آخرین خبرها

نمونه نامه درخواست استخدام+ آموزش نحوه نگارش نامه درخواست

نمونه نامه درخواست استخدام+ آموزش نحوه نگارش نامه درخواست

نمونه نامه درخواست استخدام+ آموزش نحوه نگارش نامه درخواست

متن نامه درخواست كار از يك رئيس-نامه درخواست کار در ادارات دولتی

نمونه نامه درخواست کار از نماینده مجلس-نامه درخواست کار در شهرداری-نامه درخواست همکاری

نمونه فرم درخواست کار-نمونه نامه درخواست کار به نماینده-نامه به شهرداری برای استخدام

نمونه نامه درخواست استخدام+ آموزش نحوه نگارش نامه درخواست

نحوه نگارش نامه درخواست کار

این نوع نامه تا زمانی که تاریخ و شماره دفتر دبیرخانه اداری را نخورده است جزو نامه های عمومی به شمار  می آید. در خواست شغل با اینکه یکی از نامه های بسیار رایج است اما چون نویسندگاه آن غالبا تجربه اداری ندارند در تنظیم نوشته خود دچار مشکل می شوند.

در خواست کار در حقیقت یک نوع آگهی فروش خدمت است و در این زمینه داوطلبان فراوانی رقابت می کنند. و از این نظر طرز نوشتن نامه درخواست تاثیر زیادی در موفقیت نویسنده آن دارد.

متقاضی کار باید نامه خود رابا خواسته های کارفرما هماهنگ کند یعنی مسائلی را در نوشته خویش بیاورد که کار فرما به دانستن آنها نیاز دارد. آرایش ظاهری نامه نیز دلیل خوبی بر علاقه و نظم و سلیقه نویسنده آن می باشد.

نمونه ۱:

مدیر محترم …

شرکت الف

موضوع : درخواست استخدام

باسلام واحترام ،

بدینوسیله پیرو درج آگهی استخدام آن شرکت در نشریه …………… مورخ ………… جهت همکاری دربخش …. آن شرکت ، به پیوست مشخصات و سوابق شغلی خود (رزومه ) خود را برای اعلام آمادگی جهت همکاری تقدیم می دارم .

امیدوارم ویژگی های اینجانب ازجمله ، تحصیل دررشته …. و گذراندن دوره های بازاریابی ، تسلط کامل به زبان انگلیسی ، داشتن مهارت های ارتباطی قوی ، اعتماد به نفس بالا واشتیاق به یادگیری مداوم و به روز نمودن اطلاعات شغلی مورد توجه آن مدیریت محترم قرارگیرد و فرصتی را فراهم سازد تا بتوانم خواست ها و خدمات مورد نظر آن شرکت را برآورده سازم .

ضمن آرزوی توفیق وبهروزی برای جنابعالی ، ازوقتی که به بررسی رزومه اینجانب اختصاص می دهید تشکرنموده و آمادگی خود را جهت حضور درآن شرکت برای ارائه سایراطلاعاتی که لازم باشد و آشنایی بیشتر اعلام می دارم .

با تشکر –

نام و نام خانوادگی امضاء

نمونه۲:

آقای عزیز

تاریخ …

فکر می کنم چهار سال کار به عنوان منشی مدیر فروش شرکت محصولات لوازم بهداشتی به من تجاربی داده که مرا برای شغلی که در شماره سه شنبه روزنامه اطلاعات آگهی کرده اید مناسب سازد.

من از سال ۱۳۷۶ تا به حال مسوول تمام کارهای دفتری اداره فروش بودم که نوشتن اکثر نامه ها از جمله آنهاست . من در جریان کار خود با منطق مختلف فروش و با مسایل مربوط به پرداختن به امور ۲۷ فروشنده در شهر ها آشنا شده ام.

من شغل فعلی خود را به این دلیل ترک می کنم که احساس می کنم در یک قلمرو گسترده تر بهتر می توانم از توانایی های خود استفاده کنم . کارفرمای فعلی من از میل به ارتقاء آگاه است و به من در یافتن محل جدید کمک می کند. اگر ممکن است اجازه دهید شما را در دفترتان ملاقات کنم و درباره خود مطالبی بگویم و به شما نشان دهم که تا چه حد می توانم کار مورد نیاز شما را خوب انجام دهم.

با تقدیم احترام

امضاء

نمونه نامه درخواست استخدام+ آموزش نحوه نگارش نامه درخواست

۱- جالب بودن ظاهر نامه انتخاب کاغذ سفید و استاندارد در قطع مناسب با مقدار مطلب

۲- تایپ شدن نامه یک امتیاز به شمار می آید

۳- تمیز و مرتب بودن که خود گویای دقت و علاقه نویسنده نامه و اهمیت داشتن شغل برای وی می باشد.

۴- پرهیز از نوشتن موارد غیر لازم اگر درخواست کننده تجربه یا تخصصی در رشته ای ندارد نباید مطلبی درباره آن بنویسد . همچنین اگر در آگهی از حقوق بحثی نشده است نباید در نامه درباره آن سخنی به میان آورد. مانند “حاضرم با حد اقل حقوق کار کنم”

سوابق تحصیلی و کاری

در این قسمت از نامه از تحصیل کار آموزی و میزان تجربه ای که در زمینه شغل در خواستی مورد نیاز است سخن گفت. باید بر اساس خواسته های کارفرما این قسمت را تکمیل کرد.بهتر است داوطلب هر نوع کار – حتی جزئی – مربوط به شغل درخواستی خود را شرح دهد. به طور مثال اگر در تابستان ها برای کسب مخارج تحصیل خود کار می کرده ذکر کند زیرا ممکن است در جای خود یک امتیاز باشد.

معرف

متقاضی کار از افراد مورد اعتماد و معتبر باید به عنوان معرف در درخواست خود نام ببرد زیرا چنین افرادی مانند ضامنی هستند که می توانند اعتماد کارفرما را جلب نمایند.

مصاحبه

در این قسمت تقاضای تعیین وقت برای مصاحبه می کنند. و شماره تلفن تماس خود و اقوام و آشنایان را در نامه قید می کنند تا تماس تلفنی دچار مشکل نشود.

جملات این قسمت باید لطیف و غیر آمرانه باشد . مانند این جمله : ممکن است افتخار مصاحبه را به من بدهید ؟ در صورت نیاز لطفا با شماره تلفن … تماس حاصل فرمایید.

نکاتی که باید رعایت شود تا يك نامه استخدامي موفق داشته باشيد:

۱ – نامه خود را قبل از فرستادن غلط‏گيري و اصلاح نماييد . اگر بخواهيد كه به طور حرفه‏اي نامه را بنگاريد، حتماً بايد نامه شما خالي از اشتباهايت نظير اشتباهات چاپي، املائي و دستور باشد. بيشتر نامه‏هاي از اين دست به دليل چنين اشتباهاتي تاثير داده نمي‏شوند.

۲ – نامه خود را به نام فردي كه شما را استخدام مي‏كند و يا مديريت استخدام و يا قسمت استخدام ارسال كنيد . با شركت فوق تماس بگيريد و نام فردي كه در قسمت استخدام مسئول اين گونه امور است را گرفته و نامه خود را به نام ايشان ارسال نماييد، اين كار يك آغاز و ابتكاري است كه تاثير مثبتي را بر روي خواننده نامه استخدامي شما مي‏گذارد.

۳ – نامه خود را به نام شخصي بفرستيد، نه به نام شركت . از اسم و سمت شخص فوق استفاده كنيد در صورت ممكن و تذكير و تانيث ايشان را در صورت عدم آگاهي حدس نزديد، هدف شما اين است كه نامه را براي فردي ارسال كنيد كه قصد دارد شما را استخدام كند و نيز شما قصد همكاري با ايشان را در آينده داريد.

۴ – با كلمات دلخواه خود بنويسيد. نامه استخدامی شما به مانند روزمه شما بايد كاملاً نشان دهنده و بازتاب انديشه و تفكر شما نسبت به چنگ آوردن شغل جديد باشد. كارفرمايان دنبال اطلاعات علمي و همچنين شوق و ذوق كاري شما هستند.

۵ – كتابهاي مرجع را براي برطرف كردن و احياناً كمك در نكات دستور و املائي بكارگيرد . براي اينكه واقعاً يك وضعيت نكوهش آوري به وجود مي‏آيد هنگامي كه شما اشتباهات املائي و يا دستور داريد, هرگز در استفاده كردن از كتابهاي مرجع و لغت ترديد نكنيد و حتي از كتاب هاي گوناگون كه در دستور، لغت و ادا كردن كلمات كمك مي‏كنند بهره ببريد.

۶ – در نامه خود نشان دهيد كه اطلاعاتي از سازمان يا شركت فوق داريد . اين دقيقاً محلي است كه شما مي‏توانيد نشان دهيد كه درباره ايشان تحقيق كرده ‏ايد، همينطور و بدون اططلاع شماره تلفن شركت فوق را نگرفته ‏ايد، شما مي‏دانيد كه شركت مزبور چه كساني هستند، چه ميكنند و به همين دلايل انتخابشان مي‏كنيد.

۷ – از عبارت و جملات استفاده كنيد كه براي كارفرما قابل شناختن و معني‏ دار باشد . نامه خود را تا جايي كه ممكن است مرتب و معني‏دار جلوه دهيد طبقه ‏بندي شده آن را عرضه كنيد، دانسته‏ هاي خود را از شركت و خريداران و نيز نحوه عرضه كالا در آنجا بيان كنيد. و وارد كلمات و اطلاعات تصنعي و حرفه ‏اي خود كه به شغل مورد نظر مربوط نيست، نشويد.

۸ – مطئمن شويد كه آدرس خود به همراه شماره تلفن را در نامه خود قيد كرده‏ ايد . حتماً بايد آدرسي كه جواب نامه شما مي ‏بايست به آن بازگردد را ذكر كنيد، مي‏تواند شامل كد پستي، شهر، تلفن و آدرس محل سكونت باشد.

۹ – حالت رسمي و يا حرفه‏ ای به نام خود بدهيد تا خود را به صورت حرفه‏اي جلوه دهيد . در اين صورت نامه شما براي طرح مصاحبه نزديك شده در واقع ارزش نامه شما هنگامي آشكاري شود كه براي مصاحبه دعوت شويد.

۱۰ – “من“ را كم ارزش جلوه دهيد و به “شما“ اهيمت بدهيد . يعني کاری كنيد كه كلماتي مانند “من انتظار دارم“ را به “شما مي‏ خواهيد“ تبديل كنيد، در واقع “شما مي‏ خواهيد“ مربوط به خواسته‏هاي كارفرما مي‏باشد. شما چه كاري مي‏توانيد براي شركت كارفرما انجام دهيد و در واقع هر چه بيشتر به خواسته‏ هاي كارفرما بها دهيد، ميل انجام مصاحبه با شما افزايش مي‏يابد.

۱۱ – مطئمن مطالب را بيان كنيد اما خود نمايي نكنيد . تمامي ملزومات را براي انجام كار شرح دهيد، سعي كنيد تا مسيري را براي ارتباط مناسب بين توانايي‏ها و قابليت هاي خود و نيازهاي كارفرما پيدا كنيد، بر روي قابليت زيست ‏پذيري خود تاكيد كنيد و اينكه مي‏توانيد خود را با شرايط كاري وفق دهيد.

۱۲ – مطمئن شويد كه كارفرما نامه شما را با بينش منحصر به فرد مربوط به شما مي‏خواند . موضوع اصلي تمامي موارد قابل ذكر در نامه را تجربه، توانايي، قدرت, هنر و نيروي كاري خود قرار دهيد و نيز شرح دهيد كه چگونگي اين موارد در خدمت شركت قرار مي ‏گيرد و در اين هنگام سعي كنيد از كلمات و جملاتي استفاده كنيد كه به گرمي حالات شما را بيان كند.

۱۳ – نامه خود را به گونه‏اي طرح كنيد كه نشان دهد مشا به هر نحو شايسته همكاري با ايشان هستيد. . توضيح دهيد كه شما كه هستيد و چه كاري را مي‏ خواهيد براي كارفرما انجام دهيد، بيان كردن اين حالات در لغت زياد مشكل نيست و نيز نشان دهيد كه شما خود نيز درخواست همكاري داريد.

۱۴ – ساختمان ‏بندي نامه خود را به گونه‏ اي تنظيم كنيد كه بيان كننده هدف ويژه و مخصوص خود شما باشد. . هدف اصلي نامه استخدامي خود را در پاراگراف ابتدايي شرح دهيد، تصميم بگيريد كه بر روي اين موضوع زياد بحث كنيد و مطمئن باشيد كه در عين حال اين كار شما انگيزه كارفرما را براي به جريان انداختن كار شما تقويت مي‏كند.

۱۵ – نسبت به درجات علمي و مدارج تحصيلي خود در نامه اهميت بدهيد . مي‏توانيد به نحوي آنها را جلوه‏دار نمايش دهيد، يا نوع قلم آنها رعوض كنيد و يا زير آنها خطي كشيده و يا مي‏توايند حق در ليستي آنها را ارائه نماييد فقط در تمامي اين حالت سعي داشته باشيد كه قابليت خواندن خود را از دست ندهند. اين كار حتي وقتي كه كارفرما نامه شما را سطحي هم مي‏خواند، مي‏تواند بقدر كافي مؤثر باشد.

۱۶ – كوتاه و مختصر و خلاصه آن را ارئه كنيد . نامه را ساده و تميز ارائه نماييد نه در هم ريخته، در هر پاراگراف از هفت خط بيشتر ننويسيد و نيز سعي كنيد در هر پاراگراف از پنج خط يا كمتر بهره ببرييد. طول جملات را تنوع ببخشيد، هيچ يك از جملات خود را طولاني عرضه نكنيد اما آنها را كوتاه هم قطع نكنيد، يك صفحه كاملاً كافيست براي يك نامه استخدامي.

۱۷ – توانايي‏هاي خود را با دليل اثبات كنيد . براي هر شغل و سمتي دو نوع توانايي و مهارت علمي داريم: مهارت فني اصلي كه در واقع مهترين ارزش نيز مي‏باشد، دومي مهارتهاي كارداني در سطح وسيع  مي‏باشد كه براي كارفرمايان كاملاً مناسب و از ملزومات ابتدايي مي‏باشد… داشتن اولين نوع شما را هنوز پشت در بسته نگه مي‏دارد ولي همراه شدن اين با دومي شما را موفق مي كند

۱۸ – فقط نامه اصلي را بفرستيد . هرگز كپي اي كپي‏ هايي را همراه نامه اصلي و يا بدون نامه اصلي نفرستيد و از چاپگرهاي سونزي نيز بهره نگيريد و همچنين نامه خود را دستخط هم ننويسيد.

۱۹ – كپي از رزومه خود را نيز به نامه استخدامي پيوست بزنيد . حتماً به خاطر داشته باشيد كه هدف شما از نامه استخدامي اين است كه روزمه خود را به دست كارفرما برسانيد و شرايط را براي مصاحبه فراهم نماييد.

۲۰ – عكس خود را به نامه خود الصاق نكنيد . به غير از نوشتن نامه استخدامی براي شغلهايي مانند: بازيگري و شغلهايي مانند: بازيگري و شغلهايي كه با چهره سر و كار دارند، اختصاص دادن فضايي به عكس خود در نامه استخدامي كاري بيهوده است، براي كارفرمايان همين مهم است كه قابليتها و توانهايي‏هاي شما را با كار خود مرتبط بدانند.

۲۱ – نامه خود را با درخواستي تمام كنيد .اصلي‏ترين هدف در نگارش نامه استخدامي شفاهيان رسيدن به مرحله مصاحبه است بنابر اين در مورد مصاحب در انتها نامه خود سئوال كنيد و در خدمت مصاحبه را نيز فراموش نكنيد.

نمونه نامه درخواست استخدام+ آموزش نحوه نگارش نامه درخواست

شيوه هاي نوشتن نامه درخواست شغل

در بيشتر اطلاعيه هاي استخدامي كارفرمايان به دنبال آن هستند كه با دريافت مشخصات و سوابق افراد گزينه مناسبي را براي يك فرصت شغلي پيدا كنند. متقاضيان كارنيز خود را ملزم مي بينند تا درپاسخ به آگهي ها و اطلاعيه هاي استخدامي ، مشخصات و سوابق (رزومه ) خود را همراه بانامه اي كه درخواست شغل درآن نوشته شده ارسال دارند . اين نامه   را نامه درخواست شغل ، نامه پوششي يا نامه ضميمه گويند .
در چنين بازاركاري كه رقابت بر آن حكم فرماست، نامه درخواست شغل و رزومه حرف اول را مي‌زند. توجه داشته باشيد كه نامه درخواست شغل بايد جامع و كامل باشد نه آنكه تكرار رزومه‌تان باشد و هدف تشريح و بيان اطلاعات و در واقع ايجاد شناختي از خودتان مي‌باشد. نامه درخواست شغل به نوعي معرف شما به كارفرما است، در حاليكه رزومه درباره شما صحبت مي‌كنند. همانند رزومه، نامه درخواست شغل نيز جزء ابزار بازاريابي مهم به شمار مي‌آيد.
كارفرمايان با دريافت درخواست ها ورزومه ها تمام سعي خود را براي كاهش و مرتب‌سازي  نامه‌هاي درخواست شغل و مشخصات و سوابق ارسالي مي‌نمايند تا با انتخاب تقاضاهايي كه به ويژگي هاي شغلي مورد نياز آنها نزديك باشد تعداد متقاضيان واجد شرايط را به ميزان معقولي برسانند و بررسي را آسان نمايند.  آگاهي از نحوه انجام اين كار در واقع ديد كلي از نحوه نوشتن نامه درخواست شغل به متقاضي كار مي‌دهد تا به نحوي آن را بنويسيد كه جزو نامه‌هاي گلچين و مورد نظر باشد، زيرا چنانچه نامه درخواست شغل نتواند نظراستخدام كننده را جلب نمايد  مرحله اوليه باموفقيت طي نمي شود و رزومه به هيچ وجه مورد بررسي قرار نمي‌گيرد و به بايگاني راكد سپرده خواهد شد.
بسياري ازكارفرمايان داوطلبي را كه در نگاه اول به نظرشان واجدشرايط و مناسب نيايد، حتي بررسي نمي‌كنند. در واقع همان نگاه و نظر اول به نامه درخواست شغل تاحدود زيادي تكليف استخدام را مشخص مي كند .
براي تهيه يك نامه درخواست شغل تأثيرگذار از يك سو چارچوب و قالب اصولي نامه‌هاي اداري معمولي بايد رعايت شده و از سوي ديگر بايد نامه دربردارنده سه مطلب و مفهوم اصلي به شرح ذيل باشد:
۱-    پاراگراف اول: علت نوشتن نامه؛
۲-    پاراگراف مياني: چيزهايي كه متقاضي كارازخود ارائه  مي دهد؛
۳-    پاراگراف نهايي: چگونگي پيگيري هاي بعدي .
علت نوشتن نامه درخواست شغل
نامه درخواست شغل بايد با دقت بسيار براي هر موقعيت و هدف ذكر شده در بالا طراحي شود، اين طور نباشد كه يك نامه درخواست شغل تهيه كرده و براي تمام موارد ارسال گردد. يك متقاضي كاربه علل مختلف ممكن است بايك كارفرما مكاتبه كرده و درخواست شغل نمايد . براي هركدام ازاين موارد بايد نامه درخواست شغل به صورت خاصي نوشته شود.
در برخي موارد متقاضي كار از جانب يك دوست يا آشنا به يك كارفرما معرفي مي‌شود. در چنين مواردي بايده حتماً نام شخصي   كه اين ارتباط را برقرار كرده است ذكرشود، در واقع با اين كار به نوعي كارفرما   ترغيب به خواندن نامه مي شود.
چنانچه نامه مورد نظر مربوط به شغلي است كه از طريق آگهي‌هاي شغلي كارجو ازآن مطلع شده است ، ذكر منبع آگهي و عنوان شغل لازم است .. از همه مهم‌تر، اشتياق و تمايل فرد براي به دست آوردن آن شغل نيزبايد بيان شود وسعي گردد توانايي‌ها و قابليت‌هاي فردي  با شرايط مورد نياز براي آن شغل تطبيق داده شود.
چنانچه نامه درخواست شغل مورد نظر جزء آن دسته از نامه‌هايي است كه شركت يا سازمان مورد نظر هيچ‌گونه آگهي شغلي يا استخدامي نداده است بلكه متقاضي كاربا نوشتن اين نامه  قصد دارد قابليت هاي فردي خود را ارائه كرده و  در خصوص موقعيت‌ها و فرصت‌هاي شغلي ممكن اطلاعاتي كسب نمايد ،  از آنجا كه اين دسته از نامه‌ها، ناخواسته مي‌باشند( يعني نويسنده متقاضي كاراست اما كارفرما درخواستي براي استخدام نداشته وهيچ گونه تمايلي نبوده است) قالبي كه نوشته مي شود بسياراهميت دارد وبايد به نحوي باشد كه كارفرمابراي خواندن آن تمايل پيداكند .
آن چيزي كه از خود ارايه مي‌دهيد
در پاسخ به آگهي شغلي، خصوصاً آن دسته از آگهي‌ها كه شرايط، خصوصيات و ضوابط خاصي را مطرح مي‌نمايند، نحوه ارايه توانايي‌ها و تجربيات به نحوي كه با موقعيت مورد نظر همخواني داشته باشد، بسيار حايزاهميت مي‌باشد.
آگهي شغلي بايد بررسي شده و تمامي شرايط و ضوابط مورد نظر كارفرما فهرست گردد. سپس فهرستي از تجربيات ، مهارت‌ها و توانايي‌هاي متقاضي بايد تهيه شده وبا شرايطي كه فهرست شده بود تطبيق يابد وبه صورت يك پاراگراف ياجدول ارائه شود..
در نامه درخواست شغل مورد نظر بهتر است به جاي آنكه منتظر آن باشيد كه كارفرما مواردي را به شما پيشنهاد نمايد، بايد فرد بااشاره به  قابليت‌ها و توانايي‌هايي كه دارد خودرا واجد نيازهاي كارفرما نشان دهد  و نظر او را براي مطالعه ” مشخصات و سوابق ” خود يا اصصلاحا رزومه اي كه همراه نامه ارسال شده جلب نمايد. اين مورد را بدين صورت مي‌توانيد انجام داد كه كارفرما يا شخص مخاطب قانع شود نويسنده درباره شركت مورد نظر اطلاعات جامع و كاملي به دست آورده‌  و در واقع مطمئن است  كه مهارت‌هاي مورد نياز شركت را در خود سراغ دار د.
متقاضي كاربايد بر دستاوردهاي، يافته‌ها و مهارت‌هاي ارتباطي خود تأكيد داشته باشد و نشان دهد  كه مهارت‌هاي تحصيلي خود را چگونه به مهارت‌هاي شغلي و برعكس منتقل مي‌نماييد و متعاقباً هر دو مهارت  تحصيلي و شغلي را به شغل درخواستي منتقل خواهد كرد ..
نحوه پيگيري
با تكرار و تأكيد بر علاقه و تمايل به شغل مورد نظر، آدرس ،  شماره تماس، آدرس ايميل وسايرمواردي كه مي تواند براي تماس با متقاضي كارمفيد باشد بايد در اختيار كارفرما قرار گيرد . متقاضي كارمي تواند دردرخواست خود  به صورت مستقيم وقتي براي ملاقات حضوري با فرد مسوول استخدام و مصاحبه شغلي درخواست نمايد  و شيوه پيگيري آن راهم ذكرنمايد.
در برخي موارد كارفرماها به وضوح مي‌خواهند كه از هرگونه تماس تلفني اجتناب كرده و منتظر پاسخ از طرف آن‌ها باشيد، كه اين مانعي در برابر پيگيري  به حساب مي‌آيد. در چنين مواردي بايستي تمام سعي خود را جمع كرده تا به نحوي   به شركت دسترسي يافت  و يا حداقل بايد اطمينان حاصل شود كه نامه درخواست شغل به مخاطب رسيده  و مورد بررسي قرارخواهد گرفت.
نمونه آگهي استخدامي
شركت توليد لوازم خانگي الف براي تكميل كادرفروش خود دريكي ازفروشگاه هاي خارج ازكشور ازافراد علاقمند و فعال درزمينه فروش كه مسلط به يكي اززبان هاي فرانسه و يا انگليسي بوده و داراي روابط عمومي و فن بيان عالي باشند دعوت به همكاري مي كند . واجدين شرايط درخواست و سوابق خود را ازطريق نمابر……………..يا پست الكترونيك ……………..  ارسال دارند .
نمونه نامه ارسالي
مديريت محترم استخدام شركت الف
باسلام واحترام ،
پيرو درج آگهي استخدام آن شركت در نشريه …………… مورخ ………… جهت همكاري دربخش فروش آن شركت ، به پيوست  مشخصات و سوابق شغلي خود (رزومه )   خود را براي  اعلام آمادگي جهت همكاري تقديم مي دارم .
اميدوارم  ويژگي هاي اينجانب  ازجمله ، تحصيل دررشته مديريت بازرگاني و گذراندن دوره هاي بازاريابي ، تسلط كامل به زبان انگليسي ، داشتن مهارت هاي ارتباطي قوي ، اعتماد به نفس بالا واشتياق به يادگيري مداوم و به روز نمودن اطلاعات شغلي مورد توجه آن مديريت محترم قرارگيرد و فرصتي را فراهم سازد تا بتوانم خواست ها و خدمات مورد نظر آن شركت را برآورده سازم .
ضمن آرزوي توفيق وبهروزي براي جنابعالي ، ازوقتي كه  به بررسي رزومه اينجانب اختصاص مي دهيد تشكرنموده و آمادگي خود را  جهت حضور درآن شركت براي ارائه سايراطلاعاتي كه لازم باشد  و آشنايي بيشتر اعلام مي دارم .
با تشكر – نام و نام خانوادگي
امضاء
نامه قبل ازارسال نظراملايي و نگارشي بايد مرورشود و بهتراست فردمورد اطمينان ديگري نيز آن را بخواند . به احتمال زياد  درخواست فوق كه با تكيه برنياز آگهي دهنده جامع و كامل نوشته شده مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
نكات مهم ديگر:
• درصورتيكه فرد ثالثي شما را معرفي مي كند يا اطلاعات جامع تري ازاين نظر كه چه كسي بررسي درخواست استخدام را انجام خواهد داد داريد درعنوان نامه به طورمشخص نام و سمت مخاطب را بنويسيد درغيراينصورت نظيرآگهي فوق ازعناوين كلي  همچون ” مديريت محترم شركت …..” استفاده نماييد.
• از قالب نامه‌هاي رسمي و اداري استفاده نماييد.
• بهتراست نامه را تايپ كنيد دراين صورت از فونت و ساير يكساني براي نامه درخواست شغل و رزومه خود استفاده نماييد و ازفونت ها يا كادرهاي فانتزي و يا كاغذرنگي استفاده نكنيد .
گزينه مناسب هستيد يا نه؟
چه اتفاقي مي‌افتد اگر كه شما آن گزينه مناسب نباشيد؟ در واقع ويژگي‌ها و مشخصات مورد نظر در شما نباشد؟ شخصي با ۱۰ سال تجربه نگهداري از كودك و بدون هيچ‌گونه دانش كامپيوتر، چنانچه براي سمت برنامه‌نويسي يك سازمان يا موسسه دانشگاهي درخواست نمايد، قطعاً مورد پذيرش و بررسي نخواهد بود!
نمي‌خواهم با ديد بدبيني نگاه كنم اما چنانچه قابليت‌ها و توانايي‌هاي شما با شرايط و ضوابط شغل مورد نظر تطبيق ندارد بهتر است هم وقت خودتان و هم وقت شركت را تلف نكرده و درخواستي ندهيد. در بيشتر موارد داوطلبان واجدشرايط بسياري وجود دارند كه نامه درخواست شغل و رزومه آن‌ها انتخاب مي‌شود.
بهتر است بر روي درخواست براي مشاغلي كه واجدشرايط آن‌ها مي‌باشد تمركز نموده و زمان بيشتري را صرف فراگيري مهارت‌ها يا تحصيلات جانبي نماييد كه به شما در آمادگي براي موقعيت‌هاي گوناگون كمك نمايند. درهرحال فراموش نكنيد كه خدا روزي دهنده است به اوتوكل كنيد و تلاش خود را بنماييد.

نمونه نامه درخواست استخدام+ آموزش نحوه نگارش نامه درخواست

نمونه نامه درخواست استخدام

یکی از نامه های اداری که صحیح و کامل نوشتن آن از اهمیت بسیار خاصی برخوردار است، نامه درخواست استخدام می باشد. نوشتن درخواست استخدام باید کامل باشد و همچنین دارای مشخصات کامل فرد نویسنده نامه باشد. درخواست استخدام اگر فاقد اصول و قواعد خاص نامه نگاری باشد، مطمئنا توجهی به آن نخواهد شد و در نتیجه کارایی لازم را نداشته باشد. به همین علت باید در نوشتن آن نهایت دقت در نظر گرفته شود. در این مطلب با توجه به این موضوع، قصد داریم اصول نوشتن درخواست استخدام را بررسی کرده و در پایان نمونه ای از یک درخواست مشابه را بعنوان الگو برای علاقه مندان قرار دهیم.

اصول نوشتن درخواست استخدام

یکی از اصلی ترین مواردی که در یک درخواست استخدام باید به آن توجه کاملی داشته باشیم، کامل بودن آن است. کامل بودن به این معناست که درخواست، حاوی تمام مشخصات فردی و اطلاعات لازم باشد. این اطلاعات باید شامل رزومه باشد. معمولا رزومه را به عنوان پیوست در نامه لحاظ می کنند و در متن خود درخواست نباید درج شود. نامه درخواست کار و استخدام معمولا با همان چهارچوب نگارش نامه اداری نوشته می شود و از قوانین آن خارج نمی باشد. منتها تفاوتی که در این گونه درخواست ها با دیگر درخواست های اداری وجود دارد، این است که این نامه به نوعی معرف شما به کارفرما محسوب می شود و باید تمام اطلاعات فردی لازم را دارا باشد.

حقیقت این است که اگر درخواست مورد نظر در همان ابتدا فاقد نکاتی باشد که کارفرما به دنبال آن است، به طور کلی خوانده نشده و به سطل زباله منتهی گردد. در واقع همان نگاه اول به درخواست استخدام ، به طور کلی تکلیف آن را مشخص خواهد کرد. پس باید تمام ریز جزئیات را دقت نمود تا بتوان بهترین نتیجه را گرفت. باید توجه داشته باشید که اگر درخواست شما در جریان اطلاعیه استخدامی ارسال گردیده است، حتما شماره و تاریخ اطلاعیه را در متن نامه مشخص نمایید. در ادامه یک نمونه از نامه درخواست استخدام را آورده ایم که می تواند به عنوان یک الگو به کار رود.

نمونه متن درخواست استخدام

همانطور که اشاره شد به سبب اینکه خواندن رزومه معمولا وقت گیر است و ممکن است متن نامه را طولانی نماید، توصیه می گردد رزومه را بصورت پیوست ارسال کرده و از نوشتن آن در متن نامه پرهیز گردد.

مدیریت محترم ….
با سلام و عرض خسته نباشید

احتراما به استحضار می رساند عطف به اطلاعیه شماره ….. مورخه …. در باب موضوع استخدامی،
اینجانب….. فرزند….. به شماره ملی…. به پیوست، مشخصات و سوابق شغلی خود را تقدیم می دارم.

امید است تجرییات و ویژگی های اینجانب از جمله گذراندن دوره های ….. و تسلط به زبان … و داشتن سابقه ….. ساله
در سمت …. شرکت ….. نظر شخص شما را جلب کرده و فرصتی را برای اینجانب فراهم نماید.

با تشکر و سپاس فراوان از وقت قرار داده شده برای بررسی رزومه اینجانب و آرزوی بهروزی
نام و نام خانوادگی
تاریخ و امضا

مطالب مشابه:
 گردآوری و بازنشر: نامه اداری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات