور معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی از جابجایی هوشمند برگ پرداخت‌های اقساط سربازی و انتقال کسور بازنشستگی با مبالغ یکسان خبر داد.
احمد پایور در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه حسب بازنگری به عمل آمده و به منظور رفع برخی مشکلات و رضایتمندی بیشتر بیمه شدگان تغییراتی در نحوه تشخیص “در مهلت بودن یا خارج از مهلت بودن زمان پرداخت اقساط سربازی” صورت گرفت اظهار کرد: بر این اساس اعمال جابجایی تاریخ‌های پرداخت به صورت هوشمند توسط سیستم اخیرا در واحدهای اجرایی عملیاتی شده است.
وی ادامه داد: درباره اقساط سربازی و نقل و انتقال حق بیمه مشکلاتی وجود داشت. بعضا اشخاصی که برگه تقسیط را دریافت می‌کنند،‌ در موعد مقرر اقدام به پرداخت آن نمی‌کنند و زمانی که اقساط خارج از موعد واریز شود، شرایط متفاوت می‌شود. در واقع اگر یک نفر در یک ماه قسطی را سرموقع نمی‌داد و آن را ماه بعد هم تکرار می‌کرد، ممکن بود هر ۱۲ قسطش برای یکسال خارج از مهلت تلقی شود.
مشاور معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در صورت تشخیص خارج از مهلت بودن واریز اقساط، محاسبه مجدد انجام می‌شد گفت: به علت محاسبه مجدد معمولا مبالغ پرداختی افزایش پیدا می‌کردند و این مشکل بزرگی برای بسیاری از بیمه شدگان بود زیرا اکثرا به این موضوع توجه نداشتند و در انتها ناچار می‌شدند مبلغ هنگفتی را بابت مابه التفاوت بپردازند.
پایور افزود: به منظور مساعدت بیشتر این جابجایی هوشمند برگ پرداخت‌ها توسط سیستم در صورت یک ماه تاخیر انجام می‌شود و در این صورت فقط یک قسط خارج از مهلت شناخته می‌شود.


دولت، سربازان را هم شاغل حساب می‌کند!

خبرگزاری ایسنا: معضل بیکاری یکی از عمده‌ترین دغدغه‌های حال حاضر جوانان و خانواده‌هاست. با وجود اینکه جمعیت ایران در افق سال ۱۴۰۰ به عدد ۸۰ میلیون نفر خواهد رسید، اما بسیاری از شاخصه‌های رفاه اجتماعی و توسعه متوازن در اقتصاد کشور هنوز محقق نشده است. آمار و ارقام نشان می‌دهد نیمی از جمعیت در سن اشتغال کشور دارای شغل نبوده و به‌اصطلاح خانه‌نشین هستند. موضوع تاسف بار اینکه از ۱۲ میلیون نفر جمعیت بیکار کشور حدود پنج میلیون نفر را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند. پارادوکس ماجرا آنجا است که این تعداد از بیکاران، به امید اشتغال وارد دانشگاه‌ها شده‌اند و باور اینکه به‌رغم دارا بودن دانش و تخصص، در هزارتوی اشتغال سرگردان گشته‌اند، بسیار تلخ و دهشتناک است…
جدیدترین آمار و ارقام نشان می‌دهد نرخ بیکاری در کشور عددی حدود ۱۱ درصد است. به گزارش ایسنا، اخیرا محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در این باره اظهار کرد: «نرخ بیکاری در سه ماهه اول سال جاری نسبت به فروردین سال قبل تغییری نداشته است و بر این اساس نرخ بیکاری فصل اول سال جاری همان ۷/۱۰ درصد بهار سال قبل است.» به گفته او نرخ فعالیت نیز امسال حدود یک درصد افزایش پیدا کرده و به این ترتیب از ۳۷ درصد سال قبل به ۳۸ درصد رسیده است. این سخنان دولت در حالی بیان می‌شود که فریبرز رئیس‌دانا اقتصاددان معتقد است که نرخ واقعی بیکاری در کشور عددی معادل ۱۸ درصد است. او می‌گوید: «در نرخ اعلام شده، سربازان را هم شاغل حساب کرده‌اند، یا اینکه زنان خانه‌دار را هم شاغل دانسته اند؛ در حالی که فعالیت این دو گروه اساسا شغل نیست. بنابراین آمار بیکاری بیش از این عددی است که اعلام شده است.»


 

تسهیلات نظام وظیفه برای دانش آموختگان برتر در مقطع کارشناسی

باشگاه خبرنگاران جوان : معاون پژوهشی و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان از ارائه تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای دانش آموختگان برتر در مقطع کارشناسی خبر داد.
غلامعلی منتظر معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان در گفت‌و گو با خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان درخصوص تسهیلات نظام وظیفه برای دانش آموختگان فناور دوره‌ی کارشناسی اظهار کرد: یکی از مسائلی که برای بنیاد ملی نخبگان اهمیت زیادی دارد، افرادی هستند که از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل شده و براساس آن فعالیت می‌کنند تا بتوانند از تسهیلات نظام وظیفه‌ی تخصصی بهره‌مند شوند.
منتظر در پاسخ به این سوال که برای دانش آموختگان دوره کارشناسی چه تسهیلاتی در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: دانش آموختگان دوره کارشناسی که مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان یا عضو هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان باشند و یا حداقل ۶ ماه در یک شرکت بنیان فعالیت داشته باشند و دارای یکسری ویژگی‌هایی فناورانه، نظیر دانش فنی ویژه در داخل شرکت باشند؛ می‌توانند از یک امتیازی برخوردار باشند و براساس آن از تسهیلات خاص نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان بهره مند شوند.


فرصت تعجیل برای سربازان آماده به خدمت

باشگاه خبرنگاران جوان: به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از شیراز به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ محمدباقر دهقان در این خصوص گفت: برابر اعلام ستاد کل نیروهای مسلح کشور،‌ تعدادی سهمیه در اعزام مورخه ۱۹/۱۲/۹۴ برای سربازان مشمول که دارای مدرک دیپلم و زیر دیپلم هستند و دارای دفترچه اعزام به خدمت در بعد از این تاریخ هستند، در نظر گرفته شده است.
وی توضیح داد: کسانی که دفترچه اعزام به خدمت دارند و مدرک تحصیلی آنها دیپلم یا زیر دیپلم است و تاریخ اعزام آنها بعد از ۱۹/۱۲/۹۴ است و تمایل دارند در این تاریخ به خدمت اعزام شوند،‌می توانند به پلیس +۱۰ مراجعه کنند.
سرهنگ محمدباقر دهقان گفت: این افراد از تاریخ ۱۱/۱۱/۹۴ الی ۱۹/۱۱/۹۴ فرصت دارند تا با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ درخواست تعجیل در اعزام به خدمت سربازی خود را اعلام و به ثبت برسانند تا در تاریخ ۱۹/۱۲/۹۴ به خدمت اعزام شوند.


اتخاذ تمهیدات ویژه برای معافیت معلولان از خدمت سربازی

خبرگزاری فارس : حبیب جعفرزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، اظهار داشت: قوانین شفاف و روشنی در ارتباط با وضعیت خدمت نظام وظیفه عمومی اعضای خانواده شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و پیروزی انقلاب، مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی همچنین و سیار قشرها وجود دارد.
وی بر ضرورت مطالعه قوانین موجود در این زمینه، بررسی موارد معافیت‌های قانونی و شرایط مورد نیاز برای کسب معافیت تاکید کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین مسائل در این زمینه نحوه معافیت معلولان است، که ماده شش قانون جامع حمایت از حقوق معلولان موضوع را برای مخاطبان خود به طور شفاف و روشن بیان کرده است.
این مسئول در ادامه سخنان خود در ارتباط با شرایط معافیت تعیین شده در این ماده قانونی، گفت: در بند یک این قانون آمده است؛ چنانچه یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده، هر دو یا یکی از آنها معلول باشد و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می‌شوند.
معاون نظام وظیفه عمومی فرمانده انتظامی آذربایجان غربی ادامه داد: طبق بند دوم قانون مورد اشاره همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می‌کنند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را بر عهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می‌شوند.
جعفرزاده با بیان اینکه افراد واجدالشرایط می‌توانند با استناد کردن به قوانین و ضوابط موجود برای معافیت از خدمت وظیفه سربازی اهتمام داشته باشند، خاطرنشان کرد: برای برخورداری از این امکان باید مدارک مورد نیاز را به مراجع تعیین شده در قانون جهت بررسی تحویل دهند.
وی با بیان اینکه واجدان شرایط باید فرم سه‌برگی برای تعیین وضعیت معلولیت از سازمان بهزیستی آذربایجان غربی تحویل بگیرند، ادامه داد: معرفی‌نامه امور ایثارگران رده خدمتی نیروهای مسلح در صورتی که معلول از کارکنان نیروهای مسلح باشد باید آماده کرده و تحویل دهند.
این مسئول در ادامه سخنان خود پیرامون تشریح مدارک موردنیاز، خاطرنشان کرد: همچنین تحویل همه صفحه‌های شناسنامه، کارت ملی، پدر و مادر و خواهران و برادران، برگ رضایت‌نامه والدین، تصویر برابر اصل شده سند ازدواج مشمول دارای همسر معلول هم مورد نیاز است.
معاون نظام وظیفه عمومی فرمانده انتظامی آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود فرا رسیدن سالروز پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی ایران را مورد اشاره قرار داد و ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن این روزها، خاطرنشان کرد: ایام‌الله دهه مبارک فجر با خاطرات زیادی برای ملت ایران عجین شده است.
این مسئول با اظهار اینکه سربازان جان بر کف و ایثارگران میهن اسلامی همواره پا در رکاب رهبری بوده و برای صیانت از کشورمان در برهه‌های حساس حضور چشمگیر و موثری دارند، بیان داشت: جوانان غیور کشورمان در زمینه‌‌های گوناگون همواره منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی را فصل‌الخطاب قرار می‌دهند.


دانش‌آموختگان فناور تسهیلات نظام وظیفه می‌گیرند

خبرگزاری مهر:  بنیاد ملی نخبگان تسهیلات نظام وظیفه برای دانش آموختگان برتر کارشناسی ارشد که به فعالیت های فناورانه در شرکت‌های دانش بنیان اشتغال دارند اعطا می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، شرایط اعطای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی به دانش‌آموختگان دوره کارشناسی فعال در شرکت‌های دانش بنیان (دانش‌آموختگان برترِ فناور) به شرح زیر است:
۱- متقاضی باید دانش آموخته دوره کارشناسی یکی از دانشگاه‌های برتر کشور شامل: دانشگاه‌های اصفهان، آزاد اسلامی (واحد علوم و تحقیقات تهران)، تبریز، تهران، شهید بهشتی، شیراز، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیر، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد، هنر تهران، علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی شیراز و علوم پزشکی مشهد باشد.
۲- از زمان دانش‌آموختگی متقاضی بیش از سه سال نگذشته باشد.
متقاضیان برای نام نویسی در سامانه این بنیاد باید شرایط زیر را دارا باشند:
الف. دانش آموخته باید در یکی از شرکت های دانش بنیانِ مورد تأیید معاونت علمی و فنّاوری به مدت دست کم شش ماه (بر اساس فهرست بیمۀ شرکت) به طور تمام وقت به فعالیت مشغول بوده باشد. فهرست شرکت‌های مورد تأیید در صفحه اول سامانه www.daneshbonyan.ir قرار دارد.
ب. دانش‌آموخته باید عضو مؤسسان شرکت دانش‌بنیان (عضو اولین دوره هیات مدیره شرکت) یا مدیرعامل فعلی آن باشد و همچنان در شرکت فعالیت تمام وقت داشته باشد.
ج. میانگین کل دوره کارشناسی متقاضیان باید بیش از ۱۴ باشد.
۴-  شرط کافی: متقاضی باید حائز بیشترین امتیاز از فعالیت های نخبگانی (شامل فعالیت های فناورانه، پژوهشی و آموزشی) بر اساس معیارهای بنیاد در میان متقاضیان باشد.
۵- مهم‌ترین مصادیق فعالیت‌های نخبگانی به شرح زیر است:
الف. موفقیت‌های علمی در دانشگاه (آموزشی، پژوهشی، فنّاورانه و …)
ب. کسب جایزه‌های تحصیلی بنیاد
ج. برگزیده شدن در جشنواره‌های علمی، پژوهشی، ‌ فنّاورانه مورد تایید بنیاد
د. برگزیده شدن در جشنواره‌های معتبر ادبی و هنری یا فعالیت‌های‌قرآنی مورد تایید بنیاد
ه. اشتغال در شرکت‌های دانش‌بنیان (عضو هیات مدیره، مدیرعامل و فعالیت تمام وقت در شرکت دانش‌بنیان)
۶- شرکت دانش بنیان باید دارای اظهارنامه مالیاتی باشد و کالاها و خدمات دانش بنیان خود را بر اساس اطلاعات اظهارنامه مالیاتی به فروش رسانده باشد.
۷- هر یک از شرکت های دانش بنیان می تواند یک نفر و به ازای هر پنج میلیارد ریال فروش سالانه (بر اساس اظهارنامه مالیاتی) یا به ازای هر ده نفر نیروی کارشناسی شاغل تمام وقت در شرکت (بر اساس فهرست بیمه)، یک نفر دیگر را معرفی کند. سهمیه مذکور تا سقف ده نفر برای هر شرکت در سال، برای مدت یک سال تعیین می شود و صرفا برای همان سال قابل استفاده است.
۸- لازم است متقاضیان، معرفی نامه شرکت متبوع خود را براساس الگوی مذکور در سامانه ثریا (soraya.bmn.ir) تهیه و بارگذاری کنند.
۹- هیچ نیازی به مراجعه حضوری فرد یا ارائه تقاضای مکتوب به بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری نیست و فرد متقاضی باید اطلاعات خود و شرکت متبوع خود را در سامانه soraya.bmn.ir ثبت و به‌ صورت الکترونیکی مراحل آن را پیگیری کند. پیام های لازم درباره وضعیت تقاضا (نقص مدارک و تأیید و یا عدم تأیید) در همین سامانه قابل مشاهده است.
۱۰- باتوجه به اینکه امتیازهای دانش ‌آموختگان به کمک نرم افزار تخصصی محاسبه می‌شود؛ لازم است:
۱۰-۱. همه اطلاعات به طور کامل در سامانه (soraya.bmn.ir) بارگذاری شود. بدیهی است تا تکمیل نهایی اطلاعات، فرایند بررسی آغاز نمی‌شود.
۱۰-۲. زمان بررسی پرونده (از زمان تکمیل نهایی پرونده) در سامانه ۴۵ روز است و صرفا پس از پایان این زمان، امکان پاسخگویی وجود خواهد داشت.
چنانچه در هر مرحله از بررسی مشخص شود متقاضی اطلاعاتی خلاف واقع را بارگذاری کرده است، متقاضی نه تنها از این درخواست بلکه از تمامی تسهیلات بنیاد محروم می‌شود و عدم صداقت وی به دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام و به لحاظ حقوقی موضوع پیگیری می‌شود.
۱۱-  چنانچه با درخواست متقاضی موافقت نشود، متقاضی مجاز است با ارتقای فعالیت‌های نخبگانی خود صرفا یک بار دیگر درخواست خود را در سامانه بارگذاری کند.
۱۲- تمامی ارتباطات بنیاد با مخاطبان برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه، صرفا از طریق شبکه (و به شکل غیرحضوری) است.


دستگیری سربازان فراری در سراسر کشور

باشگاه خبرنگاران جوان : رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: دستگیری سربازان فراری مربوط به امروز و دیروز یا این استان و آن استان نیست این قانون سراسری است که از قبل در همه کشور بوده و خواهد ماند.
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام محمد کاظم بهرامی در حاشیه بیست و دومین مجمع استانی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح با موضوع بررسی علل نوین زمینه ساز جرم فرار از خدمت و راه‌های پیشگیری از وقوع جرم در جمع خبرنگاران با اشاره به نتایج پژوهش سازمان قضایی نیروهای مسلح در خصوص موضوع فرار از خدمت سربازی اظهار کرد: این پژوهش راهکارهایی را عنوان کرد که برخی از این راهکارها به مرحله عملیاتی رسید و تعدادی دیگر نیز به مرحله عمل نرسید. ما به دنبال این واقعیت هستیم که چرا برخی از راهکارهای این تحقیق عملیاتی نشده‌اند؟
وی در بیان مهم‌ترین راهکار پیشنهادی عملیاتی در این مسیر افزود: ما به دنبال افزایش عزت نفس سربازان وظیفه هستیم؛ به دنبال راه‌هایی برای اهمیت دادن نیروهای مسلح در درجه نخست و همچنین جوانان به سربازی هستیم؛ نوع رفتار با سرباز وظیفه باید به گونه ای باشد که نیروهای مسلح را به این هدف نزدیکتر کند.
رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح کشور در واکنش به این پرسش که مدت و نحوه خدمت سربازی رضاخانی است و برخی کارشناسان معتقدند چگونه سربازی به این شکل می‌تواند مقدس شمرده شود، پاسخ داد: پژوهش‌های سازمان به‌طور مستقل در این راستا نبوده و شاید هم هرگز نباشد؛ چرا که این موضوع به تصمیم گیری‌های کلان نظام باز می‌گردد.
وی افزود: خدمت سربازی از نگاه ما مقدس است اما در عین حال ما معتقد به این مساله هستیم که باید در شیوه‌ها و روش‌های مرتبط با خدمت سربازی تجدید نظر شود و این مساله که آیا سربازی حرفه ای است یا خیر اکنون مجالی برای پرداختن ندارد و ما نیز خود را در مقام واکاوی آن نمی‌بینیم.
بهرامی در پاسخ به پرسشی در خصوص بازداشت سربازان فراری در اصفهان و احتمال تسری این برخورد در سراسر کشور تصریح کرد: دستگیری سربازان فراری مربوط به امروز و دیروز یا این استان و آن استان نیست این قانون سراسری است که از قبل در همه کشور بوده و خواهد ماند.
وی درباره نتایج پژوهش‌های مرتبط با اخلاق فرماندهان و اثرات آن در خدمت سربازی سربازان خاطرنشان کرد: این مساله نیز در ذیل پژوهش‌های قبلی صورت گرفته است. نوع برخورد با سرباز از ناحیه فرماندهان می‌تواند در افزایش عزت نفس سربازان مؤثر باشد. به‌طورکلی باید روی رفتار و اخلاق در ایران چه در سطح نیروهای مسلح، انتظامی یا مردم باید کار شود؛ ماهانه یا سالانه گزارش‌های گسترده‌ای در خصوص ضرب و جرح از سراسر کشور مخابره می‌شود؛ باید واکاوی کرد که چرا هزاران تهدید و توهین در سطح شهرها و استان‌های کشور انجام می‌شود و چه بسا این جرائم به قتل و آسیب‌های جسمی فراوان نیز منتهی می‌شود.


باید در روش‌های خدمت‌سربازی تجدیدنظر شود

خبرگزاری ایلنا: رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح از دستگیری سربازان‌فراری در سراسر کشور خبر داد.
مجمع استانی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح با موضوع بررسی علل نوین زمینه‌ساز جرم فرار از خدمت و راه‌های پیشگیری از وقوع جرم برگزار شد.
حجت‌الاسلام محمد کاظم بهرامی در حاشیه این مجمع در جمع خبرنگاران گفت: ما دنبال افزایش عزت‌نفس سربازان وظیفه هستیم. دنبال راه‌هایی برای اهمیت‌دادن نیروهای مسلح در درجه نخست و همچنین جوانان به سربازی هستیم.
وی ادامه داد: نوع رفتار با سرباز وظیفه باید به گونه‌ای باشد که نیروهای‌مسلح را به این هدف نزدیک‌تر کند. خدمت سربازی از نگاه ما مقدس است اما معتقدیم باید در شیوه‌ها و روش‌های مرتبط با خدمت‌سربازی تجدیدنظر شود.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در پاسخ به سوالی درباره بازداشت سربازان‌فراری در برخی استان‌ها گفت: دستگیری سربازان فراری مربوط به دیروز و امروز نیست. این قانون سراسری است که در همه کشورها رایج بوده است.
بهرامی همچنین متذکر شد: نوع برخورد با سرباز از ناحیه فرماندهان می‌تواند در افزایش عزت‌نفس سربازان مؤثر باشد. باید روی رفتار و اخلاق در ایران چه در سطح نیروهای‌مسلح، انتظامی یا مردم کار شود.
وی در پایان تاکید کرد: گزارش‌های گسترده‌‌ای ماهانه یا سالانه درباره ضرب و جرح مخابره می‌شود که باید واکاوی کرد چرا این همه تهدید و توهین در شهرها و استان‌ها انجام می‌شود که حتی این جرائم به قتل و آسیب‌های جسمی فراوان منتهی شده است.


مهم‌ترین علت فرار سربازان از خدمت، کاهش عزت نفس آن‌هاست

خبرگزاری ایسنا : رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: جوانان امروز در کنار اطلاعات، استعدادها و توانمندی‌های بالا، انتظارات فراوانی نیز دارند. به همین دلیل فرمانده نیروهای مسلح باید با اراده قاطع، شیوه برخورد با آنان را پیدا کرده و به بهترین شکل سربازان خوبی را به گذراندن خوب این دوره ترغیب کنند.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدکاظم بهرامی در بیست و دومین مجمع استانی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح با موضوع بررسی علل نوین زمینه‌ساز جرم فرار از خدمت و راه‌های پیشگیری از وقوع جرم، اظهار کرد: در شرایطی که جرائم مختلف هر سال در حال افزایش بوده و حتی نسبت به یک دهه گذشته حداقل دو برابر شده است با اقدامات مختلف نیروهای مسلح، انواع جرائم کنترل شده و حتی کاهش یافته است.
وی با تاکید بر اینکه نیروهای مسلح حصن و حصار این مملکت هستند، افزود: نیروهای مسلح سرمایه نظام جمهوری اسلامی ایران هستند؛ بنابراین به جای اینکه دست روی دست بگذاریم تا جرم اتفاق بیفتد، بهتر است به پیشگیری‌هایی روی بیاوریم که هم آسان‌تر، هم مفیدتر و هم کم هزینه تر هستند.
رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح کل کشور گفت: بعضاً دیده شده که افراد توانمند و با ظرفیت‌های فراوان مرتکب جرائم مختلف می‌شوند و به واسطه گناه خود برای همیشه از حیز انتفاع خارج می‌شوند. نیروی انسانی از تجهیزات نظامی مهم‌تر است؛ بنابراین نیروهای مسلح همه توان و انرژی خود را برای پیشگیری از وقوع انواع جرائم مرتبط با حوزه نیروهای مسلح به کار گرفته‌ است. فرماندهان دائماً با سربازان در تماس هستند و کوشش می‌کنند تا علل واقعی و زمینه‌های بروز چنین جرایمی را بیابند.
بهرامی با رد این فرضیه که فرار از خدمت معلول مشکلات اقتصادی سربازان است، اضافه کرد: به نظر می‌رسد مهم‌ترین علت فرار سربازان از خدمت سربازی کاهش عزت نفس آن‌هاست. اگر سرباز بداند که در نیروهای مسلح اثرگذار است به او و کار او احترام می‌گذارند، او نیز به خدمت سربازی احترام خواهد گذاشت.
وی با تاکید بر اینکه نگذارید خدمت سربازی با تصمیمات آنی و لحظه‌ای متزلزل شود، ادامه داد: این دقیقاً نقطه‌ای است که باعث کاهش عزت نفس سربازان می‌شود. مجمع پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح امسال در تلاش است که به راهکارهای عملی و کارا در خصوص جلوگیری از فرار سربازان از خدمت سربازی بپردازد.
رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح کل کشور با اعلام اینکه سالانه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر از جوانان توانمند و با استعداد ایرانی به خدمت سربازی اعزام می‌شوند، گفت: جوانان امروز در کنار اطلاعات، استعدادها و توانمندی‌های بالا، انتظارات فراوانی نیز دارند. به همین دلیل فرمانده نیروهای مسلح باید با اراده قاطع، شیوه برخورد با آنان را پیدا کرده و به بهترین شکل سربازان خوبی را به گذراندن خوب این دوره ترغیب کنند.


معافیت بیش از ۱۰۰مددجوی کمیته امداد از خدمت سربازی

باشگاه خبرنگاران جوان: به گزارش   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از بندرعباس، علی احمدی طیفکانی اظهار کرد: در این مدت ۶۸ گواهی زیر حمایت این نهاد صادر شده است.
وی افزود: گواهی تحت حمایت مشمول کسانی می شود که قصد خدمت در نزدیکی محل زندگی و سکونت خود را دارند.
کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان بندرعباس ۱۵ هزار و ۱۲۴ خانواده زیر پوشش دارد.


 

عفو گروهی از سربازان توسط مقام معظم رهبری

خبرگزاری تسنیم : مقام معظم رهبری بنا به پیشنهاد ستادکل نیروهای مسلح تمام مشمولانی که مدت هشت سال و بیش از آن فرار از خدمت دارند را عفو فرمودند.
سردار موسی کمالی در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم با اشاره به بخشش گروهی از مشمولانی که بیش از هشت سال فرار از خدمت داشته‌اند اظهار داشت: مقام معظم رهبری بنا به پیشنهاد ستادکل نیروهای مسلح تمام مشمولانی که مدت هشت سال و بیش از آن فرار از خدمت دارند را عفو فرمودند.
وی با اشاره به اینکه عفو مذکور شامل سربازانی است که جرمشان صرفا فرار از خدمت بوده است افزود: این افراد به مراجع قضایی معرفی نمی‌شوند و پرونده آنان مختومه می‌شود و می‌توانند جهت انجام دوره خدمت سربازی مراجعه و برابر روال جاری، بقیه خدمت سربازی را انجام دهند یا با پرداخت جریمه، از انجام دوره خدمت ضرورت معاف شوند.
کمالی درباره زمان استفاده از این شرایط که قبلا شامل سربازان فراری نمی‌شد گفت: تمام سربازان فراری واجد شرایط تا پایان دی‌ماه امسال فرصت دارند با مراجعه به پلیس+۱۰ نسبت به ثبت‌نام برای اعزام به خدمت سربازی با پرداخت جریمه اقدام کنند.


جزییات دور دوم ثبت‌نام جریمه ریالی سربازی

خبرگزاری ایسنا : سازمان وظیفه عمومی ناجا، از پیش‌ثبت‌نام مرحله دوم طرح جریمه مشمولان غایب دارای بیش از هشت سال غیبت از ۲۰ آذر ماه خبر داد.
به گزارش سرویس انتظامی ایسنا، اداره اجتماعی سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه ای در خصوص طرح جریمه مشمولان غایب اعلام کرد: بر اساس بند (ط) تبصره ۱۶ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۳ مجلس شورای اسلامی، بیش از ۲۸۸ هزار نفر مشمول غایب دارای بیش از هشت سال غیبت، از ۱۵ اسفند ماه ۹۳ در این طرح ثبت نام کرده اند.
بر اساس این اطلاعیه، متقاضیان ثبت نام شده در مرحله اول این طرح تا ۲۰ آذر ماه فرصت دارند که مبلغ جریمه در نظر گرفته شده را واریز کنند و از کارت معافیت بهره مند شوند.
سازمان وظیفه عمومی ناجا بیان کرد: به دلیل استقبال چشمگیر متقاضیان و درخواست های مکرر، افرادی که به هر دلیل نتوانسته اند در این طرح شرکت کنند، ثبت نام مرحله دوم با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح از ۲۰ آذر ماه سال جاری آغاز و تا پایان دی ماه ادامه خواهد داشت و این دسته از افراد باید درخواست خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به ثبت برسانند.
این اطلاعیه تاکید کرد: میزان جریمه مشمولان غایب برای معافیت از خدمت وظیفه عمومی، بر اساس مدرک تحصیلی است و افراد دارای مدرک زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان، دیپلم ۱۵ میلیون تومان، فوق دیپلم۲۰ میلیون تومان، لیسانس ۲۵ میلیون تومان، فوق لیسانس ۳۰ میلیون تومان، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون تومان، دکترای پزشکی ۴۰میلیون تومان، پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون تومان است.
سازمان وظیفه عمومی در این اطلاعیه می افزاید: به ازای هر سال غیبت مازاد بر ۸ سال، ۱۰ درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه می شود و مدت غیبت بیش از شش ماه، یک سال محسوب می شود. براساس این قانون، مشمولان غایب متاهل از پنج درصد و دارای فرزند به ازای هر فرزند از پنج درصد تخفیف کل مبلغ جریمه برخوردار می شوند.
این اطلاعیه یادآور می شود: مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست عبارنتد از: اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول، اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی و اصل و کپی شناسنامه همسر و فرزند در صورتی که متاهل و دارای فرزند هستند.
سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد: مشمولان غایب در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir مراجعه و یا از طریق تماس با سامانه تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰ می توانند در جریان اخبار مربوط به تعیین تکلیف مشمولان غایب قرار گیرند.
سازمان وظیفه عمومی در پایان تاکید کرد: اطلاع رسانی لازم به متقاضیان در سیر فرآیند اقدام از طریق سامانه پیامک صورت می پذیرد و نیازی به مراجعه حضوری به این سازمان نیست.


زمان ثبت‌نام مجدد جریمه ریالی سربازی اعلام شد

خبرگزاری ایسنا : سخنگوی نیروی انتظامی از اجرای مجدد ثبت نام برای طرح جریمه ریالی از بیستم آذرماه خبر داد و گفت: ثبت نام تا پایان دی ماه ادامه دارد.
سردار سعید منتظرالمهدی در نشست خبری خود درباره اجرای دوباره طرح جریمه ریالی مشمولان دارای بیش از هشت سال غیبت اظهار کرد:‌ برابر تصمیمات اتخاذ شده از بیستم آذرماه ثبت نام طرح جریمه ریالی مجددا آغاز شده و متقاضیان با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند.
منتظرالمهدی ادامه داد: در مرحله اول ثبت نام ۲۸۷ هزار نفر برای پرداخت جریمه ریالی سربازی ثبت نام کرده بودند که ۱۰۰ هزار نفر از این افراد تاکنون مبلغ خود را پرداخت نکرده و از نظر پلیس مشمول غایب به حساب می‌آیند.


تشریح جزئیات خرید بیمه سربازی و جبهه/۱۱۰ هزار متقاضی

خبرگزاری مهر: مدیرکل بیمه‌های اجتماعی سازمان تامین اجتماعی بابیان جزییات خرید بیمه خدمت سربازی و حضور در جبهه گفت: تاکنون ۱۱۰هزار متقاضی خرید بیمه سربازی به شعب تامین اجتماعی مراجعه کرده‌اند.
سیروس نصیری در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد خرید بیمه سربازی، گفت: افرادی که قصد خرید بیمه خدمت سربازی را دارند، باید در زمان تقاضا بیمه‌پرداز سازمان تامین اجتماعی باشند و قبل از تقاضا نیز دو سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند که البته متصل بودن آن مهم نیست و در مجموع باید سوابق آنها به دو سال برسد.
وی گفت: ۷ درصد پرداخت حق بیمه بر عهده بیمه شده و ۲۳ درصد نیز بر اساس مصوبه مجلس بر عهده دولت است که با پرداخت حق بیمه، فرد متقاضی می تواند از مزایای قانونی استفاده و طول مدت سربازی خود را به جمع سوابق گذشته‌اش اضافه کند.
نصیری با اشاره به اینکه مبنای محاسبه حق بیمه، میانگین دو سال آخر قبل از تقاضا است، اظهار داشت: بر اساس تاریخ تقاضا و میانگین حقوق دو سال قبل از تقاضای خرید بیمه، نرخ حق بیمه محاسبه می‌شود که افراد می‌توانند حق بیمه را هم یکجا و هم در اقساط ۱۲ ماهه پرداخت کنند.
وی با تاکید بر اینکه افراد علاوه بر خدمت سربازی، مدت حضور در جبهه را نیز می‌توانند خریداری کنند، گفت: متقاضیان می‌توانند علاوه بر دو سال خدمت سربازی، طول مدت حضور جبهه خود را نیز با همان شرایط خدمت سربازی از سازمان تامین اجتماعی خریداری کنند تا جزء سوابقشان در نظر گرفته شود.
مدیرکل بیمه‌های اجتماعی تامین اجتماعی ادامه داد: البته شرایط بیمه جانبازان با مدت حضور در جبهه برای افراد عادی فرق می‌کند.
نصیری با اشاره به اینکه در سال گذشته، ۱۲۸ هزار نفر متقاضی خرید بیمه خدمت سربازی بودند، تاکید کرد: بر اساس آخرین آمارها در پنج ماهه اول امسال ۱۱۰هزار نفر متقاضی به شعب تامین اجتماعی مراجعه کردند.
وی گفت: اگر فرد بیمه‌ پرداز خاص تامین اجتماعی مانند رانندگان، کارگران، باربران و… باشد، در همان روز مراجعه، اقدامات لازم برای خرید بیمه خدمت سربازی و حضور در جبهه برای وی انجام می شود، اما اگر فرد در کارگاه و یا شرکتی با بیمه اجباری فعالیت می‌کند، طبق قانون حدود دو ماه زمان لازم است تا اول اینکه لیست حق بیمه وی توسط کارفرما برای ما ارسال و همچنین سوابق وی محاسبه شود و در نهایت حداکثر زمان مورد نیاز برای خرید خدمت دو ماه است .


پاسخ سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی به مشمولان: ۱۹ آبان اعزام می شوید

خبرآنلاین : سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی زمان اعزام مسمولان دیپلم و زیر دیپلم را اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین یکی از کاربران در مورد تعیین تکلیف مشمولان دیپلم در نظام وظیفه پرسیده است: ” من سه ماهی می شود که منتظر فراخوان سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی هستم و هربار مراجعه می کنم پاسخ درستی نمی گیرم.لطفا پیگیری کنید.”
در همین باره پایگاه اطلاع رسانی سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی به خبرآنلاین اعلام کرد: همه مشمولان غایب و غیرغایب متولد ۱۳۵۵ تا پایان آبان ماه ۱۳۷۶ یعنی تمام مشمولان دیپلم و زیردیپلم دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ ۱۹ آبان سال ۱۳۹۴ به خدمت سربازی فراخوانده شدند.
طبق این اعلام مشمولان که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ آبان ماه سال ۱۳۹۴ هستند، باید راس ساعت شش روز سه شنبه ۱۹ آبان ماه به محل و مراکزی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در قالب برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش ابلاغ شده است حضور یابند .
مشمولانی که در استان های دیگر هم باید راس ساعت هفت سه شنبه ۱۹ آبان ماه به معاونت وظیفه عمومی استان محل سکونت مراجعه تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند. کسانی که در این تاریخ و زمان مراجعه نکنند غایب محسوب می شوند.


فراخوان مشمولان دیپلم و زیردیپلم به خدمت سربازی

خبرگزاری مهر : سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه ای تمامی مشمولان دیپلم و زیر دیپلم دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۹۴ را به خدمت سربازی فراخواند.
به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان وظیفه عمومی ناجا ضمن فراخوان تمامی مشمولان غایب و غیرغایب متولد ۱۳۵۵ تا پایان آبان ۱۳۷۶ برای انجام خدمت دوره ضرورت، طی اطلاعیه ای اعلام کرد: کلیه مشمولان دیپلم و زیر دیپلم سال های مذکور که برگ آماده به خدمت به تاریخ ۱۹ آبان سال ۱۳۹۴ دریافت کرده اند، می بایست در ساعت و محلی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند.
مشمولان ساکن تهران بزرگ
تمامی مشمولان دیپلم و زیردیپلم غایب و غیر غایب که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ آبان سال ۱۳۹۴ هستند، باید راس ساعت ۶ صبح روز سه شنبه مورخ ۱۹/۰۸ /۹۴ به محل و مراکزی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در قالب برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش ابلاغ شده است حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
مشمولان ساکن سایر استان های کشور
تمامی مشمولان دیپلم و زیردیپلم غایب و غیر غایب که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ آبان سال ۱۳۹۴ هستند، راس ساعت ۷صبح سه شنبه مورخ ۱۹/۰۸ /۹۴ به معاونت وظیفه عمومی استان محل سکونت مراجعه تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
عدم حضور به موقع در زمان و محل های تعیین شده غیبت محسوب می شود.
آن دسته از مشمولانی که به هر دلیل تاکنون موفق به دریافت برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش، نشده اند، می توانند به نزدیکترین دفتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) مراجعه و نسبت به دریافت برگ مذکور اقدام و بر اساس اطلاعات درج شده در آن اقدام کنند.


اجرای کسر خدمت سربازی نخبگان و پژوهشگران در صنایع دفاع اصفهان

خبرگزاری ایرنا : صنایع دفاع استان اصفهان، ۲۶ طرح تحقیقاتی را در قالب کسر خدمت سربازی برای دانش آموختگان دارای شرایط نخبگی و پژوهشی اعلام کرد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، فقط دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد به بالا) دارای توانمندی مناسب آموزشی و پژوهشی، مجوز درخواست برای دریافت تسهیلات پروژه کسر خدمت را دارا هستند.
کارشناس تسهیلات بنیاد نخبگان استان اصفهان در این باره به ایرنا گفت: این طرح های تحقیقاتی از سوی صنایع دفاع اصفهان اعلام شده است و افراد متقاضی می توانند با مراجعه به « مرکز مدیریت نخبگان و شبکه فناوری دفاعی شهید فهمیده » در اصفهان در این زمینه اقدام کنند.
محمد برهانی پورافزود: طرح های تحقیقاتی کسر و جایگزین خدمت سربازی یکی از روش های کم هزینه برای ارائه تسهیلات به نخبگان، استعدادهای برتر و پژوهشگران است که دستورالعمل اجرایی آن از سوی معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ شده است.
وی با اشاره به دو روش بهره مندی از تسهیلات کسر خدمت سربازی برای پژوهشگران و نخبگان اظهار کرد: در روش نخست، این افراد می توانند با مراجعه به صنایع و مراکز پژوهشی نیروهای مسلح و معرفی و ارائه سوابق تحصیلی، پژوهشی و نخبگی خود از این تسهیلات استفاده کنند.
این کارشناس اضافه کرد: در این روش محدودیت رشته تحصیلی بر اساس نیازهای پژوهشی نیروهای مسلح وجود دارد و سقف کسر خدمت ۱۲ ماه و دو طرح پژوهشی است.
برهانی پور درباره روش دوم نیز توضیح داد: در این روش متقاضیان بهره مندی از تسهیلات کسر خدمت سربازی باید به بنیاد نخبگان استان خود مراجعه کنند و در سامانه اینترنتی «ثریا» (سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان) پرونده تشکیل دهند.
وی اضافه کرد: پس از ثبت نام افراد متقاضی، شرایط آنها از نظر معدل تحصیلی و فعالیت های نخبگی مانند رتبه های برتر در مسابقه ها و المپیادها و ثبت اختراع بررسی و امتیازدهی می شود.
وی با بیان اینکه افرادی در این روش موفق به بهره مندی از تسهیلات کسر خدمت سربازی می شوند که بتوانند حداقل امتیاز مورد نیاز را کسب کنند گفت: افراد تایید شده از سوی بنیاد نخبگان به امور نخبگان نیروهای مسلح معرفی می شوند.
کارشناس بنیاد نخبگان استان اصفهان به تفاوت های دو روش بهره مندی از طرح کسر خدمت سربازی اشاره و اظهار کرد: در روشی که متقاضی به بنیاد نخبگان مراجعه می کند محدودیتی برای رشته تحصیلی وجود ندارد، طرح تحقیقاتی باید دست کم در ۱۰ ماه انجام شود، انجام خدمت در حین تحصیل در دوره دکترا نیز امکانپذیر و دوره آموزشی به جای ۶۰ روز، ۴۵ روز است.
برهانی پور خاطرنشان کرد: تا کنون حدود ۵۰۰ نفر در استان اصفهان از سوی بنیاد نخبگان برای بهره مندی از طرح کسر خدمت سربازی به نیروهای مسلح معرفی شده اند.
به گزارش ایرنا، طرح های پژوهشی صنایع دفاع اصفهان شامل انتخاب جنس جایگزین برای مواد فلزی مورد استفاده در صنعت، طراحی ساز و کار بسته بندی پلیمری با ویژگی آب بند، انتخاب جنس و طراحی فنر پیچشی نمره یک جهت اعمال ضربه و تعیین نوع پوشش مقاوم به خوردگی در محیط و شناسایی فناوری های نوین فورج است.
تعیین الزامات ویژگی های بسته بندی با مواد مختلف، شناسایی روش های نوین شکل دهی سرجنگی های ترکشی، بهینه سازی خرج گود با اهدف افزایش عمق نفوذ داخل فولاد و بتن، روش های تحت کنترل قرار دادن فرایند آبکاری فلزات، روش های تحت کنترل قرار دادن فرایند دایکاست زاماک، تعریف و تعیین پارامترهای کنترلی و روش های آزمون قطعات تولیدی از جنس زاماک در فرآیند دایکاست از دیگر طرح های اعلام شده است.
امکان سنجی و بررسی انهدام آب قرمز با استفاده از روش های نوین، ارزیابی فناوری روش های نوین دانه بندی اچ ام ایکس (HMX)، امکان سنجی و بررسی تولید لاک امولسیونی نیتروسلولز، طراحی و ساخت تجهیزات فشارشکن با عملکرد قفل های جیوه ای، ارزیابی فناوری تولید استرهای سنگین و متیل استات، ارائه طرحی برای نحوه بکارگیری رزین های تبادل یونی در برج های پر شده و ارزیابی فناوری تغلیظ اسید سولفوریک، نیترات آمونیوم، سولفیت سدیم و اسید نیتیریک در جهان نیز از طرح های کسر خدمت است.
دیگر طرح های اعلام شده از سوی صنایع دفاع استان اصفهان برای کسر خدمت شامل تعیین متریال های رایج در ساخت کارخانجات سولفوریک و نیتریک در جهان، شبیه سازی و بهینه سازی برج های جذب واحد دنیتراسیون، ارزیابی صنعتی و اقتصادی استفاده از فرایند حذف کاتالیستی انتخابی (SCR) و ارزیابی فناوری حذف گاز از ونت خروجی واحد تولید اسید سولفوریک است.

 

خبر ۷ مهر ۹۳ استختام : آخرین وضعیت طرح سرباز امدادگر

قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر آخرین وضعیت طرح سرباز امدادگر را تشریح کرد.به گزارش خبرنگار اجتماعی خبر گزاری دانشجویان ایران -(ایسنا) دکتر مجتبی سیف‌ ظهر امروز در نشست خبری و در تشریح جزئیات طرح تابستانه ۹۳ سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه این طرح از ۱۵ خرداد تا پنجم مهرماه به مدت ۱۱۰ روز در کشور اجرایی شد، گفت: در این مدت ۱۴۷ هزار نفر امدادگر در ۱۶۴۳ پایگاه به خدمت رسانی به مردم مشغول بودند.وی با بیان اینکه در این ۱۱۰ روز ۱۲ هزار و ۹۱۲ مورد عملیات توسط امدادگران پوشش داده شد،‌ گفت: امدادگران به ۱۵۵ هزار نفر امدادرسانی کرده و نسبت به درمان بیش از ۳۶ هزار مصدوم نیز اقدام کرده‌اند.قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه تعداد پایگاه‌های این سازمان در طرح تابستانه ۹۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل هشت درصد افزایش یافته است، گفت: همچنین در این طرح تابستانه شاهد افزایش ۳۰ درصدی تجهیزات و خودروها و افزایش ۹ درصدی ست‌های نجات بوده‌ایم.وی همچنین با بیان اینکه تعداد کل عملیات‌های جاده‌ای در امسال ۲.۶ درصد افزایش داشته است، گفت: بیشترین عملیات‌های جاده‌ای در استان‌های اصفهان،‌مازندران و خراسان رضوی رخ داده است.به گفته سیف اتوبان تهران – قم، ارومیه – خوی و کرج – قزوین محورهای دارای بیشترین حادثه در طرح تابستان ۹۳ هستند.وی همچنین افزود: بیشترین عملیات‌های رها سازی در محورهای زنجان – قزوین، زاهدان – زابل و بم و همچنین خرم‌بید به آباده و مرودشت بوده است.وی با بیان اینکه افزایش امار عملیات‌های جاده‌ای به دلیل افزایش حوادث نبود، گفت: دلیل اصلی افزایش این آمارها به دلیل حضور گسترده امداد گران این سازمان در جاده‌ها بوده است به طوری که نیروی انسانی در طرح تابستانه ۹۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد افزایش داشته است.وی همچنین از بازنگری آیین نامه امداد و نجات خبر داد و گفت: بعد از ۱۲ سال این آیین نامه با توجه به حوادث جدید، تغییرات اقلیمی و همچنین میزان توانایی و تجهیزات سازمان تغییر می‌کند.وی همچنین از برگزاری کنگره اضطراب ویژه امدادگران در روزهای آتی خبر داد و گفت: با هماهنگی مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا، پرفسور گرجی و همچنین مرکز تحقیقات امداد و نجات، این کنگره در آینده‌ای نزدیک برگزار می‌شود.وی همچنین با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون ۳۳۹ مورد عملیات در کوهستان‌های کشور توسط امدادگران انجام شد، گفت: تهران، مازندران و گلستان دارای استان‌های بیشترین عملیات کوهستان هستند و این در حالی است که ارتفاعات دربند، طاق بستان و عون بن علی دارای بیشترین گرفتاری کوهنوردان هستند.به گفته سیف تعداد عملیا‌ت‌های امدادگران در کوهستان ۱۳.۹ درصد افزایش داشته است.وی همچنین با اشاره به فعالیت ۲۲ پایگاه ساحلی این سازمان در طرح تابستانه گفت: تعداد عملیات‌های دریایی – ساحلی در سال جاری ۳۶۱ مورد بود که کاهش ۴.۲ درصدی را داشته است.وی با بیان اینکه بیشترین عملیات‌های دریایی – ساحلی در شهرستان‌های بابلسر، سد چادگان و فریدون کنار بوده است، گفت: همچنین بیشترین عملیات سیل و آب گرفتگی نیز مربوط به استان‌های آذربایجان غربی،‌ کرمان و هرمزگان بوده است.وی همچنین در مورد تربیت امدادگران هسته‌ای از انعقاد قرارداد فیمابین سازمان انرژی اتمی و سازمان امداد و نجات خبر داد و گفت: با انعقاد این تفاهم نامه هر دو سازمان می‌توانند از ظرفیت‌های یکدیگر در راستای افزایش ایمنی بهره گیرند.وی در مورد طرح سرباز امدادگر نیز گفت: در تلاش هستیم که در مورد امدادگرانی که به مرحله سربازی رسیده‌اند شرایطی را فراهم کنیم که دوران سربازی را در معیت ما بگذرانند که فعلا در حد بحث است و به دنبال این تصمیم هستیم.وی همچنین از مراحل پایانی تصویب طرح امدادگر شهید و جانباز خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم با تصویب این طرح پشتوانه مالی و معنوی برای امدادگرانی که در حوادث کشته و یا آسیب می‌بینند ایجاد کنیم.وی همچنین در مورد سرانجام انتقال سازمان امداد و نجات به نسیم شهر گفت: زمانی که ساختمان فعلی سازمان امداد و نجات در خیابان خلیج فارس احداث شد، در خارج از شهر قرار داشت اما اکنون به دلیل پیشرفت ساخت و ساز در مرکز شهر قرار داریم و امیدواریم بتوانیم با توجه به حساسیت‌های ماموریت‌های این سازمان، مجموعه را به بیرون از تهران منتقل کنیم چرا که وجود انبارها و همچنین پدهای بالگرد مخاطراتی را برای اهالی منطقه نیز به وجود آورده است.

خبر ۲۰ خرداد ۹۳ استختام : استخدام سرباز معلم سال ۹۳

براساس بخشنامه شماره ۴۲/۷۱۰مورخ ۱۶/۱۱/۹۲وزارتی متقاضیان واجدشرایط دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم ولیسانس دررشته‌های موردنیازآموزش وپرورش می‌توانند باتوجه به سهمیه شهرستانهاومناطق جهت ثبت نام وارائه مدارک بارعایت مواردذیل مراجعه نمایند.
۱-دارندگان برگه اعزام ۱/۲/۹۳الی ۱/۴/۹۳می‌توانند درمرحله اول به ادارات آموزش وپرورش محل سهمیه مراجعه وثبت نام نمایند.
۲-مهلت ثبت نام ادامه دارد
۳-مدارک لازم جهت ثبت نام ومراجعه به ادارات آموزش وپرورش :
الف-اصل شناسنامه وکارت ملی و (تصویرتمام صفحات شناسنامه وکارت ملی دردونسخه)
ب-اصل مدرک تحصیلی و(تصویر مدرک تحصیلی دریک نسخه )
ج-اصل برگه اعزام و (تصویر دریک نسخه )
د-عکس ۴*۳دوقطعه
ه-پوشه روغنی یک عدد
۳-درصورت وجودداوطلب بیش ازسهمیه موردنیازبراساس فرم امتیازبندی افرادانتخاب خواهندشد.
۴-درصورت  عدم تکمیل سهمیه مرحله دوم ثبت نام متعاقبااعلام خواهدشد.
۵-مدت خدمت پذیرفته شدگان ۲۴ماه کامل از۱/۴/۹۳لغایت ۱/۴/۹۵خواهدبود.
۶-پذیرفته شدگان نهائی از۱/۴/۹۳به دوره آموزش نظامی‌اعزام ودرشهریورماه ۹۳دوره روش تدریس راطی خواهندنمود.
تبصره ۱:پذیرفته شدگان نهائی ازرفتن به آموزش نظامی‌قبل ازتاریخ ۱/۴/۹۳خودداری نمایند .
تبصره ۲:افرادمعاف ازدوره آموزش نظامی‌بادریافت معرفی ازمرکز آموزشی از۱/۴/۹۳موظف به اشتغال دراداره محل سهمیه خواهندبود.
۷-پذیرش نهایی داوطلبان منوط به تأیید هسته گزینش آموزش وپرورش خواهدبود.
۸-داوطلبان باید ازسلامت کامل جسمی‌وروحی وروانی مناسب به شغل معلمی‌برخوردارومتعهدبه حفظ شئونات معلمی‌باشند.
۹-پذیرش متقاضیان دارای کسرخدمت یاافرادی که بخشی ازخدمت وظیفه خودراانجام داده اند مجازنبوده ودرصورت کتمان ملزم به جبران خسارات مالی ناشی ازخروج قبل ازپایان سال تحصیلی وهزینه‌های دوره آموزشی بدوخدمت خواهندبود.

خبر ۱۵ اردیبهشت ۹۳ – معافیت قهرمانان ورزشی

به گزارش اداره اجتماعی سازمان وظیفه عمومی ناجا ،سرهنگ پاسدار حجت اله واعظی نژاد “معاون مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی ناجا ” در مصاحبه ای اختصاصی با در خصوص معافیت قهرمانان ورزشی به خبرنگار ما گفت : معافیت قهرمانان ورزشی شامل “قهرمانان ورزشی ” و “فرزندان قهرمانان پارا المپیکی ” میشود .
سرهنگ واعظی نژاد درتشریح معافیت قهرمانان ورزشی بیان داشت : قهرمانان “بازیهای المپیک تابستانی و زمستانی” شامل نفرات اول تا سوم در ۲۷ رشته ورزشی ، قهرمانان اول و دوم “مسابقات قهرمانی جهان ” در ۳۴ رشته ورزشی ، نفرات اول “بازیهای آسیایی تابستانی و زمستانی” در ۳۹ رشته ورزشی ، در رشته های ورزشی تحت پوشش کمیته بین المللی المپیک (IOC) از خدمت دوره ضرورت معاف می شوند .
وی همچنین افزود : ورزشکاران موفق به کسب مقام اول تا سوم ” مسابقات جام جهانی ” فوتبال ،بسکتبال ، والیبال نیز از خدمت دوره ضرورت معاف می شوند .
معاون مشمولان و امور معافیت ها در ادامه تاکید کرد : قهرمانان یاد شده ، با معرفی وزارت ورزش و جوانان و موافقت ستادکل نیروهای مسلح پس ازطی دوره آموزش نظامی ، از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می شوند.

این مقام مسئول سازمان وظیفه عمومی ناجا با عنوان اینکه ، یکی از فرزندان قهرمانان پارالمپیک جهانی که عناوین اول یا دوم و یا سوم را در “بازیهای پارالمپیک تابستانی و زمستانی “کسب کرده باشند با معرفی وزارت ورزش و جوانان و موافقت ستادکل نیروهای مسلح پس از طی دوره آموزش نظامی ، از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می شوند.
واعظی نژاد خاطر نشان کرد : ورزشکارانی که حین خدمت دوره ضرورت موفق به کسب عناوین قهرمانی شده اند میتوانند از معافیت مذکور برخوردار شوند .
وی در ادامه افزود : ورزشکاران و فرزندان قهرمانان پارالمپیک که در گذشته (پیش از تصویب قانون) عناوین قهرمانی را کسب نموده باشند نیز در شمول این معافیت قرار می گیرند.
سرهنگ واعظی نژاد تصریح کرد : فرزندان قهرمانان پارالمپیک موضوع این ابلاغیه در صورتی در شمول معافیت قرار می گیرند که پدر آنان (قهرمان پارالمپیک) قبلاً به دلیل نقص عضو از خدمت دوره ضرورت معاف شده و یا به دلیل نقص عضو دارای شرایط معافیت باشد. چنانچه قهرمان پارالمپیک از سایر معافیت ها غیر از معافیت پزشکی استفاده کرده لیکن به دلیل نقص عضو، شرایط معافیت پزشکی را نیز داشته باشد، فرزند وی در شمول معافیت قرار می گیرد.
وی در ادامه اذعان داشت : معافیت “فرزندان قهرمانان پاراالمپیکی ” فقط به یکی از فرزندان قهرمان پارالمپیک و صرفاً برای یک بار تعلق می گیرد.بنابراین چنانچه قهرمان پارالمپیک دارای عناوین قهرمانی متعدد در چند بازی پارالمپیک باشد موجب معافیت سایر فرزندان وی نخواهد شد.
معاون مشمولان و امور معافیت ها گفت : غیبت قهرمانان و “فرزندان قهرمانان پاراالمپیکی ” مانع از بهره مندی آنان از معافیت نمی شود و افزود : مشمولانی که از معافیت مذکور بهره مند می شوند می بایست همانند سایر مشمولان معاف از خدمت، نسبت به پرداخت
تعرفه های قانونی از جمله تعرفه صدور کارت معافیت مطابق مدرک تحصیلی مربوط اقدام نمایند۰
وی با اشاره به اینکه ، مشمولانی که دوره آموزش تکمیلی بسیج را در نیروی مقاومت بسیج گذرانده و دارای گواهی مربوط به این دوره باشند نیازی به طی دوره آموزش نظامی نداشته و از کارت معافیت برخوردار خواهند شد.
واعظی نژاد همچنین اظهار داشت : مشمولانی که به دلیل بیماری یا نقص عضو با تشخیص شورای پزشکی مرکز وظیفه عمومی تهران بزرگ قادر به گذراندن دوره آموزش نظامی نباشند(یعنی بیماری آنان درحدمعافیت دایم باشد) از آموزش نظامی معاف خواهند بودومشمولانی که بیماری آنان درحدمعاف از رزم باشد، دوره آموزش نظامی را همانند مشمولان معاف از رزم طی خواهند کرد.

خبر ۱۳ اسفند ۹۲ – ۲۶۰۰ سرباز معلم در آموزش و پرورش کشور مشغول به خدمت می‌شوند.

به گزارش سایت پلیس، سرهنگ رحمان علیدوست معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود: به درخواست سازمان آموزش و پرورش و تشخیص ستاد کل نیروهای مسلح، ۲۶۰۰ مشمول به عنوان سرباز معلم در مراکز آموزش و پرورش کشور مشغول به خدمت می‌شوند.وی گفت: در طرح سرباز معلم، مشمولان علاقه مند برای خدمت در آموزش و پرورش، به ادارات این سازمان در سراسر کشور مراجعه کرده و پس از ارائه درخواست و طی کردن مراحل گزینش و انتخاب این افراد از سوی سازمان متبوع، اسامی آنان به ستاد کل نیروهای مسلح اعلام می‌شود.سرهنگ علیدوست در خصوص شرایط پذیرش سرباز معلم اظهار داشت: مشمولان متقاضی شرکت در این طرح باید بدون غیبت باشند و با رعایت ضوابط و شرایط ابلاغ شده از سوی مرکز آموزش و پرورش استان‌ها پذیرش می‌شوند.وی افزود: در استان‌هایی که با حجم بالایی از درخواست‌های مشمولان برای شرکت در این طرح مواجه هستند، اعضای بسیج، خانواده شهدا و ایثارگران از اولویت جذب برخوردار خواهند بود.

معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا اضافه کرد: این مشمولان پس از طی مراحل گزینش در آموزش و پرورش هر استان، اسامی آنان به ستاد کل نیروهای مسلح اعلام، سپس با در نظر گرفتن سهمیه پیش بینی شده و انجام تحقیقات لازم، اسامی افراد تایید شده به سازمان وظیفه عمومی ارائه می‌شود و این سازمان نیز در نهایت این مشمولان را در اول تیر سال ۹۳ به مراکز آموزش سپاه اعزام می‌کند.‏

خبر ۲۴ بهمن ۹۲  –  بر طبق قانون اساسی کشور داشتن معافیت پزشکی مانعی برای استخدام نیست.

قانون عدم ممنوعیت استخدام دارندگان معافیت پزشکی
‌ماده واحده – استخدام افراد دارای معافیت پزشکی درصورتیکه واجد شرایط مورد احتیاج دستگاه مربوطه باشند بلامانع است.
‌تبصره – کلیه وزارتخانه‌ها ، مؤسسات و شرکتهای دولتی، بانکها، شهرداریها و سازمانها و موسساتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است‌موظفند مواردی را که مانع استخدام می‌باشد قبلا اعلام نمایند.
‌تاریخ تصویب ۱۳۷۷.۲.۲۳

‌تاریخ تایید شورای نگهبان۱۳۷۷.۲.۳۰

اگرچه قانون به صراحت اعلام کرده که استخدام افرادی که معافیت پزشکی گرفته اند بلا مانع است و فقط در موارد خاص مصادیق شرایطی که مانع استخدام است باید اعلام شود اما هر روز شاهد درج آگهی‌های استخدامی‌مراکز دولتی، نیمه دولتی، بانک‌ها و مراکز خصوصی هستیم که اعلام می‌کنند :«الزامی‌است که متقاضیان، کارت پایان خدمت یا معافیت غیر پزشکی داشته باشند»

این به آن معناست که این افراد از حق طبیعی شان برای استخدام محروم خواهند بود و گزینه‌های بالقوه استخدامشان به طرز چشم گیری کاهش خواهد یافت.

این درحالیست که برابری یکی از اصول قانون اساسی کشور است و همه جوانان این سرزمین حق دارند شرایط اشتغالشان از سوی دولت مردان فراهم شود. امری که متاسفانه نادیده گرفته می‌شود.

گرچه باید پذیرفت که برخی مشاغل نیاز به توانایی فیزیکی دارد و طبیعی است که صاحب آن شغل باید از سلامت جسمی‌لازم برای انجام آن حرفه برخوردار باشد، اما حتی در همین حالت هم، کارفرما نباید دارندگان معافیت پزشکی را از تصاحب آن شغل محروم کند.

مثلا فرض کنید که شغلی نیاز به توانایی جسمی‌دارد، در این حالت کارفرما می‌تواند در آگهی استخدام قید کند که از پذیرفته شدگان، مصاحبه عملی به عمل خواهد آمد و یا در آگهی استخدام عنوان کند که این کار نیاز به توانایی جسمی‌دارد تا به طور خودکار، بخشی از آمار متقاضیان آن موقعیت شغلی کاسته شود، اما این که کارفرما، همه دارندگان معافیت‌های پزشکی را از تصاحب آن شغل محروم کند، با معیار عقل و قانون همخوانی ندارد، زیرا احتمال دارد مثلا فردی با توجه به نابینایی یک چشم، از انجام خدمت سربازی معاف شده باشد، اما برای کار در یک بانک، بسیار توانمند و موفق باشد.

خبر ۵ بهمن ۹۲ – وضعیت سربازی دورگه‌ها و قهرمانان ورزشی 

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا از طی کردن گام‌های اولیه سامانه‌ای خبر داد که براساس آن امکان شناسایی سربازان غایب و فراری تسهیل شده و به راحتی می‌توان آنان را برای اعزام به خدمت فراخوان کرد.
به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سردار سیدحمید صدرالسادات در نشست خبری پیش از ظهر روز شنبه خود درباره بحث سربازان فراری اظهار کرد: به آن دسته از افرادی که در موعد مقرر برای اعزام به سربازی اقدام نکرده‌اند در اصطلاح قانونی سرباز غائب گفته می‌شود و برابر ماده ۱۰ قانون ارائه خدمات به این افراد نیازمند تعیین تکلیف وضعیت سربازی‌شان است که برنامه‌ ما این است که با همکاری وهماهنگی سازمان‌های مختلف سامانه ای را طراحی کنیم که بتوان این افراد را شناسایی و برای اعزام به خدمت فراخوان کرد.
به گفته وی در حال حاضر مراحل ابتدایی این سامانه درحال طی شدن است که در سال آینده تکمیل خواهد شد.
وی همچنین درباره وضعیت فعلی فراخوان سربازان غائب خاطرنشان کرد: درحال حاضر به طور طبیعی آن دسته از افرادی را که از سربازی غایب هستند شناسایی کرده که در این بین حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد افرادی که فراخوان شده‌اند به سربازی آمده‌اند اما قطعا با راه‌اندازی این سازمانه وضعیت کامل تر و مسنجم‌تری خواهیم داشت.
صدرالسادات درباره به کارگیری سربازان در سازمان‌ها و ادارات دولتی و خصوصی افزود: متاسفانه در سازمان‌های خصوصی این امکان را نداریم که مشمولان غایب را شناسایی کنیم اما در سازمان‌های دولتی این شرایط به تقریبا فراهم شده است که به نظر می‌رسد تا سال آینده بتوانیم این موضوع را نیز عملیاتی کنیم.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا موضوع مهم در کاهش آمار غائبان از خدمت سربازی را انجام اقداماتی دانست که منجر به ترغیب آنان برای اعزام به موقع سربازی شود.
احتساب دو سال سربازی به عنوان سابقه کار
صدرالسادات با بیان این که دو سال از خدمت سربازی افراد به عنوان سابقه بیمه‌شان احتساب می‌شود درباره روند بیمه شدن افراد غائب نیز گفت: درا ین خصوص رایزنی‌هایی با سازمان تامین اجتماعی انجام شده است.
حقوق سربازان قطعا باید افزایش یابد
به گزارش ایسنا، صدرالسادات با تاکید بر این که حقوق سربازان نسبت به سال قبل قطعا باید افزایش یابد، افزود: البته میزان این افزایش بستگی به بودجه دولت دارد.
وی درباره افزایش زمان خدمت سربازی نیز تصریح کرد: همان طور که پیشتر سردار کمالی نیز به آن اشاره کردند تصمیم گیری در این زمینه هنوز نهایی نشده است.
وضعیت سربازی دورگه‌ها
صدرالسادات درباره وضعیت سربازی و مشمولان دارای تابعیت دوگانه گفت: وضعیت افراد دورگه باید تطبیق داده شده و به شکل مصداقی بررسی شود و نمی‌توان به طور کلی نظری داد اما در کل باید مشخص شود که این افراد چه زمانی به کشور بازگشته‌اند.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره سربازان قهرمانان تیم ملی نیز اظهار کرد: مطابق قانون سرباز قهرمان، این افراد می‌توانند با هماهنگی وزارت ورزش وجوانان و ستاد کل نیروهای مسلح سربازی خود را در تیم‌های ملی طی کنند.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا همچنین درباره پروسه تعویض کارت‌های معافیت و پایان خدمت خاطرنشان کرد: از زمان اجرای طرح تعویض تا کنون حدود ۵ میلیون تن برای تعویض کارت خود مراجعه کرده‌اند.
وی با بیان این که مهلت اجرای طرح تعویض کارت‌ها تا پایان سال جاری افزود: از زمان اجرای این طرح تا کنون حدود ۵۷۰ کارت فاقد سابقه معافیت کشف شده که البته درباره جعلی بودن آن به طور قطع نمی‌توان اظهارنظر کرد و باید اصالت آن بررسی شود.
به گفته وی کارت‌های پایان خدمت نیز حدود ۸ مورد بوده است.
صدرالسادات درباره هزینه تعویض کارت‌های پایان خدمت گفت: ۲۶ هزار تومان رقمی است که برای تعویض کارت‌های پایان خدمت و معافیت دریافت می‌گردد. برای کارت‌های معافیت حداکثر ۲۰ روز و به برای کارت‌های پایان خدمت به دلیل این که نیازمند استعلام است کمی بیشتر از این زمان لازم است.
وی از افرادی که تاکنون نسبت به تعویض کارت‌های خود اقدام نکرده‌اند خواست با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ اقدام کنند.
صدرالسادات که رئیس ستاد بررسی هیات ورزشی سربازان نیروهای مسلح است درباره برگزاری مسابقات ورزشی سربازان نیروهای مسلح نیز گفت: در سال ۹۰ شاهد یک انسجام در رشته‌های ورزشی بودیم و مسابقات در پنج رشته ورزشی برگزار شد.
وی با بیان این که این آمار در سال ۹۱ به ۹ رشته و ۸۵ تیم رسید، گفت: در سال جاری نیز ۱۱ رشته ورزشی در قالب ۱۹۳ تیم به مسابقه خواهند پرداخت که اختتامیه آن روز چهارشنبه ۹ بهمن ماه برگزار خواهد شد.
به گفته صدرالسادات قرار است تیم‌های اول و سوم به ترتیب ۱۰۰، ۷۰ و ۵۰ تومان هدیه نقدی به همراه مرخصی تشویق اهداء می‌شود.
وی هدف از برگزاری این مسابقات را ارتقاء روحیه و انگیزه و همچنین توان ورزشی سربازان نیروهای مسلح اعلام کرد.

خبر ۳۰ دی ۹۲ – جزئیات معافیت مشمول متقاضی کفالت مادر فاقد همسراعلام شد

به گزارش روز سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی پلیس، داشتن برادر سالم بالای ۱۸ سال در این نوع معافیت مانع بوده وهمچنین مهاجرت ، ازدواج یا در حبس بودن برادردلیلی بر استفاده از این معافیت نخواهد بود.

براساس این گزارش،همچنین وجود برادر بیماردر صورتی که بیماری وی در شورای پزشکی وظیفه عمومی تایید شود مانعی برای معافیت کفالت نخواهد بود.

برای مشمول واجد شرایط کفالت مادر فاقد همسر، از تاریخ ثبت طلاق یا فوت به مدت ۳۰ ماه معافیت موقت صادرو در صورتی که مشمول بعد از اتمام معافیت موقت ، همچنان واجد شرایط فوق باشد، معافیت دائم صادرخواهد شد.

خبر ۱۷ دی ۹۲ – جزییات معافیت پزشکی مشمولان اعلام شد

اداره اجتماعی سازمان وظیفه عمومی ناجا، طی اطلاعیه‌ای اعلام داشت: از جمله ظرایف لحاظ شده در قانون خدمت وظیفه عمومی، توجه به وضعیت سلامت جسمی و روحی افرادی است که باید به خدمت اعزام شوند که بر این اساس وضعیت پزشکی تمامی مشمولان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد تا چنانچه در وضعیت سلامتی کامل قرار نداشته باشند متناسب با بیماری، به خدمت گرفته شده یا از انجام خدمت دوره ضرورت معاف شوند.
این اطلاعیه در خصوص دسته بندی مشمولان از نظر سلامت می‌افزاید: برخی اشخاص دارای بیماری شدید یا نقص عضو هستند که در صورت اعزام بخدمت مشکلاتی برای آنان یا یگان‌های خدمتی بوجود می‌آید بنابراین از خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند، عده‌ای دیگر دارای بیماری هستند که بیماری آنان در حد معافیت دائم نبوده و به این اشخاص معافیت موقت برای ادامه درمان داده می‌شود.

همچنین دسته سوم مشمولانی هستند که دارای بیماری خفیف بوده و مانعی برای اعزام بخدمت ندارند لیکن هنگام حضور در مراکز نظامی باید در امور غیر رزمی بکارگیری می‌شوند که در نتیجه در شمول معافیت از خدمات رزمی قرار می‌گیرند و دسته آخر نیز مشمولانی هستند که دارای سلامت کامل جسمی و روحی است که به خدمت اعزام خواهند شد.

مرجع انطباق بیماری مشمول با آئین نامه پزشکی و درنهایت قرار دادن وی در هر یک از گروه‌های مذکور، شورای پزشکی وظیفه عمومی است.
وضعیت سلامت جسمی مشمولان با ارائه درخواست اعزام به خدمت و یا سایر معافیت‌ها، حتما بررسی می‌شود.
دانش آموزان و دانشجویان تا زمانی که به تحصیل اشتغال دارند، نمی‌توانند برای معافیت پزشکی اقدام نمایند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات